Oprócz wpływu stylu życia na starzenie się, coraz częściej zwraca się uwagę na korzyści poznawcze wynikające z aktywności muzycznych. Jak wiadomo, umiejętność gry na jakimś instrumencie może przydać znaczących korzyści kognitywnych, ale okazuje się, że nie tylko, pomaga też np. śpiewanie w chórze.
Ekspozycja na zanieczyszczenie powietrza, trwająca choćby tylko kilka tygodni, może osłabiać sprawność umysłową. Takie niekorzystne skutki jednak były słabsze w przypadku osób przyjmujących niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak popularny kwas acetylosalicylowy.
Wzmacniająca mózg odporność psychiczna, w tym zdolność do przezwyciężenia uporczywej samotności, może zrównoważyć wcześniejszy uszczerbek i obniżyć ryzyko rozwoju demencji w późniejszym życiu. Ci, którzy pozbyli się osamotnienia, byli lepiej chronieni poznawczo niż ci, którzy nigdy nie czuli się samotni.
Wyższe ciśnienie krwi w nocy niż w ciągu dnia może być czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera u starszych mężczyzn, mówią badacze z Uniwersytetu w Uppsali.
Popołudniowa drzemka poprawia zdolności językowe, pamięć roboczą i świadomość lokalizacji.
Różne czynniki fizyczne i emocjonalne mogą wpływać na naszą zdolność do zapamiętywania informacji przez całe życie. Okazuje się, że pewną rolę wśród nich odgrywa optymizm - wspomaga pamięć.
Kakao sprawia, że nasz mózg lepiej pracuje, mówią uczeni z University of Birmingham.
Wygłupy i żarty nie tylko dodają życiu kolorytu, ale też są dobre zaarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego.
Kiedy przebadano zdrowe osoby starsze, odkryto, że częstotliwość picia herbaty miała wpływ zarówno na funkcje, jak i strukturę mózgu.
Jedzenie czosnku pomaga przeciwdziałać związanym z wiekiem zmianom mikrobiomu jelitowego, które mają związek z problemami z pamięcią.
Osoby, które wykonują pracę niewymagającą znacznej aktywności fizycznej, taką jak praca biurowa, cechują się niższym ryzykiem osłabienia poznawczego w starszym wieku niż ludzie, których obowiązki zawodowe wiążą się z większym wysiłkiem fizycznym, mówią uczeni z University of Cambridge.
Uczeni z Univeristy of Georgia odkryli, że niewielkie ilości alkoholu mogą pomóc zachować zdolności poznawcze.
Choroba Alzheimera zmienia i uszkadza mózg przez lata, a nawet dekady, zanim pojawią się objawy, co sprawia, że wczesne rozpoznanie ryzyka ma kluczowe znaczenie dla spowolnienia jej postępu. Oznaką rozwoju Alzheimera może być sposób funkcjonowania naszych oczu.
Dwujęzyczność ma szczególnie pozytywny wpływ na nas w starszym wieku.
Warto utrzymywać stałą wagę, bo zmiany w tym zakresie mogą niekorzystnie wpływać na ryzyko demencji.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni