Strona głównaStyl życiaJak dobrze się starzeć?

Jak dobrze się starzeć?

Długość życia się zwiększa, więc mówi się, że obecna sześćdziesiątka jest jak skończenie niegdyś pół wieku. Na pewno mamy większe możliwości, do dyspozycji nowe technologie, rozwiniętą medycynę (także estetyczną...) i specjalistyczne kosmetyki, których producenci zapewniają, że zatrzymują czas... Statystycznie rzecz ujmując możemy liczyć na dłuższe życie, warto więc minimalizować niedogodności związane z zaawansowanym wiekiem, bo nasze zdrowie i samopoczucie, bez względu na zewnętrzne perspektywy, w dużej mierze zależy od nas samych.
Jak dobrze się starzeć? [© Nikolai Korzhov - Fotolia.com] Zamiast liczyć kolejne dni, lepiej po prostu cieszyć się nimi, radzą eksperci z The American Geriatrics Society Foundation for Health in Aging. Oto ich wskazówki, które mają pomóc dłużej czuć się zdrowo i młodo, tj. „dobrze się starzeć" (aging well):

• Dieta przede wszystkim

Wraz z wiekiem zmieniają się nasze potrzeby żywieniowe i nie jest tajemnicą, że należy bardziej uważać na to, co serwujemy sobie na kolejne posiłki. Niczym mantrę dietetycy powtarzają, że warto pamiętać o warzywach i produktach pełnoziarnistych, a ograniczyć czerwone mięso oraz pełnotłusty nabiał. Poza tym dwa razy w tygodniu racz się rybami z wysoką zawartością kwasów omega-3 - łososiem, sardynkami czy pstrągiem potokowym.

• Wybierz się na spacer

Badania wykazały, że trzydziestominutowy spacer co najmniej trzy razy w tygodniu pomoże utrzymać dobrą formę, wzmocni organizm i powstrzyma doświadczenie łagodnych zaburzeń poznawczych. Taka aktywność pomoże też zapobiec upadkom i innym urazom, ćwiczymy wówczas bowiem także utrzymywanie równowagi. Oczywiście spacer jest jedną z propozycji - chyba najłatwiejszą i najmniej intensywną, ale możesz przecież oddać się jeździe na rowerze, joggingowi, pływaniu, czy zapisać na kurs tańca.

• Wysypiaj się

To nieprawda, że osoby starsze potrzebują znacznie mniej snu niż ludzie młodzi. Oczywiście, jeśli prowadzą mniej intensywny tryb życia, nie są tak zmęczeni i sypiają trochę krócej. Poza tym ci, którzy pozostają na emeryturze, mają okazję do popołudniowych drzemek, więc skracają nocny sen. Nie oznacza to jednak, że im dłużej śpimy, tym lepiej. Z badań wynika, że poleca się 7 do 8 godzin snu, a dłuższe leniuchowanie może wręcz zaszkodzić zdrowiu. Jeśli taka ilość snu ci nie wystarcza, poradź się lekarza. Być może cierpisz na bezdech senny, co może zwiększać ryzyko rozwoju chorób serca.

• Ogranicz alkohol

To nie znaczy, że nie możesz delektować się ulubionym winem, czy likierem, po prostu wychylaj toasty w mniejszych szklaneczkach. Umiarkowane ilości alkoholu mogą pomóc obniżyć ryzyko chorób serca i innych dolegliwości, ale nadmierne picie przyspiesza proces starzenia się i rozwój różnych dolegliwości. Co zatem oznacza umiarkowane picie? Kobietom poleca się spożycie dwóch do trzech jednostek alkoholu dziennie, mężczyznom zaś trzech do czterech jednostek (1 jednostka = około 8 gramów czystego alkoholu).

• Nie zapominaj o szczepieniach

Nie są przeznaczone jedynie dla dzieci. Osoby starsze ciężej przechodzą grypę, a powikłania po chorobie mogą być bardzo groźne. Dlatego warto się szczepić i zmniejszyć ryzyko dolegliwości.

• Na naukę nigdy nie jest za późno

Sudoku, krzyżówki i inne tego typu rozrywki, które wymagają „gimnastyki umysłu", są szeroko polecane. Angażuj umysł, nie poprzestawaj na tym, co jest ci znane, spróbuj nowych wyzwań. Może poświęć czas na naukę języka obcego? Satysfakcja z nowych umiejętności gwarantowana, a jednocześnie łatwiej ci będzie utrzymać umysł „w dobrej kondycji".

