Słowa mogą być wskazówką, jak ludzie, niezależnie od języka, myślą o emocjach i przetwarzają je, mówią badacze z Penn State.
Nasze mózgi są przystosowane do postrzegania zmarszczek wokół oczu jako przekazujących intensywniejsze i bardziej szczere emocje. Zmarszczki pojawiają się pod wpływem mimiki w wielu wyrazach twarzy, w tym podczas uśmiechu, przy wyrazie bólu, a także smutku.
Gniew i złość są bardziej szkodliwe dla zdrowia fizycznego osób starszych niż smutek. Wiążą się ze stanami zapalnymi, które z kolei sprzyjają przewlekłym chorobom, takim jak choroby serca, artretyzm i nowotwór.
Każdy słyszał, że lepiej jest dawać niż brać. Oto empiryczne dowody na to, że troska o współmałżonka lub partnera jest satysfakcjonująca same w sobie.
Uczucie smutku może wpływać na poziom opioidów związanych ze stresem w mózgu i zwiększyć ilość białek zapalnych we krwi. One z kolei przekładają się na zwiększone ryzyko różnych chorób, w tym chorób serca, udaru mózgu i zespołu metabolicznego - ostrzegają eksperci z University of Texas Health Science Center w Houston (UTHealth).
Żal może wywoływać wysoki poziom stanu zapalnego, który prowadzi do śmierci, mówią uczeni z Uniwersytetu Rice.
Oglądanie znaczących filmów - tych, które uważamy za wzruszające i głębokie - może sprawić, że poczujemy się lepiej przygotowani do radzenia sobie z życiowymi problemami i będziemy chcieli być lepszymi ludźmi.
Wiesz, że możesz czuć smutek nawet 240 razy dłużej niż wstyd, zdziwienie, irytację, a nawet znudzenie? Dzieje się tak, dlatego że smutek często idzie w parze z bardzo znaczącymi wydarzeniami, takimi jak śmierć kogoś bliskiego czy poważny wypadek.
Twórcy animacji „W głowie nie mieści" antropomorfizują emocje kierujące bohaterką: Radość, Strach, Gniew, Odrazę i Smutek. Okazuje się, że podobna strategia w realnym życiu może osłabić przykre odczucia.
Ci, którzy w pracy oglądają śmieszne filmy online, niekoniecznie tracą czas. Być może stosują się do wskazań wynikających z najnowszych badań psychologicznych - wprowadzając się w dobry nastrój, mogą myśleć bardziej twórczo.
Bez wątpienia emocje mogą wpływać na twoje decyzje, ale możesz być zaskoczony/a, do jakiego stopnia na oddziałują twój portfel. Badania pokazały, że niecierpliwość wywołana smutkiem może skutkować znacznie zwiększoną utratą pieniędzy.
Powiedzenie „łzy radości" ma sens, chociaż radość i inne pozytywne emocje nie powinny kojarzyć się z płaczem. Badacze z Yale sprawdzili, dlaczego ludzie płaczą, gdy są szczęśliwi.
Jak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Rice'a, żal może powodować stan zapalny, który zagraża życiu.
Starsze kobiety wydają się bardziej podatne na depresję i częściej długo się z nią zmagają.
Nowe badanie, że kiedy ludzie starsi idą spać samotni, smutni lub przytłoczeni, następnego ranka mają podwyższony poziom kortyzolu, hormonu stresu.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?