Utrzymywanie zdrowej diety bogatej w produkty roślinne, z niskim do umiarkowanego spożyciem zdrowych artykułów pochodzenia zwierzęcego oraz ograniczoną ilością ultraprzetworzonej żywności ma związek z większym prawdopodobieństwem zdrowego starzenia się.
Aktywność fizyczna jest postrzegana jako sposób na wydłużenie ludzkiego życia, jednak fińskie badania na bliźniętach wykazały, że jej wpływ na długowieczność może nie być tak jednoznaczny, jak wcześniej sądzono.
W przypadku kobiet po osiemdziesiątce wzrastająca senność w ciągu dnia na przestrzeni pięciu lat jest związana z dwukrotnie wyższym ryzykiem rozwoju demencji w tym czasie.
Choroby mózgu związane z wiekiem, takie jak udar, demencja i depresja w późnym wieku, mogą znacząco obniżać jakość życia, ale można zmniejszyć ryzyko ich wystąpienia poprzez zmiany w stylu życia i zachowaniu. Badacze z Mass General Brigham zidentyfikowali 17 modyfikowalnych czynników ryzyka, które są wspólne dla udaru, demencji i depresji w późnym wieku. Modyfikacja któregokolwiek z nich może zmniejszyć prawdopodobieństwo wszystkich trzech chorób.
Naukowcy z Uniwersytetu w Ottawie właśnie odkryli, co się dzieje z ciałem, gdy zanurzamy się w chłodnej wodzie. Dzięki morsowaniu organizm może stać się bardziej odporny na choroby.
Aktywność opracowana specjalnie dla starszych kobiet okazała się skuteczna w zmniejszaniu upadków, zwłaszcza wśród pań stosujących polifarmakoterapię (przyjmujących wiele leków), mówią eksperci z Uniwersytetu Wschodniej Finlandii.
Ekspozycja na ekstremalne upały może przyspieszać biologiczne starzenie się seniorów, ostrzegają eksperci z USC Leonard Davis School of Gerontology.
Już kilka dni spożywania diety bogatej w tłuszcze nasycone może wystarczyć, aby wywołać problemy z pamięcią i związany z tym stan zapalny w mózgu u seniorów.
Nowe odkrycia dotyczące brunatnej tkanki tłuszczowej mogą otworzyć nową drogę do utrzymania sprawności fizycznej wraz z wiekiem.
Grupowe zajęcia artystyczne - takie jak malowanie, muzyka czy taniec - mogą znacząco zmniejszyć objawy depresji i lęku u osób starszych. Okazuje się, że wspólne działania twórcze dają znaczące korzyści.
Czynniki środowiskowe, w tym styl życia (palenie papierosów i poziom aktywności fizycznej) oraz warunki życia, mają większy wpływ na zdrowie i przedwczesną śmierć niż nasze geny.
Hormony mogą być wykorzystywane do leczenia i zapobiegania oznakom starzenia, takim jak zmarszczki i siwienie włosów.
Kobiety, które przechodzą menopauzę później, mają przez długie lata zdrowsze naczynia krwionośne niż te, u których menopauza występuje wcześniej.
Dieta bogata w przeciwutleniacze, czyli zawierająca m. in. karczochy, borówki i orzechy pekan, może powstrzymać główną przyczynę utraty wzroku związanej z wiekiem w krajach rozwiniętych.
Brytyjskie badanie pokazuje znaczącą poprawę zdrowia osób starszych w Anglii w porównaniu z poprzednimi pokoleniami.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni