We współczesnym świecie coraz więcej ludzi narzeka na problemy ze snem, które są nasilone przez szybkie tempo życia czy wysoki poziom stresu oraz nadmiar obowiązków. Tymczasem odpowiedni odpoczynek to podstawa dla dobrego samopoczucia, jego zaburzenia z kolei mają wpływ na rozwój różnych chorób, w tym problemy emocjonalne.
Jesteśmy skonstruowani tak, że dążymy do błogostanu i lubimy relaks, ale łatwo też ogarniają nas smutne natroje i kiepski humor. Te ostatnie jednak również da się wykorzystać - okazuje się, że pomagają myśleć.
W Polsce żyje około 50 tysięcy osób chorych na stwardnienie rozsiane. Jest to jedna z najbardziej powszechnych, przewlekłych chorób neurologicznych. Zdarza się, że pacjenci oprócz trudności w codziennym funkcjonowaniu związanych z SM zmagają się z lękiem, przygnębieniem, a nawet depresją. Może to wynikać zarówno z procesu adaptacji do choroby, zmian organicznych spowodowanych uszkodzeniem tkanki mózgowej, jak i ubocznych skutków stosowania niektórych leków. Jest jednak granica między przygnębieniem a depresją – jak rozpoznać z czym mamy do czynienia, mówi psychiatra Małgorzata Tomaszewska.
Media społecznościowe mogą intensyfikować uczucie smutku. Lepiej ograniczyć korzystanie z nich, gdy ma się kiepski nastrój, mówią badacze z Uniwersytetu w Kopenhadze.
Okres świąteczny bywa bardzo trudny dla ludzi z zaburzeniami emocjonalnymi. Objawy depresji mogą się wówczas nasilać. Poza tym nierzadko w tym właśnie czasie ujawniają się symptomy u osób, które ich wcześniej nie doświadczały.
Smutek stanowi emocję, która charakteryzuje się odczuwaniem rozpaczy, utraty, porażki, gniewu lub żalu. Różni się od depresji m. in. długością trwania i poziomem wpływu na codzienne funkcjonowanie. Niemniej, nawet jeśli nie stanowi jednostki chorobowej, może mieć znaczący wpływ na działanie organizmu.
Uczucie smutku długo się utrzymuje i niełatwo się go pozbyć. To dlatego, że zwykle wiąże się z ważnymi, trudnymi emocjonalnie doświadczeniami.
Nie ma idealnych par i każda kiedyś zmaga się z niezrozumieniem, negatywnymi emocjami, niesnaskami. Kłótnie w związku są czymś zupełnie normalnym i nie muszą być destrukcyjne, o ile zachowa się wnich pewne reguły. Jedną z nich jest świadomość sposobu reagowania przez partnera. Warto wiedzieć, że kobiety moga się mocniej przejmować konfliktową sytuacją.
10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. W Polsce na zaburzenia psychiczne cierpi 8 milionów osób. Około 1,5 miliona z nich to osoby, u których zdiagnozowano depresję. Szacuje się, że nawet co dziesiąty Polak może być dotknięty tą chorobą.
To nie żart - smutna muzyka wywołuje pozytywne emocje. Jeśli więc chcesz poprawić sobie humor, możesz puścić sobie np. requiem.
Gorszy dzień, słabszy moment, obniżony nastrój - czy to oznaka depresji? Jak odróżnić prawdziwe objawy choroby od chwilowej utraty poczucia własnej wartości i wewnętrznej siły?
Profesor Laura Carstensen ze Centrum Długowieczności Uniwersytetu Stanforda wyjaśnia, dlaczego ludzie starsi są szczęśliwsi.
Nie spodziewałeś się takiego obrotu spraw. Miało być inaczej, a - wbrew oczekiwaniom - dana sprawa znalazła inny finał. Co robić, by poradzić sobie z rozczarowującym skutkiem? Jest kilka sposobów na sprostanie takiej sytuacji.
Zespół złamanego serca, czyli zespół akinetycznego koniuszka czy też kardiomiopatia stresowa to poważna choroba, która jest efektem stresu.
Otyłość oznacza nie tylko problemy ze zdrowiem fizycznym, ale może też osłabić zdolności umysłowe. Okazuje się, że nadmierna waga sprzyja osłabieniu zdolności intelektualnych, w tym problemom z pamięcią.