„Czujemy smutek, ponieważ płaczemy" - napisał filozof i psycholog William James - „złościmy się, ponieważ uderzamy, boimy się, ponieważ drżymy", sugerując, że fizjologiczne reakcje emocjonalne, takie jak płacz, powodują zmiany poznawcze, na przykład uczucie smutku.
Co sprawia, że niektórzy pracownicy skupiają się na przyszłości, podczas gdy inni wydają się tkwić w przeszłości? Jak ten wybór wpływa na pracę, stres i interakcje z innymi? Nowe badanie ponad 600 pracowników w zawodach fizycznych i umysłowych porównało osoby bardziej skłonne do myślenia o przeszłych problemach w pracy z osobami bardziej skupiającymi się na przyszłości.
Nawet osoby, których objawy nie spełniają jeszcze kryteriów klinicznej depresji, odnoszą korzyści z działań terapeutycznych.
Ludzie mniej skupiają się na złych uczuciach i doświadczeniach z przeszłości (tj. rozmyślaniu) już po czterech tygodniach przyjmowania probiotyków.
Wyraz twarzy danej osoby dostarcza nam kluczowych informacji, które pozwalają nam rozpoznać jej emocje. Ale proces ten jest bardziej skomplikowany niż można by przypuszczać.
Większość ludzi doświadcza przynajmniej częściowego przytępienia zmysłów wraz z wiekiem: mrużą oczy wpatrując się w ekran, szukają mocniejszych smaków i umykają im fragmenty rozmów. Naukowcy z University of Chicago Medicine badają, w jaki sposób te zmiany są więcej niż niedogodnością i pogarszają ogólny stan zdrowia psychicznego osób starszych.
Kiedy jesteśmy przygnębieni, mówimy, że świat wydaje się szary - nowe badania sugerują, że skojarzenia, jakie tworzymy między emocjami a kolorem, to nie tylko zwykła metafora. Jak się okazuje, odczuwanie smutku rzeczywiście może zmienić sposób, w jaki postrzegamy barwy. Uczeni odkryli, że osoby, u których wywołano smutek, były mniej dokładne w identyfikowaniu kolorów na osi niebiesko-żółtej niż ci, którzy czuli się rozbawieni lub cechowała ich neutralność emocjonalna.
To, jak się czujesz, ma wpływ na twoje codzienne decyzje zakupowe, niezależnie od tego, czy jesteś tego świadomy/a, czy nie. Jak odkryto, ludzie odczuwający smutek i skupieni na sobie wydają więcej pieniędzy na zakup tych samych towarów, co osoby w neutralnym stanie emocjonalnym.
Coraz więcej ludzi nie sypia dostatecznie długo, a coraz więcej dowodów wskazuje, że odbija się to nie tylko na ich zdrowiu fizycznym w postaci chorób serca, cukrzycy, udaru i/lub innych schorzeń, ale także szkodzi zdrowiu psychicznemu.
Zajmowanie się różnorodnymi aktywnościami może wywoływać zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje, a część tych zależności ma związek z wiekiem.
Hymn USA wywołuje poczucie dumy, „The Shape of You" Eda Sheerana radość, a „och, la la!" najlepiej podsumowuje uwodzicielską moc „Careless Whispers" George'a Michaela.
Muzyka przybiera różne formy w różnych kulturach na całym świecie, ale naukowcy z Yale odkryli, że niektóre motywy są powszechnie rozpoznawalne przez ludzi na całym świecie z jednym ciekawym wyjątkiem - piosenkami miłosnymi.
Ludzie, którzy są sfrustrowani, ponieważ ich podstawowe psychologiczne potrzeby nie są zaspokojone, częściej mają powtarzające się koszmary senne.
Kiedy ludzie są w złym nastroju, mogą szybciej dostrzec niespójności w tym, co czytają.
Osoby starsze, które konsekwentnie wstają wcześnie i pozostają aktywne przez cały dzień, są szczęśliwsze i uzyskują lepsze wyniki w testach poznawczych niż seniorzy o nieregularnych sposobach funkcjonowania.
Przełom w leczeniu raka? Nowe związki zwalczają komórki nowotworowe, oszczędzając zdrowe