Kreatyna, suplement popularny wśród sportowców ze względu na swoje właściwości wspomagające budowanie siły, jest coraz częściej doceniana za szerokie korzyści zdrowotne.
Na Uniwersytecie Autonomicznym w Barcelonie wykazano, że zwiększenie poziomu białka Klotho u myszy wydłuża ich życie oraz poprawia zarówno kondycję fizyczną, jak i funkcje poznawcze podczas starzenia się.
Co łączy wiarę w zjawiska paranormalne z pracą naszego umysłu? Z przeglądu ponad 70 badań wynika, że takie przekonania mogą być powiązane z pewnymi różnicami w sposobie przetwarzania informacji – m.in. w zakresie rozumowania warunkowego czy postrzegania losowości.
Zbyt krótki sen może sprzyjać różnym dolegliwościom, ale i nadmiar odpoczynku nie jest dobry. Spanie dziewięć lub więcej godzin na dobę wiąże się ze słabszymi wynikami poznawczymi - i jest to jeszcze bardziej widoczne u osób z depresją, mówi eksperci z University of Texas Health San Antonio.
Wiemy, że ćwiczenia fizyczne są dobre dla naszego ciała, ale co z naszym mózgiem? Uczeni z Uniwersytetu Missouri sugerują, że aktywność fizyczna odgrywa kluczową rolę w utrzymaniu sprawności umysłowej, nawet wtedy, gdy jedno z głównych źródeł energii dla mózgu jest niedostępne.
Diety bogate w tłuszcze i cukry mają związek z pogorszeniem funkcji mózgu. Kolejny raz potwierdza się negatywny wpływ diet wysokotłuszczowych i wysokocukrowych na zdolności poznawcze, obok ich negatywnego wpływu na zdrowie fizyczne.
Zdrowe serca potrafią się dostosowywać - rytm serca wykazuje złożone zmienności, reagując na drobne zmiany w organizmie i otoczeniu. Naukowcy z Mass General Brigham opracowali nową metodę pomiaru złożoności tętna, wykorzystując dane zebrane za pomocą noszonych na ciele pulsoksymetrów. Takie podejście pozwala na dokładniejszą ocenę zdrowia serca niż tradycyjne wskaźniki i wykazuje związek między spadkiem złożoności a przyszłym pogorszeniem funkcji poznawczych.
Energiczny spacer, odrobina aerobiku w wodzie, a nawet lekki jogging wokół bloku - jeśli twoje tętno wzrasta, poprawia się również zdrowie mózgu, jak wynika z nowych badań przeprowadzonych przez University of South Australia.
Para popularnych leków obniżających poziom glukozy może mieć działanie ochronne przed rozwojem choroby Alzheimera i pokrewnych form demencji u pacjentów z cukrzycą typu 2.
Japońscy medycy odkryli, że kobiety, które przeszły menopauzę przed 40. rokiem życia, osiągały gorsze wyniki poznawcze niż panie, które weszły w menopauzę po 50. roku życia.
Naukowcy z Uniwersytetu w Tsukubie przeanalizowali różnice w prawdopodobieństwie spowodowania wypadku drogowego przez starszych kierowców w zależności od obecności pasażera. Analiza wykazała, że nawet kierowcy z zaburzeniami poznawczymi cechowali się niższym ryzykiem uczestnictwa w wypadku, gdy podróżowali z pasażerem.
Długotrwałe narażenie na wysokie poziomy zanieczyszczenia powietrza może szkodzić zdrowiu mózgu u osób starszych.
Odkryto szybsze gromadzenie się białka tau - kluczowego wskaźnika choroby Alzheimera - w mózgach kobiet powyżej 70. roku życia, które stosowały hormonalną terapię menopauzalną ponad dekadę wcześniej.
Choć stymulujące umysł aktywności i doświadczenia życiowe mogą poprawiać funkcje poznawcze u pacjentów klinik pamięci, stres osłabia to korzystne działanie, ostrzegają eksperci z Karolinska Institutet w Szwecji.
Wszyscy się starzeją, ale czasem niektórzy ludzie żyją znacznie dłużej, niż przewidywano. Wcześniejsze badania ujawniły zaskakujący czynnik powiązany z długowiecznością - inteligencję.
Antydepresanty – im dłużej zażywane, tym więcej objawów odstawiennych powodują