Strona głównaZdrowiePić czy nie pić? Alkohol a zdrowie

Pić czy nie pić? Alkohol a zdrowie

Obecnie dostępnych jest już wiele badań na temat szkodliwości lub wręcz odwrotnie - prozdrowotnych właściwości alkoholu. Nowe odkrycia naukowców po raz kolejny potwierdzają, że warto czasem nalać sobie „coś mocniejszego". Przy czym badacze zaznaczają, że racjonalne spożywanie alkoholu pozytywnie wpływa na nasze zdrowie, jeśli równocześnie dbamy o zdrowy styl życia.
Dotychczasowe badania wykazały m. in., że:

  • umiarkowane picie alkoholu w perspektywie długoterminowej korzystnie wpływa na funkcje poznawcze i redukuje ryzyko demencji u osób starszych;
  • kobiety, które raczą się piwem, mogą wzmocnić w ten sposób swoje kości (choć to raczej z powodu zawartości fitoestrogenów, tj. fitohormonów, niż alkoholu w piwie)
  • osoby dojrzałe i starsze w sposób umiarkowany kosztujące alkohol rzadziej doznają problemów z mobilnością i kłopotów w wykonywaniu codziennych czynności;

- W ostatnich latach związek pomiędzy piciem alkoholu a stanem zdrowia był wielokrotnie badany. Okazało się m. in., że umiarkowane spożywanie napojów wyskokowych obniża ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Wpływ alkoholu na nasze zdrowie bywa jednak niejednoznaczny. Postanowiliśmy sprawdzić, jakie efekty daje u osób starszych - mówi doktor Cinzia Maraldi z Uniwersytetu w Ferrarze.

Z badań doktor Maraldi trwających 6,5 roku, w których uczestniczyło 3061 osób w wieku 70-79 lat, wynika, że umiarkowane spożywanie alkoholu znacznie zmniejsza ryzyko problemów z mobilnością. Jednakże, kiedy wzięto pod uwagę także styl życia uczestników badania, prozdrowotne właściwości alkoholu okazały się słabsze, tzn. najlepsze efekty daje racjonalna konsumpcja alkoholu połączona z dbaniem o swoją wagę i aktywnością fizyczną.


Warto więc sięgnąć od czasu do czasu po lampkę ulubionego koniaku czy wypić trochę wina do obiadu. Trzeba jednak równocześnie pamiętać o zdrowy stylu życia i ostrożnym raczeniu się napojami wyskokowymi, bowiem nadmierna ilość alkoholu prowadzi do poważnych problemów zdrowotnych: wzrostu ryzyka nowotworu, nadciśnienia, problemów z sercem, uszkodzenia wątroby.

Co to jest „umiarkowane spożywanie alkoholu"?

Brytyjscy eksperci rekomendują kobietom spożycie dwóch do trzech jednostek alkoholu dziennie, mężczyznom zaś trzech do czterech jednostek (1 jednostka = około 8 gramów czystego alkoholu). Normy te ustalono na podstawie badań, z których wynika, że wypijanie ponad 30 jednostek alkoholu tygodniowo może prowadzić do wspomnianych powyżej problemów zdrowotnych.

Jak informują brytyjscy naukowcy:

  • półlitrowa butelka typowego piwa zawiera około 2,5 jednostki (mocniejsze piwo jednak może zawierać nawet cztery jednostki)
  • litrowy kufel piwa = około 6 jednostek
  • kieliszek wina o objętości 125 mililitrów = 1 jednostka
  • typowa „literatka" wódki - 25 ml = 1 jednostka

Joanna Papiernik / Senior.pl

Zgłoś błąd lub uwagę do artykułu

Przeczytaj także


Nadciśnienie - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Nadciśnienie tętnicze, czyli hipertensja to jedna z najczęściej występujących przewlekłych dolegliwości układu krwionośnego. Niestety, jest to również schorzenie groźne i jeśli nie jest leczone, może prowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, a nawet do śmierci. czytaj dalej »


Osteoporoza - diagnoza, objawy, leczenie, profilaktyka

Osteoporoza to choroba układu kostno-szkieletowego, której wynikiem jest obniżenie masy kostnej i zaburzenie jej mikroarchitektury, co prowadzi do zwiększenia łamliwości kości i do ryzyka złamań. czytaj dalej »


Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 20:49:01, 18-10-2009 amelia

