Jak podaje o Gazeta Wyborcza, w Bydgoszczy powstała mobilna przychodnia, od stycznia będzie wysyłana do lżejszych przypadków. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego będzie wysyłać swych lekarzy jedynie do ciężko chorych.
Pochodząca z amazońskich lasów roślina, tradycyjnie wykorzystywana była przez tamtejsze plemiona jako eliksir zdrowotny. Parzony z niej napar, uznawany był za źródło witalności i energii. Obecnie, na całym świecie, guarana znana jest pod różnymi postaciami jako substancja podnosząca zdolności psychiczne i fizyczne podczas wzmożonego wysiłku. Stymuluje, redukuje zmęczenie, zwiększa umiejętność koncentracji i zapamiętywania. Wyrównuje niedobór adrenaliny, spowodowany przez zmęczenie, długotrwały stres czy szybkie tempo życia.
Kiedy zostajemy wybudzeni ze snu, cierpi na tym nasze samopoczucie i zdrowie. Wykonywane już od samego rana roboty drogowe czy odgłosy pojazdów komunikacji miejskiej to tylko niektóre przykłady. Hałas wpływa destrukcyjnie na nasze samopoczucie, na układ nerwowy, ucho środkowe i wewnętrzne oraz inne narządy.
Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii będzie można skuteczniej pomóc ofiarom zawału serca.
Chociaż lato - a wraz z nim piękna pogoda – już się skończyło, nie musisz siedzieć w domu. Ubierz się ciepło i wyjdź na spacer, nie tylko dotlenisz organizm, ale odzyskasz energię i spalisz nadmiar spożytych kalorii.
Każdy ból pojawiający się w okolicy serca wywołuje niepokój i lęk. Na szczęście w większości przypadków bóle w klatce piersiowej nie są oznaką poważnej choroby, choć oczywiście nie powinny być lekceważone. Dlaczego czasem kłuje nas „w sercu”?
W sklepach i na straganach pojawiła się właśnie żurawina: małe, czerwone kuleczki, wyglądające niepozornie, ale będące prawdziwą skarbnicą dobroczynnych składników. Dlaczego warto ją jadać?
W trakcie doby najwięcej zawałów serca występuje pomiędzy godziną 6 rano a 12 w południe. Najmniej zgonów występuje w niedzielę, zaś poniedziałek jest dniem o najwyższej śmiertelności w ciągu całego tygodnia. Co robić, by nasze serce pracowało jak najdłużej?
Atak serca jest w Polsce częstą przyczyną zgonów. Choroba powoduje zatrzymanie akcji serca i obumieranie komórek mózgowych już po 3- 5 minutach. Reanimacja powinna być wiec podjęta niezwłocznie. W celu natychmiastowej reakcji w przypadku zagrożenia życia coraz bardziej popularne stają się przenośne defibrylatory. Umiejscowienie ich w miejscach publicznych: urzędach, wielkopowierzchniowych sklepach, ośrodkach wypoczynkowych może przyczynić się do zmniejszenia śmiertelności osób doznających ataku serca.
W Polsce na cukrzycę typu 2 choruje około dwóch milionów osób, co stanowi 5 procent społeczeństwa. Ponad połowa z nich jest nieświadoma tej choroby. Dlatego niezwykle ważna dla skutecznego zapobiegania cukrzycy typu 2 jest edukacja społeczeństwa.
Problem chorób dziąseł dotyczy w różnym stopniu około 70% populacji. W najłagodniejszej formie tkanki dziąseł ulegają stanowi zapalnemu i może następować krwawienie. W kolejnym etapie dochodzi do zapalenia ozębnej i następuje nieodwracalne uszkodzenie kości i włókien utrzymujących zęby w odpowiednim miejscu. W ostatnim etapie zniszczeniu ulega aparat podtrzymujący zęby powodując ich obluzowanie.
Jak podaje Gazeta Wyborcza, łódzcy naukowcy uważają, że pijawki można wykorzystać do leczenia zawałów i udarów. Stworzyli medykament działający przeciwzakrzepowo, do produkcji którego wykorzystuje się białko wytwarzane przez wspomniane zwierzęta.
Ważne badania mogące w przyszłości przyczynić się zmniejszenia ryzyka zawałowego prowadzi zespół naukowców pod kierunkiem prof. Michała Komoszyńskiego, kierownika Zakładu Biochemii Instytutu Biologii Ogólnej i Molekularnej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Naukowcy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, którzy pracują pod kierunkiem profesora Michała Komoszyńskiego odkryli, że apiraza - enzym który zawarty jest m.in. w ziemniakach - skutecznie przeciwdziała zawałom serca oraz udarom mózgu. Badacze poszukują teraz metody, która pozwoliłaby wykorzystać enzym jako lek - pisze "Gazeta Pomorska".
W październiku 2006 roku minęła 150. rocznica ogłoszenia przez Rudolfa Virchowa doktryny dotyczącej powstawania zakrzepów żylnych i zatoru tętnicy płucnej – zwanej triadą Virchowa. Z tej okazji Polska Fundacja do Walki z Zakrzepicą „Thrombosis” współpracując z firmami farmaceutycznymi zainaugurowała kampanię edukacyjną. Podczas cyklu wykładów i konferencji omówione zostały najważniejsze zagadnienia związane z powikłaniami zakrzepowo-zatorowymi oraz metodami profilaktyki i leczenia.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni