Porady - pytania i odpowiedzi

2013-02-07 15:11 autor: pl.spinach

25 607 odsłon

Wydziedziczenie dzieci, a zachowek dla wnuków

Witam,

Mam troszkę nietypowe pytanie. Obecnie żyję z moją drugą żoną i mam dwoje dzieci. Niestety moje pierwsze małżeństwo rozpadło się ponad 35 lat temu, a dzieci wraz z byłą żoną nie chciały utrzymywć ze mną kontaktu.  Jakiś czas temu napisałem testament w którym wydziedziczyłęm oraz pozbawiłem praw do zachowku moje dzieci z pierwszego małżeństwa (przyczyna w/w). Wiem, że te prawo przechodzi na ich dzieci (moje wnuki), więc moje pytanie brzmi czy mogę w jakiś sposób pozbawić ich tego prawa i sprawić aby po mojej śmierci całość majątku przeszła na dzieci z drugiego małżeństwa, tak aby nikt poza nimi nie rościł sobie praw do majątku? Nie mam żadnego kontaktu z moją byłą rodziną, nawet nie wiem czy mam wnuki z tamtej strony. Proszę o radę jak z tej sytuacji wyjść.

pozdrawiam

 

Pytanie zaktualizowano 2013-02-11 14:43

Jeżeli za życia zrobię darowiznę i podzielę moje nieruchomości wśród dzieci, moja była rodzina będzie miala prawo do zachowku?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-02-11 19:51 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Witam Panie pl.spinach

  Pański problem można rozwiązać za pomocą chociażby (osobiście tak bym to rozwiązał) Rachunku Inwestycyjnego, za pomocą którego dostałby Pan przejrzystość tego co dzieje się z Pańskim majątkiem, a dodatkowo Pański majątek pracowałby na kożyść, dodatkowo na takim rachunku można wyznaczyć osoby "uposażone" czyli takie które dostaną po Panu spadek w wyznaczonym przez Pana podziale procentowym.

  Po więcej informacji prosze o bezpośredni kontakt ze Mną

  Ocena odpowiedzi 20 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-17 15:25 autor odpowiedzi: Eska1954

  Jeżeli ich wydziedziczysz,nie będą miały prawa do zachówku.

  Oceń odpowiedź 0 14

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-26 18:58 autor odpowiedzi: SUPER AGENT

  Bardzo trudno pozbawić praw do zachowku. Trzeba mieć świadków, protokoły z policji, sprzwy w sądzie o znęcanie się, uporczywe zaniedbania i jest to bardzo skomp;likowane.

  Można szybciej i pewniej zrobić zapis testamentowy, w którym wskażemy wykonawcę testamentu, który wypłaci w gotówce pieniądze takie jakie się należą zgodnie z prawem.

  A skąd wziąć pieniądze?

  Choćby z polisy na życie gdzie zapisujemy odpowiednie kwoty różnym dowolnym osobom jako uposażonym.

  Zapraszam po szczegóły 691 447 321

  Ocena odpowiedzi 9 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 17:47 autor odpowiedzi: smiling

  jeżeli podasz uzasadnienie dlaczego wydziedzidzasz Twoja wola będzie zachowana

  Ocena odpowiedzi 3 7

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2013-04-02 20:01 przez Aliyah2004

  Podział majątku po śmierci taty

  Moj tata zmarl w zeszlym roku.Pozostawil testament ,w ktorym przepisal caly swoj majatek swojej wnuczce a mojej corce. Tata byl dwa razy zonaty. W czasie trwania malzenstwa z moja macocha przeksztalcil mieszkanie spoldzielcze na wlasnosciowe, kupil dwa samochody.pozostawil rowniez lokate w banku. Sw...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2013-01-22 16:37 przez Lilianka2013

  Prawo do spadku

  Moje pytanie jest następujące otóż rodzice chcą zostawić mi w spadku mieszkanie ale mam jeszcze brata z którym nie utrzymujemy żadnych kontaktów i rodzice nie chcą, żeby on miał jakieś prawa do tego. Czy istnieje taka ewentualność, że on będzie rościł sobie jakieś prawa do tego?

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2019-10-02 15:10 przez 0lder

  Otwarcie testamentu

  Jestem spadkobiercą testamentowym i ustawowym. Czy podczas otwarcia testamentu notariusz może żądać stawiennictwo wraz ze spadkobiercą ustawowym, któremu przysługuje zachowek?

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2016-01-14 10:08 przez agnsus

  Testament a zasady dziedziczenia

  Moi dziadkowie gdy mialam 12 lat spisali testament notarialnie i przepisali mieszkanie. Na testamencie pisze ze moim opiekunem jest mama poniewaz bylam niepelnoletnia czy teraz gdy juz mam skonczone 18 lat to mieszkanie jest juz przepisane tylko na mnie i czy moja mama ma do niego jakies prawo? Moj ...

  kategoria: Prawo spadkowe

 • Dodano 2015-03-14 23:27 przez kristos44

  Zachowek dla dzieci rodzeństwa

  Witam Ciocia zmarła rok temu, zapisała cały spadek na mnie w formie testamentu(akt notarialny)Jej mąż zmarł 20 lat temu, nie mieli dzieci. Ciocia miała trzy siostry, dwie żyją i zrzekły się prawa do zachowku, druga siostra zmarła około 15 lat temu miała córkę , która "zapomniała"o istnieniu cioci do...

  kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania