Statyny, leki przepisywane w celu zapobiegania zawałom i udarom, mogą znacznie zmniejszać ryzyko rozwoju choroby Alzheimera.
Uczeni z Uniwersytetu w Niszu w Serbii przebadali pacjentów z chorobami serca i odkryli poprawę wydolności układu sercowo-naczyniowego, gdy chorzy słuchali muzyki. Jeszcze lepsze efekty dało bycie melomanem podczas uprawiania sportu.
Jedzenie większej ilości świeżych owoców jest związane z niższym ryzykiem cukrzycy typu 2, natomiast picie wielu soków owocowych ma odwrotny skutek...
Jak zauważa francuskie stowarzyszenie Association Protection Foudre, każdego roku we Francji piorun trafia od 100 do 200 osób. Jakie są konsekwencje takiego uderzenia dla ciała ludzkiego? Czy może spowodować śmierć?
Pacjenci z łuszczycą mogą być narażeni na zwiększone ryzyko innych poważnych problemów zdrowotnych.
Podczas ostatnich upałów słyszymy, że szczególnie zagrożeni są ludzie mający problemy z sercem. To prawda, jednak okazuje się, że niskie temperatury mogą wyrządzić więcej szkód układowi krwionośnemu niż ciepłe dni.
Dobowa rekomendowana ilość snu wynosi 7 do 9 godzin. Dzisiejsze tempo życia jednak sprawia, że wielu ludzi sypia znacznie krócej. Tymczasem okazuje się, że nadmierne ograniczenie snu grozi wieloma chorobami, a nawet przedwczesną śmiercią.
Powszechnie wiadomo, jakie są czynniki ryzyka chorób serca: unikanie palenia papierosów, zachowania odpowiedniej wagi, podejmowanie aktywności fizycznej, obniżenie ciśnienia i poziomu cholesterolu. Istnieją jednak także mniej oczywiste, ale bardzo silne drogi do obniżenia prawdopodobieństwa rozwoju tych dolegliwości .
Witamina E, a dokładniej jej forma zwana tokoferolem gamma zawarta np. w olejach roślinnych i pistacjach, zmniejsza ryzyko chorób serca o 10 proc.
Nawet kryzys nie powinien powstrzymywać przed wybraniem się na choćby tygodniowe wakacje. Warto wyjechać nawet na tak krótki wypoczynek, dzięki niemu bowiem można zmniejszyć nawet o 20 procent ryzyko zawału serca lub udaru mózgu.
Nie ma leku na serce złamane z powodu miłości, ale coraz więcej jest sposobów na „naprawę" serca uszkodzonego przez zawał lub inne choroby.
Kilka prostych zmian w diecie i stylu życia może chronić przed szeregiem chorób i przedłużyć życie, wynika z badań przeprowadzonych przez uczonych z Imperial College w Londynie.
Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza może przyspieszyć twardnienie tętnic.
Zaopiekowanie się zwierzakiem pomaga żyć dłużej - chroni przed m. in. przed zawałami i depresją.
W badaniach nad cukrzycą ignoruje się ludzi starszych. O wiele za mało badań klinicznych skupia się na seniorach z cukrzycą, wynika z szacunków opublikowanych niedawno w czasopiśmie Diabetologia.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni