W Internecie można znaleźć niemal wszystko. To największa biblioteka, kanał informacyjny, miejsce spotkań, dostawca rozrywki, etc. Z tego powodu potrafimy spędzać przed ekranem komputera wiele godzin dziennie. Może to jednak prowadzić do uzależnienia - taki problem najczęściej dotyczy młodych ludzi, ale narażeni także są starsi.
Arystoteles pisał, że człowiek to „zoon politikon", czyli „zwierzę społeczne" i wydaje się, że adekwatnie oddał naszą sytuację, bo niewielu z nas chce żyć w samotności. Do pewnego stopnia chyba każdy niepokoi się możliwością odizolowania, czasem ta obawa jest jednak bardzo silna, wręcz chorobliwa - wówczas mówimy o monofobii.
Nasze problemy z nadwagą do pewnego stopnia mogą wynikać ze stanów ducha współmałżonka - jeśli nasi partnerzy są zestresowani, odbija się to na naszej sylwetce.
Różny poziom strachu towarzyszy nam na wszystkich etapach życia. Jest wpisany w codzienność i nie da się go zupełnie wyzbyć. Jeśli doświadczamy go w nadmiarze, jest bardzo uciążliwy, jeśli jednak potrafimy wypracować techniki jego osłabiania, łatwiej się nam żyje. Oto kilka ciekawych faktów na temat lęku.
Najwyższy czas skończyć ze stereotypem starszego wieku jako czasem samych zmartwień i chorób. Oczywiste jest, że wraz z wiekiem „dopadają" nas różne dolegliwości i nierzadko na stałe musimy sięgać np. po leki na cholesterol czy nadciśnienie, ale dojrzałość ma też swoje mocne strony - czujemy się szczęśliwsi i jesteśmy spokojniejsi.
Żeby dobrze sypiać, trzeba... mieć kochającego partnera. Ludzie w szczęśliwych związkach doświadczają mniej problemów ze snem.
Odkryto nowy, prosty sposób rozpoznania choroby Parkinsona - wystarczy do tego badanie oczu.
Naprawdę łatwo możesz przydać sobie poczucia szczęścia. Wystarczy regularnie ćwiczyć. I nie musisz mieć siły i wydolności profesjonalnego sportowca - trzeba po prostu systematycznie trenować.
Zdarzają się sytuacje, w których trudo nam wydobyć z siebie głos. Gdy otrzymujemy szokujące informacje czy z innych powodów odczuwamy silne emocje, musimy dać sobie chwilę, by je przetworzyć i dopiero wtedy jesteśmy w stanie werbalnie zareagować. Niektórzy jednak doświadczają takich trudności znacznie częściej i na dłużej.
Muzyka łagodzi nie tylko obyczaje, ale i lęk - słuchanie kojących melodii tuż przed zabiegiem chirurgicznym może złagodzić niepokój pacjentów i sprawić, że chory potrzebuje niższej dawki środków znieczulających.
Regularna medytacja może być szczególnie korzystna dla seniorów - nowe badanie dowiodło, że może osłabić problemy pamięci, a więc i zmniejszyć zagrożenie chorobą Alzheimera.
Wszyscy mamy jakieś nawyki czy sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach, które nie muszą być zrozumiałe dla innych. Mają one jednak określony cel - pozwalają osłabić odczuwany lęk.
Warto umieć pogodzić się z porażkami i nauczyć nie żałować tego, co ułożyło się nie po naszej myśli, mówią psycholodzy. Dzięki temu łatwiejsze będzie codzienne życie.
Osoby, które odczuwają satysfakcję w ważnych dziedzinach życia, odznaczają się lepszą ochroną serca.
Stan emocjonalny reanie wpływa na zdrowie fizyczne. Poczucie szczęścia naprawdę poprawia i wydłuża życie.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni