Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem na świecie. Mimo że wczesne wykrycie i ukierunkowane leczenie zwiększyły przeżywalność, wiele kobiet, które przeżyły ten nowotwór, zmaga się z lękiem przed nawrotem choroby. Dla niektórych jest to sporadyczny niepokój, dla innych - uporczywy i wyniszczający strach.
Zidentyfikowano trzy profile psychologiczne powiązane z różnymi wzorcami osłabienia funkcji poznawczych i mózgu w procesie starzenia się. Badanie, w którym przeanalizowano ponad tysiąc osób w średnim i starszym wieku, pokazuje, że specyficzne cechy psychologiczne mogą wpływać na ryzyko wystąpienia demencji, a także na takie aspekty, jak szybkość osłabienia funkcji mózgu i jakość snu.
Naukowcy wykorzystali zapisy wewnątrzczaszkowego elektroencefalogramu (EEG) z głębi mózgu i odkryli, że medytacja prowadzi do zmian w aktywności ciała migdałowatego i hipokampa, kluczowych obszarów mózgu zaangażowanych w regulację emocji i pamięć.
Relacja między kiepskim snem a problemami ze zdrowiem psychicznym może być związana z deficytami w obszarach mózgu, które utrzymują niechciane myśli poza świadomością, mówią psychologowie z University of East Anglia (UEA).
Niektóre powszechne zaburzenia psychiczne, w tym depresja, lęk i PTSD, mogą wcale nie być zaburzeniami, uważają antropolodzy z Washington State University.
Psychoterapia jest skuteczna, pomaga zmniejszyć ogólne zapotrzebowanie na usługi zdrowotne i przynosi długoterminowe korzyści zdrowotne, mówią eksperci zs American Psychological Association. Jednak jej stosowanie w leczeniu osób z problemami psychicznymi i behawioralnymi zmniejszyło się w ciągu ostatniej dekady, podczas gdy stosowanie leków w celu rozwiązania takich problemów wzrosło.
Występowanie objawów COVID-19 wiąże się z gorszym zdrowiem psychicznym i niższą satysfakcją z życia.
Im dłużej dana osoba sprawuje opiekę na kimś bliskim tym silniej zmniejsza się jego/jej poczucie dobrostanu.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Obejmują różne stany, spośród których sześć jest najczęstszych: zawał serca, niewydolność serca, choroba zastawkowa, udar, zaburzenia rytmu serca oraz choroba tętnic i żył obwodowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze objawy niewydolności serca, zgodnie z najnowszym stanem wiedzy.
Wszyscy pacjenci, którzy mieli zawał serca, są zwykle leczeni beta-blokerami. Według szwedzkiego badania jednak, leki te prawdopodobnie nie będą potrzebne pacjentom kardiologicznym, którzy mają normalną zdolność pompowania krwi. Teraz na Uniwersytecie w Uppsali zaś pokazano, że istnieje również ryzyko depresji u pacjentów, u których stosuje się beta-blokery.
Odkryto istotną rolę, jaką mikrobiota jelitowa odgrywa w regulacji reakcji na stres poprzez interakcję z rytmem dobowym organizmu.
Osoby z nadwagą częściej doświadczają objawów długiego COVID-19, ostrzegają medycy z University of East Anglia.
Przebadano pary żyjące z reumatoidalnym zapaleniem stawów i oceniono, jak radzą sobie z tą wyniszczającą chorobą. Jak się okazało, ci ludzie, którzy razem stawiają czoła problemom, odczuwają mniejszy stres psychologiczny i mają lepsze relacje.
Klasyczny psychodelik, podobny do LSD, psylocybiny i meskaliny, aktywuje w mózgu typ komórek, który wycisza inne sąsiadujące neurony, co przekłada się na osłabienie lęku.
Doświadczanie traumy w dzieciństwie może mieć wpływ na to, jak wiele bólu dana osoba odczuwa w wieku dorosłym, według badaczy z Penn State.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni