Seniorzy inaczej, bardziej pozytywnie niż młodzi, reagują na smutek, czy samotność. Są też bardziej spokojni.
Smutek odczuwa się nawet 240 razy dłużej niż zawstydzenie, zaskoczenie, irytację, czy znudzenie. Wszystko dlatego, że smutek często idzie w parze ze zdarzeniami o większym wpływie, takimi jak śmierć kogoś bliskiego czy poważny wypadek. Potrzeba wówczas więcej czasu, aby zastanowić się i poradzić sobie z tym, co się stało, mówią psycholodzy z Uniwersytetu w Leuven.
Co robić, kiedy dopada nas chandra i zniechęcenie, a nie mamy czasu lub pieniędzy na antystresowe masaże czy zabiegi w spa? Kilka prostych, łatwo dostępnych sposobów pomoże odzyskać dobry nastrój.
Dziś przypada tzw. "Blue Monday" - czwarty poniedziałek stycznia, dzień któremu przypisuje się tytuł najgorszego w całym roku.
Dzisiaj wielu ludzi powtarza, że pozytywne myślenie pomaga lepiej się czuć, ale nie warto udawać, żę się nie dostrzega własnego smutku - jego akceptacja to zdrowsze podejście na dłuższą metę, mówią uczeni z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.
Krótkie pochmurne dni nie sprzyjają dobremu nastrojowi. Jesionno-zimową porą rzadziej przebywamy na zewnątrz i ograniczamy swoją aktywność, a szarość za oknem powoduje zniechęcenie i melancholię. Oto kilka spoosbów na to, by szybko i skutecznie pokonać smutek, ogarniający nas o tej porze roku.
Istnieje łatwy sposób na osłabienie rozemocjonowania: należy mówić do siebie w trzeciej osobie.
Problemy mentalne moga być skuteczniej leczone, jeśli leczenie poznawczo-behawioralne jest wpsierane specjalną aplikacją na smartfon.
Nowy globalny raport Gallup Global Emotions Report, który objął ponad 140 krajów, pokazuje, że negatywne emocje stają się coraz powszechniejsze - wzrasta liczba ludzi, którzy odczuwają smutek i gniew.
W przypadku ludzi w starszym wieku, gniew jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, zagaraża mu bardziej niż smutek.
Właściciele zwierząt bardzo przeżywają ich śmierć i jest to szczególnie trudna żałoba, ponieważ często przemilczana przed rodziną czy przyjaciółmi w obawie przed jej negatywnymi ocenami.
Uśmiechanie się realnie wpływa na nasze samopoczucie - sprawia, że czujemy się szczęśliwsi.
Dziś po raz kolejny obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Z danych Światowej organizacji Zdrowia wynika, że depresja plasuje się w czołówce listy najpoważniejszych problemów zdrowotnych współczesnych społeczeństw.
Liczne wymagające przygotowania, ekscytujące pakowanie prezentów, rodzinne wesołe spotkania, a potem konieczność powrotu do szarej codzienności - to wszystko sprawia, że wielu ludzi odczuwa znaczne osłabienie nastroju, a wręcz doświadcza objawów depresji. Oto, jak poprawić sobie nastrój w tym trudniejszym okresie.
Przebywanie na łonie natury daje nam poczucie szczęścia i spokoju, może mieć wręcz efekty terapeutyczne, osłabiając lęk i inne objawy depresji, mówią psycholodzy.