Stajesz się posępny/a i ponury/a? Nie, to nie musi być wina tego, że Twoja osobowość się zmienia czy też okoliczności są niesprzyjające, wystarczy, że się nie wyśpisz, a ogranie Cię „czarnowidztwo".
Poczucie samotności to dużo więcej niż emocjonalny dyskomfort. To zagrożenie dla zdrowia. Eksperci alarmują, że paniczny lęk przed odrzuceniem i samotnością może prowadzić do osłabienia układu odpornościowego, nadwagi i chorób układu krążenia, a także poważnych zaburzeń psychicznych. Skąd biorą się nasze lęki i jak z nimi walczyć?
Zamartwianie niszczy nam życie - odbiera radość i wpędza w depresyjne nastroje. Nie pozostaje bez wpływu zarówno na zdrowie psychiczne, jak i fizyczne. A łatwo wpaść w spiralę myśli pełnych trosk i niepokoju, bo życie dostarcza doń wielu powodów. Warto z tym walczyć, by móc „swobodniej oddychać" na co dzień.
Jeśli zmagasz się ze stresem i lękiem, pomóc może ci jogurt z probiotykami.
Uczeni z Uniwersytetu w Pavii mówią, że plotkowanie ma niezwykły efekt - powoduje wydzielanie hormonu, który ma związek z tworzeniem więzi przyjaźni i miłości.
Smiech to nie tylko „objaw" przyjemnego spędzania czasu, relaksu i radości, może mieć też prozdrowotne korzyści. Zobacz, dlaczego kreowanie sytuacji skłaniających do wesołości pomaga zachować dobre fizyczne i psychiczne samopoczucie.
Od dawna wiadomo, że poważne kłopoty ze zdrowiem fizycznym nie tylko zabierają radość życia, ale tak silnie wpływają na stan emocjonalny, że mogą prowadzić do zaburzeń i chorób psychicznych. Sprawa ma się jednak także odwrotnie - okazuje się, że problemy psychiczne sprzyjają kłopotom ze zdrowiem fizycznym.
Jemioła powszechnie kojarzona jest ze Świętami Bożego Narodzenia. Stanowi element dekoracyjny, ale jej wieszanie nad drzwiami czy pod sufitem ma mieć nie tylko estetyczny efekt - podobno przynosi domowi i jego mieszkańcom szczęście w nadchodzącym roku. Poza tym roślina wykorzystywana jest leczniczo - zobacz, jakie korzyści może przynieść jej stosowanie.
W domu spokojnej starości w Arizonie zapewniono opiekę bezdomnym kociętom. Pomysł okazał się „strzałem w dziesiatkę". Zwierzęta miały zagwarantowaną dobrą opiekę, a pensjonariusze lepiej się poczuli fizycznie i psychicznie.
Niektórzy mają tendencję do narzekania, choćby byli wybrańcami fortuny, inni z optymizmem patrzą w przyszłość, pomimo wielu przeciwności losu. Są jednak i czynniki zewnętrzne, które w obiektywny sposób sprzyjają negatywnym myślom lub też odczuwaniu lęku - należy do nich m. in. sen.
W Internecie można znaleźć niemal wszystko. To największa biblioteka, kanał informacyjny, miejsce spotkań, dostawca rozrywki, etc. Z tego powodu potrafimy spędzać przed ekranem komputera wiele godzin dziennie. Może to jednak prowadzić do uzależnienia - taki problem najczęściej dotyczy młodych ludzi, ale narażeni także są starsi.
Arystoteles pisał, że człowiek to „zoon politikon", czyli „zwierzę społeczne" i wydaje się, że adekwatnie oddał naszą sytuację, bo niewielu z nas chce żyć w samotności. Do pewnego stopnia chyba każdy niepokoi się możliwością odizolowania, czasem ta obawa jest jednak bardzo silna, wręcz chorobliwa - wówczas mówimy o monofobii.
Nasze problemy z nadwagą do pewnego stopnia mogą wynikać ze stanów ducha współmałżonka - jeśli nasi partnerzy są zestresowani, odbija się to na naszej sylwetce.
Różny poziom strachu towarzyszy nam na wszystkich etapach życia. Jest wpisany w codzienność i nie da się go zupełnie wyzbyć. Jeśli doświadczamy go w nadmiarze, jest bardzo uciążliwy, jeśli jednak potrafimy wypracować techniki jego osłabiania, łatwiej się nam żyje. Oto kilka ciekawych faktów na temat lęku.
Najwyższy czas skończyć ze stereotypem starszego wieku jako czasem samych zmartwień i chorób. Oczywiste jest, że wraz z wiekiem „dopadają" nas różne dolegliwości i nierzadko na stałe musimy sięgać np. po leki na cholesterol czy nadciśnienie, ale dojrzałość ma też swoje mocne strony - czujemy się szczęśliwsi i jesteśmy spokojniejsi.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni