Porady - pytania i odpowiedzi

2011-04-20 20:14 autor: qql

8 026 odsłon

Kto wyznacza datę Wielkanocy?

Skąd się bierze data Wiekanocy? czy ktoś ją oficjalnie wyznacza?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-04-21 10:28 autor odpowiedzi: ostatek

  Pierwsi chrześcijanie nie przywiązywali wagi do dat. Tak naprawdę nie wiemy, kiedy urodził się Jezus (pisałam kiedyś o tym na forum KSC), nie wiemy również kiedy został ukrzyżowany i kiedy zmartwychwstał.
  Ewangeliści są zgodni, że ten najważniejszy fakt (Zmartwychwstanie) będący podstawą chrześcijaństwa, miał miejsce w niedzielę po żydowskim święcie Paschy, a ukrzyżowanie nastąpiło w piątek, prawdopodobnie o godz. 15.

  Watykan uważa, że Męka Pańska odbyła się 3 kwietnia 33 roku n.e.

  Uczeni umiejscawiają Ukrzyżowanie w 14 dniu miesiąca nisan 3790 roku (wg kalendarza żydowskiego, liczonego od dnia stworzenia świata), czyli 7 kwietnia 30 roku n.e.

  Wielkanoc zaczęto świętować dopiero w 160 roku. Od razu pojawiły się wątpliwości, którą datę należy uznać za odpowiednią. Spierano się czy ma to być 14 czy 15 dzień nisan i starano się by dzień ten nie przypadł w święto Paschy.

  Przełom nastąpił w IV wieku. Cesarz Konstantyn Wielki. A było tak....

  Władzę dobrze jest oprzeć na autorytecie religii. Najlepiej nadaje się do tego religia monoteistyczna. Chrześcijaństwo pasowało i Konstantyn Wielki to wykorzystał.
  Legenda głosi, że władca w 312 roku przy Moście Mulwijskim (północne wrota Rzymu), przed bitwą z Maksencjuszem, ujrzał na niebie dwie greckie litery CHI-RHO (pierwsze litery słowa Chrystus, będące symbolem Chrześcijan). Pod nimi dostrzegł napis: En toutoi nika - W tym znaku zwyciężysz.
  Bitwa okazała się dla cesarza zwycięska. Rok później Konstantyn wydał Edykt Mediolański. Koniec prześladowań chrześcijan.
  W 325 roku w Nicei Konstantyn W. zwołał pierwszy sobór powszechny. Chrześcijaństwo zostało oficjalnie uznane za religię państwową. W Nicei ustalono też zasadę wyznaczania daty Wielkanocy.

  Zdecydowano, że Wielkanoc ma być obchodzona w najbliższą niedzielę po pierwszej pełni Księżyca, czyli przypadającej po, lub w dniu równonocy wiosennej (21 marca). W tym przypadku nie chodziło jednak o astronomiczną pełnię Księżyca rozumianą jako fazę, w której Księżyc znajduje się dokładnie 180 stopni długości ekliptycznej względem Słońca, lecz o pełnię w znaczeniu religijnym, przypadającą w czternasty dzień od pojawienia się Księżyca w nowiu.

  Wielkanoc jest więc świętem ruchomym, uzależnionym od położenia Słońca i fazy Księżyca. Najwcześniej możemy świętować ją 22 marca, najpóźniej 25 kwietnia.


  Jeszcze dwa zdania...
  W czasie pierwszej wiosennej pełni Słońce znajduje się w znaku Barana, symbolizującym początek, witalność oraz impuls do działania. Zmartwychwstały Chrystus przemienia się wówczas w Baranka Bożego.

  Wraz z wejściem Słońca w znak Barana rozpoczyna się wiosna, następująca po martwej i bezpłodnej zimie. W wielu kulturach moment ten jest świętowany jako czas odnowienia, odrodzenia się i budzenia przyrody do życia.


  Radosnych Świąt życzę.

  Oceń odpowiedź 3 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-28 00:21 autor odpowiedzi: smiling

  W VII wieku Kościół katolicki za początek postu przyjął szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ niedziele wyłączone były z postu, aby zachować 40 dni pokutnych jego początek przypadał na środę. Od 1570 roku był to już zwyczaj powszechnie obowiązujący w Kościele. W tym dniu na znak pokuty posypywano głowę popiołem. Widać więc w jak powolny sposób tworzone były tradycje których nie ma w Biblii i których Jezus nie ustanowił.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-01 00:07 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Na soborze w Nicei w 325r ustanowiono,że Niedziela Wielkanocna obchodzona jest w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca,między 22marca,a 25kwietnia.Te ustalenia panują do dziś.

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Chrześcijaństwo

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania