Porady - pytania i odpowiedzi

2012-10-06 18:35 autor: karima

8 654 odsłon

Skąd wzięły się tajemnice różańca?

I dlaczego są akurat takie a nie inne?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-02-18 21:40 autor odpowiedzi: senhor

  Tajemnice różańca są to najważniejsze wydarzenia w życiu Jezusa i Maryji. Więc można powiedzieć że biorą się z Biblii...Tradycję modlitwy / nabożeństwa różańca podobno zapoczątkował św. Dominik, a potem jego formę kształtowali przez wieki różni papieże - aż do 16 wieku - i w tej formie mniej więcej odmawiany jest do dziś.

  smiling skomentował/a odpowiedź 2014-07-23 21:20

  modlitwa na koronce różańca to inaczej całe życie Pana Jezusa proszę wejść na tą stonkę i poczytać gdyż za dużo jest pisania - a i nie potrafię tego tak dokładnie przekazać - nie będę cytował lepiej jak Pan sam sobie to przemyśli http://www.zaufaj.com/rozaniec.html

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-28 00:21 autor odpowiedzi: smiling

  dokładnie nie wiem zasięgłem wiedzy  ze  stronki  internetowej

  Źródłem różańca jest Pismo święte

  Różaniec jest modlitwą ewangeliczną, bowiem w Piśmie Świętym znajdujemy jego korzenie. Główna część „Zdrowaś Maryjo” przytacza przecież pozdrowienie archanioła Gabriela ze Zwiastowania Maryi (Łk 1, 28). Dalsza część modlitwy jest pozdrowieniem i błogosławieństwem Elżbiety dla Maryi (Łk 1, 42).

  Modlitwę „Ojcze Nasz” przekazał uczniom sam Pan Jezus (Mt 6,9), a Chwała Ojcu jest rozwinięciem trynitarnej formuły wypowiedzianej przez Jezusa wysyłającego uczniów z misją (Mt 28, 19).

  Spośród rozważanych tajemnic jedynie czwarta i piąta chwalebna (Wniebowzięcie i Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny na Królową Nieba i Ziemi) nie są udokumentowane w Piśmie świętym, ale czerpią z niej inspirację.

  To biblijne pochodzenie sprawia, że różaniec, chociaż często łączony ściśle z Maryją, to tak naprawdę jest modlitwą do Jezusa. Celem tej modlitwy pozostaje akt wiary w Jezusa Chrystusa, przeżyty z Maryją, która jest matką wspólnoty Kościoła. Można by powiedzieć, że jest to patrzenie na życie Jezusa oczyma Maryi.

  Ta prosta modlitwa prowadzi do samego centrum tajemnic wiary chrześcijańskiej. Tym samym staje się najprostszą szkołą kontemplacji, pozwalającej rozważać poszczególne wydarzenia z życia Zbawiciela.

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-01 00:07 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Za ojca modlitwy różańcowej uchodzi św. Dominik (od Dominikanów). Ostatecznie forma jego ukształtowana została w Xv wieku dzieki innemu Dominikowi - a la Roche (1428-1475) - ustala on liczbę 150 "Zdrowaś Mario" na wzór księgi Psalmów, które podzielono na dziesiatki.W XVI wieku ustalono ostatecznie trzy części różańca po pięć tajemnic każda.

  Ocena odpowiedzi 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Chrześcijaństwo

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania