Porady - pytania i odpowiedzi

2013-03-18 09:07 autor: muzama0202

19 827 odsłon

Dziedziczenie spadku - mieszkanie po mężu

moj maz zmarl 22.12.2012.r.mamy mieszkanie wlasnosciowe M-4 64 m-do podzialu dorosle dzieci na swoim-syn sie zrzeknac na mnie a corka nie wie co robic bo jak sie zrzeknie to jej udzialy przejada na jej 2,5 roku synka a mego wnuczka.czy to jest prawda jakie prawo jesli corka zrzeknie to czy jej udzialy przejda na niepelnioletniego wnuczka i wtedy trza zakladac sprawe w Sadzie Rodzinnym?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-31 17:31 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Nie ma czegoś takiego jak zrzeknięcie się spadku. Jest zrzeczenie się dziedziczenia, ale do tego potrzebna jest umowa pomiędzy spadkodawcą a potencjalnym spadkobiercą ustawowym.

  Syn i córka mają zapewne na myśli odrzucenie spadku - w takim wypadku spadkobierca, który odrzucił spadek jest traktowany tak jakby nie dożył otwarcia spadku (śmierci spadkodawcy). 

  Gdyby syn, który nie ma dzieci i córka, która ma dziecko odrzuciła spadek to spadek po Pani mężu nabyłaby Pani oraz jej dziecko.

  Do odrzucenia spadku w imieniu małoletniego konieczne jest zezwolenie sądu rodzinnego, a żaden sąd rodzinny nie zgodzi się na pozbawienie dziecka majątku.

  Można natomiast przeprowadzić taki dział spadku połączony ze podziałem majątku wspólnego małżeńskiego, aby w jego wyniku Pani stała się jedynym właścicielem mieszkania bez spłat na rzecz dzieci. Takie właśnie rozwiązanie nazywane jest potocznie zrzeczeniem się spadku na jednego ze spadkobierców.

  Najtaniej będzie przeprowadzić postępowanie działowe w sądzie, na podstawie zgodnego projektu stron. U notariusza zapewne opłata będzie o wiele wyższa niż opłata w sądzie (600 zł za zgodny dział spadku + 300 zł za zgodny podział majątku wspólnego małżenskiego).

  Postępowanie o stwierdzenie nabycia spadku (opłata sądowa 40 zł) można połączyć z postępowaniem o dział spadku i podział majątku wspólnego małżeńskiego.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania