Osoby starsze, które odczuwają senność w ciągu dnia lub nie wykazują chęci do aktywności z powodu problemów ze snem, mogą być bardziej narażone na rozwój zespołu chorobowego mogącego prowadzić do demencji.
Semaglutyd to popularny lek na cukrzycę i odchudzanie. Kiedy porównano go z siedmioma innymi medykamentami przeciwukrzycowymi, odkryto że może obniżyć ryzyko choroby Alzheimera u diabetyków.
Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do zmian neurofizjologicznych i poznawczych, od zaburzeń snu po poważniejsze efekty neurotoksyczne. Starzenie się również przyczynia się do pogorszenia funkcji kognitywnych.
Od dawna wiadomo, że dwujęzyczność ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze osób starszych. Badania pokazują, że pomaga opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera nawet o pięć lat w porównaniu z osobami posługującymi się jednym językiem. To jeden z kilku czynników stylu życia, które mogą przyczyniać się do odporności mózgu w miarę starzenia się.
Cukrzyca typu 2 i stan przedcukrzycowy są związane z przyspieszonym starzeniem się mózgu, ostrzegają eksperci z Karolinska Institutet w Szwecji. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można temu przeciwdziałać poprzez zdrowy styl życia.
Powszechne, ale rzadko diagnozowane zaburzenie snu przyczynia się do rozwoju demencji, szczególnie u kobiet.
Czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak wykształcenie, zawód i wysokość majątku, wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzenia funkcji poznawczych lub demencji w późniejszym życiu.
Na Florida State University College of Medicine przeanalizowano dane ponad 600 tysięcy z całego świata i obliczono, że doświadczanie uczucia samotności zwiększa ryzyko rozwoju demencji o 31 proc.
Wyższy poziom leptyny, hormonu pomagającego w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, wiąże się z lepszym przekazywaniem sygnału przez istotę białą mózgu. To z kolei oznacza, że wspomniany hormon może mieć wpływ na ryzyko rozwoju demencji.
Jedna z klas leków na cukrzycę może wiązać się z niższym ryzykiem demencji i choroby Parkinsona. Oceniano inhibitory kotransportera sodowo-glukozowego-2 (SGLT2), znane również jako gliflozyny. Obniżają poziom cukru we krwi, powodując, że nerki usuwają cukier z organizmu wraz z moczem.
Jeszcze sto lat temu większość ludzi miała - co najwyżej - kilka zdjęć siebie i swojej rodziny. Teraz łatwo możemy uchwycić każdy ważny i nieistotny moment: od pierwszych kroków naszego dziecka po wizytę w restauracji ze znajomymi i wakacyjne zdjęcie na plaży. Oczywiście dokumentacja naszego życia na tym się nie kończy. Pomyślmy o niezliczonych e-mailach i wiadomościach WhatsApp, które piszemy każdego dnia, doświadczeniach, którymi dzielimy się z innymi za pośrednictwem mediów społecznościowych lub danych, które rejestrujemy na naszych smartwatchach.
Picie kawy lub herbaty może wiązać się z niższym ryzykiem udaru i demencji.
Nad wieloma osobami z demencją nieformalną opiekę sprawują członkowie rodziny lub przyjaciele. To zaś często wiąże się z nasilonym obciążeniem (obejmującym aspekty emocjonalne, fizyczne i finansowe), stresem i gorszym zdrowiem fizycznym opiekuna.
Powszechnie wiadomo, że osoby o najbardziej wymagającej pracy częściej mają największe problemy ze snem. Teraz na University of South Florida odkryto, że związek między wymaganiami w pracy a dobrym nocnym odpoczynkiem jest bardziej skomplikowany.
Długotrwała ekspozycja na ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury nie tylko niesie ze sobą większe ryzyko śmierci, ale może być również powiązana z wieloma innymi problemami zdrowotnymi, w tym zmniejszoną aktywnością fizyczną i demencją.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?