• Bezpieczny seks to nie tylko sprawa nastolatków

Fizyczna miłość przestaje być dla ludzi dojrzałych tematem tabu. Ale jednocześnie okazuje się, że dojrzali nie przykładają wagi do zabezpieczania się. Nie ma się co dziwić, prezerwatywy kojarzą się zwykle jedynie z ochroną przed niechcianą ciążą. Antykoncepcja przestaje mieć znaczenie w przypadku seniorów, ale to nie oznacza, że wiek chroni ich również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

• Uwaga na leki

Nie gromadź farmaceutyków. Kolejna wizyta u lekarza oznacza zwykle następne leki do wykupienia. Tymczasem, jeśli nie konsultujesz z lekarzem zażywanych środków, ich efekt może być toksyczny. Kiedy już okaże się, że dany problem zdrowotny wymaga brania określonych medykamentów, powszechną praktyką jest wstąpienie do lekarza jedynie po receptę. Nierzadko nawet dzwonimy do przychodni z prośbą o wypisanie recept i odbieramy je w recepcji. Warto pamiętać, że dany lek nie musi być polecany „na zawsze". Trzeba kontrolować przyjmowanie specyfiki, w przeciwnym przypadku narażamy się na dodatkowe kłopoty zdrowotne.

Zobacz także

 

 

 

Skomentuj artykuł:

Komentarze mogą dodawać wyłącznie osoby zalogowane.
Jesteś niezalogowany: zaloguj się / zarejestruj się




Komentarze

  • 13:35:13, 25-10-2010 praktyczna

    Bardzo cenne wskazówki. Ja mam 42 lata i dbam o swoją cerę. Używam kosmetyków liftujących firmy Nantes- seria Lift. Mam nadzieję, że moje starania przyniosą efekty w przyszłości.
  • 16:56:01, 10-11-2010 tomeh

    Ważne aby prowadzić aktywny tryb życia i się nie zasiedzieć. Powinno się mieć jakąś aktywność aby wszystko było dobrze.
  • 09:21:56, 01-12-2010 seniorita54

    dokladnie- zgadzam sie absolutnie. Najlepszy i najefektowniejszy jest wlasie aktywny tryb zycia. Im wiecej cwiczymy tym wiecej mamy energii w sobie. pamietam jeszcze jak z okolo roku nic nie robilam i bylam dzien w dzien zmeczona. Teraz uwazam by chociaz poruszac sie 3 razy w tygodniu i to wystarcza.
  • 11:34:06, 01-12-2010 Razem50plus.pl

    Zdecydowanie aktywnie i z kimś obok! Więcej z życia dodaje energii!
  • 11:01:44, 07-01-2011 Opcja

    także popieram, ważna jest aktywność, również pełnowartościowe posiłki i przebywanie wśród życzliwych ludzi, karmienie się optymizmem
  • 21:44:01, 07-01-2011 bachor

    Wiśta wio !!! Łatwo powiedzieć !
  • 18:41:53, 08-01-2011 Barakuda

    Najlepiej nie myśleć o starości, nie zważać na metrykę, żyć pełnią życia. Właśnie teraz można realizować nie zrealizowane.Mieć marzenia i chcieć je spełniać. Życie po 50,60,70 i więcej, naprawdę może być piękne, trzeba je tylko wypełnić treścią.
  • 00:04:17, 16-01-2011 Eliza2

    Sądzę, że ludzie którzy są optymistami starzeją się bezstresowo. Kolejny, ciekawy etap w życiu. Żadnych stresów związanych z pracą, dzieci samodzielne. Czas na lekturę, sport i oczywiście net.
  • 10:17:25, 16-01-2011 krystynka

    Na emeryturze dopiero spostrzegłam, że mam całą masę nieprzeczytanych książek i to we własnej bibloteczce.

    Kupowałam, a czasu, żeby czytać - nie stało. Teraz nie ma wieczoru bez książki.
    I mam pokusę, żeby obejrzeć filmy nakręcone na podstawie tych książek, a nawet ponownie obejrzeć, te które widziałam.

    No i internet, ten złodziej czasu i niestety burzyciel naszych kręgosłupów.

    A sport w tej sytuacji konieczny, lecz tu internet wygrywa.
  • 10:20:37, 16-01-2011 Pamira

    Jak dobrze się starzeć? - " Jedni są wiecznie młodzi, inni wiecznie starzy, to kwestia charakteru, a nie kalendarzy. " - wyczytałam to na jakimś wątku.

Strony : 1 2 3 nastepna »

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników serwisu. Senior.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Komentarze niezgodne z prawem i Regulaminem serwisu będą usuwane.

Artykuły promowane

Najnowsze w dziale

Polecane na Facebooku

Najnowsze na forum

Warto zobaczyć