    No wlasnie, pijmy dla zdrowotnosci
  • 14:37:49, 19-10-2009 araad

    Pić. Nie ma innej opcji i żeby nie było to piszę wyrażnie pić ale się nie kąpać w alkoholu bo to marnotrawstwo.
    Znacie coś przyjemniejszego niż dobre wino, whisky lub koniak cygaro kominek i dobra muzyka? O Seniorce nie wspomnę zeby nie drażnić co niektóre święte osoby.
  • 15:06:16, 19-10-2009 ostatek

    Cytat:
    araad
    Pić. /.../ Znacie coś przyjemniejszego niż dobre wino, whisky lub koniak cygaro kominek i dobra muzyka?
    Wybieram: koniak, papieros, kominek, dobrą muzyczkę, książkę w zasięgu ręki, szydełko lub druty i gmeranie w pace z nitkami... a, jeszcze bernardziora na stópki i kocią skórkę (z zawartością) na kark...
    Cytat:
    araad
    O Seniorce nie wspomnę zeby nie drażnić co niektóre święte osoby.
    I słusznie. Święta nie jestem... więc Seniora wolę. Może być nawet własny, psy na swojego nie będą warczeć i nachalnego mruczka można oddać w dobre ręce - bez oporów...

    Żeby już był wieczór...
    ... zobacz więcej
  • 15:23:44, 19-10-2009 jip

    Niech ktoś pokaże coś przyjemniejszego niż piwko w dobrym towarzystwie, kieliszek naleweczki, koniaku miarka ....nawet pies mi to mówi, że nie ma...... ale...bez przesady, no tak do tego stopnia , żeby... no może tak jak ten znajomy;
    "Tak często spotykamy się w piwiarni, ale jeszcze nigdy nie widziałem, żebyś się upił. Jak Ci się to udaje?
    - Dobrze znam swoją normę.
    - A jak ją ustaliłeś?
    - Zawsze po wypiciu pierwszego kufla kładę przed sobą zdjęcie teściowej i popijam piwko. Gdy teściowa zaczyna mi się podobać to już wiem: Normę wypiłem!"
    ... zobacz więcej
  • 16:47:27, 19-10-2009 Arti

    Lekarze twierdzą, że alkohol najlepiej rozładowywuje stres.
    Ja wiem, że nalewka z pigwy rozgrzewa
    czerwone wino zwalcza wolne rodniki.

    a więc? pić pić mi wychodzi. Na zdrowie.
  • 18:36:15, 19-10-2009 nutaDo

    Araad - warto drażnić święte osoby, dostają wtedy bodźca do działania.

    A Seniorek czy Seniorka? - różne bywa działanie alkoholu, może nie wypalić...i co wtedy? -
  • 18:41:50, 19-10-2009 helena62

    Witam , ja nie widzę niczego dobrego w piciu alkoholu , może to przeszłość??????zawsze kojarzy mi się to żle no ale cóż każdy robi tak jak chce, pozdrawiam
  • 19:02:10, 19-10-2009 Jadzia_G

    Jeżeli mówa o piciu alkoholu - to wszystko jest dla ludzi i alkohol też, ale ......w odpowiednich dawkach bo np. w pewnym wieku w jakim my jesteśmy .....nawet powinno się od czasu do czasu lampkę koniaczku np. jak to się mówi dla zdrowia. Moja babcia (dożyła bardzo sędziwego wieku) tez była tego zdania i stosowała się do tego.
  • 19:02:37, 19-10-2009 destiny

    Teoretycznie, bo nie jestem jakoś szczególnie za...ale czasem lubię cos dobrego wypić
    Nie jestem wrogiem, wszystko co pijemy i spożywamy z umiarem i kulturą jest dobre.
    Moi śp.teście codziennie wypijali po kieliszeczku /30g/ czystej wódki.
    Często też na ich stole gościła nalewka własnej roboty...Wiśnióweczka była mocna i wyśmienita
  • 19:12:42, 19-10-2009 tadeusz50

    Pić czy nie pić??

    Czy ja mogę się tu wypowiedzieć? Myślę, że tak. Alkohol jest dla ludzi. Spożywany we właściwych - małych- ilościach może być i jest środkiem leczniczym. Znałem kilka osób które wypijały co kilka dni około 50gr wódki lub koniaku albo wina. Żyły ponad 90 lat. Pewnie to mówi coś o dobrym wpływie małych ilości alkoholu. Mnie nie jest to już dane, teraz najmniejsza ilość alkoholu może spowodować powrót do ciągu.

Strony : 1 2 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć

  • Poradnik-zdrowia.pl
  • Pola Nadziei
  • Umierać po ludzku
  • Kobiety.net.pl
  • Oferty pracy