Skóra pełni funkcję pierwszej linii obrony organizmu przed zagrożeniami zewnętrznymi. Z wiekiem zewnętrzna warstwa skóry - naskórek - staje się coraz cieńsza i traci swoją ochronną siłę. Większość komórek tej warstwy to keratynocyty, które powstają w głębszych warstwach naskórka i przesuwają się ku powierzchni, tworząc barierę ochronną. Liczne badania wskazują, że witamina C wspiera zdrowie skóry i działa jako silny przeciwutleniacz, pomagając przeciwdziałać efektom starzenia.
Na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie wykazano, że zwiększenie poziomu białka Klotho u myszy wydłuża ich życie oraz poprawia zarówno kondycję fizyczną, jak i funkcje poznawcze podczas starzenia się.
Nowe badanie przeprowadzone na Queen Mary University of London, pokazuje, że kofeina - najpopularniejszy na świecie związek neuroaktywny - może robić znacznie więcej niż tylko pobudzać. Kofeina może odgrywać rolę w spowalnianiu procesu starzenia się na poziomie komórkowym.
Mikroskopijne zmiany strukturalne zachodzące w starzejącym się sercu mogą zmniejszać ryzyko występowania nieregularnego rytmu serca.
Chociaż choroba Alzheimera jest najczęściej postrzegana jako zaburzenie pracy mózgu, schorzenie to wpływa również na inne organy ciała.
Zbyt krótki sen może sprzyjać różnym dolegliwościom, ale i nadmiar odpoczynku nie jest dobry. Spanie dziewięć lub więcej godzin na dobę wiąże się ze słabszymi wynikami poznawczymi - i jest to jeszcze bardziej widoczne u osób z depresją, mówi eksperci z University of Texas Health San Antonio.
Niektórzy ludzie są aktywni już o świcie, podczas gdy inni wolą powolny start dnia. Niezależnie od tego, czy budzisz się z uśmiechem, czy narzekając, twój zegar wewnętrzny znany jako rytm okołodobowy - może mieć wpływ na to zachowanie, a także na wiele innych aspektów życia.
Dostarczanie sobie błonnika pokarmowego i wysokiej jakości węglowodanów w wieku średnim jest korzystnie powiązane ze zdrowym starzeniem się i innymi pozytywnymi wynikami zdrowotnymi u starszych kobiet.
Istnieje silna zależność między tym, jak starsza osoba postrzega swój proces starzenia się, a tym, jak przebiega powrót do sprawności fizycznej po upadku.
Suplementacja witaminą D pomaga utrzymać długość telomerów - ochronnych „czapek" znajdujących się na końcach chromosomów, które skracają się wraz z wiekiem i są powiązane z rozwojem niektórych chorób
Oczy mogą być zwierciadłem duszy, a biologiczny wiek człowieka może być odzwierciedlony w jego cechach twarzy. Naukowcy z Mass General Brigham opracowali algorytm głębokiego uczenia o nazwie FaceAge, który na podstawie zdjęcia twarzy przewiduje wiek biologiczny i rokowania dotyczące przeżycia u pacjentów z chorobą nowotworową.
Wiemy, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla naszego ciała, ale co z naszym mózgiem? Uczeni z Uniwersytetu Missouri sugerują, że aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu sprawności umysłowej, nawet wtedy, gdy jedno z głównych źródeł energii dla mózgu jest niedostępne.
Ocena wieku biologicznego - czyli tego, jak „stary" jest faktycznie organizm - może dostarczyć dokładniejszych informacji o ryzyku chorób serca niż tradycyjne metody, mówią fińscy i szwedzcy medycy.
Energiczny spacer, odrobina aerobiku w wodzie, a nawet lekki jogging wokół bloku - jeśli twoje tętno wzrasta, poprawia się również zdrowie mózgu, jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez University of South Australia.
Rozpoczęty w 2016 roku projekt CIAO miał na celu zidentyfikowanie biologicznych, psychologicznych i społecznych czynników, które wspierają zdrowe starzenie się i wyjątkową długowieczność. Badania prowadzone są w regionie Cilento w południowych Włoszech - miejscu zamieszkania około 300 osób w wieku powyżej 100 lat, cieszących się dobrą kondycją fizyczną i psychiczną.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują