Podobnie jak wszyscy inni, osoby cierpiące na napady lękowe (ataki paniki) doświadczają w swoim życiu prawdziwego stresu. Bywa, że muszą zmienić pracę, czy kłócą się ze swoimi współmałżonkami. Teraz sprawdzono, w jaki sposób stres wpływa na objawy paniki i okazuje się, że określone rodzaje stresujących wydarzeń życiowych powodują stopniowe narastanie objawów zaburzeń w kolejnych miesiącach, a nie natychmiastowe nasilenie.
Starsze kobiety, u których wystąpił co najmniej jeden atak paniki, mogą być mieć zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu oraz nasilone prawdopodobieństwo śmierci w ciągu pięciu lat od tego zdarzenia.
Poza problemami z pamięcią i innymi zaburzeniami poznawczymi, większość osób chorych na chorobę Alzheimera cierpi również na problemy psychiczne. Nie było jasne, czy zaburzenia te powstają na skutek zmian tkankowych w mózgu, czy też stanowią reakcję psychologiczną na objawy poznawcze. Uczeni z Uniwersytetu w Lund wyjaśniają te zależności.
Na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej odkryto, że ryzyko wystąpienia chorób psychicznych w latach poprzedzających rozwój stwardnienia rozsianego jest prawie dwukrotnie większe niż wśród ludzi bez tej choroby.
Osoby, które przedkładały osiągnięcia nad przyjemność, następnego dnia były mniej szczęśliwe, mówią psycholodzy na podstawie badania przeprowadzonego w trzech krajach.
Po traumatycznym doświadczeniu większość ludzi wraca do normalnego funkcjonowania bez żadnych incydentów, ale u niektórych osób - od 2 do 10 proc. - rozwija się zespół stresu pourazowego (posttraumatic stress disorder, PTSD), stan, który może powodować wyniszczające objawy lęku z powodu emocjonalnego rozregulowania.
Dorosłe osoby z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) znacznie częściej zmagają się z zaburzeniem znanym jako zbieractwo, które może mieć poważny wpływ na jakość ich życia.
Kiedy nasze ciało doznaje urazów lub zmaga się z infekcjami, aktywuje mechanizmy obronne. Sprawia, że komórki zaczynają działać tak, by pozbyć się zagrożeń. Ten proces powoduje stan zapalny, który często objawia się obrzękiem, zaczerwienieniem i bólem. Na krótką metę jest on oznaką gojenia się organizmu, niezależnie od tego, chodzi o otarcie kolana, czy przeziębienie. Jeśli jednak stan zapalny utrzymuje się dłużej, zagraża organizmowi i prowadzi do wielu chorób. Sprawdź, jakie są jego oznaki.
Pacjenci u schyłku życia mogą doświadczyć znaczącego złagodzenia objawów depresji i poprawy duchowego samopoczucia dzięki uczestnictwu w grupie wsparcia.
Osoby cierpiące na problemy psychiczne odznaczają się krótszą średnią długością życia.
Reakcje nerwów na różne rodzaje muzyki wpływają na regulację emocji. Jak się okazuje, szczególnie mężczyźni próbujący za pomocą muzyki radzić sobie ze złymi emocjami, negatywnie reagują na agresywne i smutne utwory.
Przewlekłemu bólowi często towarzyszy depresja i niepokój. Te dwa ostanie zaburzenia zaś są najczęstszymi problemami psychicznymi na całym świecie.
Miliony ludzi na całym świecie cierpią na bezsenność. Nieprzespane noce zaś wiążą się z wieloma problemami zdrowotnymi, w tym chorobami serca, nadciśnieniem, cukrzycą i niektórymi nowotworami. Uważa się, że wieczorne spożywanie alkoholu, kofeiny i nikotyny zaburza sen, dokładniej sprawdzono, na ile czynniki te są za to odpowiedzialne.
Terapia związana z problematycznym korzystaniem z mediów społecznościowych może skutecznie poprawiać samopoczucie psychiczne osób z depresją.
Osobowość współmałżonka może mieć duży wpływ na twoją zdolność do powrotu do zdrowia po chorobie.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?