Seks jest bezpieczny dla większości chorych na serce. Jeśli jest się na tyle zdrowym, by wejść na drugie piętro po schodach bez bólu w klatce piersiowej lub problemów ze złapaniem oddechu, można bez obaw być aktywnym seksualnie.
Organizm ludzki, by prawidłowo funkcjonować potrzebuje cholesterolu – nasz organizm sam go produkuje, jeśli nie dostarczamy go w spożywanych pokarmach. Jeżeli jednak krążący we krwi cholesterol znajduje się w tzw. frakcji miażdżycorodnej, to wówczas stanowi on zagrożenie nie tylko dla zdrowia Pacjenta, ale i jego życia – mówi dr nauk med. Joanna Kowal, kardiolog.
Palenie zabija – takie napisy widzimy na paczkach papierosów i już nas to nie szokuje. Na opakowaniach past i szczoteczek do zębów nie ma co prawda nalepek informujących, że niemycie zębów zabija, ale wiemy na pewno, że osoby zaniedbujące higienę jamy ustnej są tak samo narażone na choroby serca jak palacze.
25 października rusza ogólnopolska akcja „Nie zawal! Wybierz życie”. Jej celem jest edukacja zarówno pacjentów po przebytym zawale, jak i środowiska medycznego, w zakresie konieczności podejmowania działań zmierzających do redukcji śmiertelności w fazie poszpitalnej Ostrych Zespołów Wieńcowych. Opiekę merytoryczną nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Kardiologiczne.
Mówi się, że oczy są zwierciadłem duszy. Na gruncie medycznym jednak stanowią raczej wskaźnik możliwych chorób...
Poza oczywistymi emocjonalnymi korzyściami z uprawiania seksu istnieją takie, których uświadomienie sobie może być dodatkowym "wyzwalaczem" libido. Miłość fizyczna przydaje oczom blasku, a policzkom zdrowego kolorytu, ale ma także wymierny pożytek prozdrowotny.
Spożywanie oliwy z oliwek może pomóc w zapobieganiu udarów mózgu u osób powyżej 65 roku życia, mówią uczeni. Naukowcy twierdzą, że zalecenia dietetyczne powinny obejmować oliwę z oliwek, może ona bowiem zapobiec udarowi mózgu u osób starszych. Do takiego wniosku doszli badacze po przeanalizowaniu historii medycznej ponad siedmiu tysięcy osób w wieku powyżej 65 lat z Bordeaux, Dijon i Montpellier we Francji.
Średnia wieku zawałowca obniża się z roku na rok! Niedawno wynosiła 50 lat. W dzisiejszych czasach zawał serca zdarza się już u osób, które nie przekroczyły 30-stki! W dużym stopniu przyczynia się do tego stres oraz niezdrowy tryb życia - mówi Krzysztof Traczyński kardiochirurg z Centrum Medycznego Scanmed Multimedis Krowodrza w Krakowie.
Właściwa higiena jamy ustnej chroni nie tylko przed próchnicą, ale także przed chorobami serca. Okazuje się, że osoby, które myją zęby rzadziej niż 2 razy dziennie są o 70 proc. bardziej narażeni na atak serca, od osób, które chętniej sięgają po szczoteczkę, nici dentystyczne i płyny do płukania ust – podaje w opublikowanych badaniach British Medical Journal. Mechanizm jest bardzo prosty. Osoby, które nie myją zębów mają tendencję do krwawienia dziąseł. Przez spękania w naczyniach do układu krwionośnego dostają się bakterie, przede wszystkim paciorkowce. Taka infekcja może być przyczyną powstania blaszki miażdżycowej, a w efekcie tego zatoru lub udaru mózgu. Konieczna jest więc regularna higiena i częste mycie zębów.
Mini-udar, zwany też przemijającym atakiem niedokrwiennym (transient-ischemic attack, TIA), podwaja ryzyko zawału serca w późniejszym życiu, ostrzegają uczeni z Mayo Clinic.
Sól jest integralnym skladnikiem codziennego menu. Trudno sobie wyobrazić przygotowanie rozmaitych potraw bez tej podstawowej przyprawy. Nieposolone gotowane ziemniaki lub tuńczyk są dla wielu nie do przełknięcia. Zresztą ilość dań, których smak ceni się także dzięki doprawieniu ich solą, jest ogromna. W efekcie przyjmujemy znaczne ilości chlorku sodu, co ma negatywny wpływ na zdrowie.
Procesu starzenia nie da się powstrzymać, można go jednak przyhamować. Wszystko zależy od tego, jak ludzie się „prowadzą", a dokładniej, co jedzą, ile czasu są w stanie poświecić na aktywność fizyczną, czy regularnie wykonują badania profilaktyczne, etc. Eksperci niczym mantrę nieustannie wymieniają te wszystkie czynniki zdrowego sposobu życia. Dlaczego? Z bardzo prostej przyczyny - po prostu są skuteczne.
Guaranę od tysięcy lat stosowali mieszkańcy Ameryki Południowej jako lek na biegunkę, środek obniżający poczucie głodu oraz specyfik tonizujący. Zioło wykorzystywano w celu leczenia i łagodzenia objawów całej gamy dolegliwości, takich jak stres i napięcie nerwowe, kontrola masy ciała, bóle głowy i kac, a nawet bóle menstruacyjne.
Długotrwały brak snu i zakłócenia snu mogą mieć długotrwałe, poważne konsekwencje dla zdrowia, wynika z najnowszych badań Warwick Medical School, które opublikowano w European Heart Journal.
Przyczyną śmierci Gary'ego Moore był prawdopodobnie atak serca. Gitarzysta zmarł 6 lutego.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni