Przeanalizowano obrazy mózgu 70-latków i oszacowano biologiczny wiek tych narządów. Jak odkryto, czynniki szkodliwe dla zdrowia naczyń, takie jak stany zapalne i wysoki poziom glukozy, są powiązane z mózgiem wyglądającym na starszy niż wynika to wieku metrykalnego, podczas gdy zdrowy styl życia był związany z młodszym obrazem tego organu.
U osób w średnim wieku czynniki ryzyka, takie jak nadmierne ciśnienie krwi, poziom cukru we krwi i cholesterol, które nie są dobrze kontrolowane, w połączeniu z nieprzestrzeganiem pewnych zdrowych nawyków, w tym ćwiczeń, diety i odpowiedniego odpoczynku, są powiązane z wyższym ryzykiem udaru, demencji lub depresji w późniejszym życiu.
Osoby, u których zdiagnozowano cukrzycę typu 2 w młodszym wieku, są bardziej narażone na demencję niż ci, u których rozwinęła się ona później. Zwiększone ryzyko jest szczególnie wyraźne wśród osób dorosłych z otyłością.
Życie na obszarach narażonych na dym z pożarów lasów może negatywnie wpłynąć na długość życia ludzi.
Dlaczego dokładnie ludzie pamiętają to, co pamiętają? Na Rice University spróbowano odpowiedzieć na to fundamentalne pytanie i określić związek między czynnikami wpływającymi na ludzką pamięć.
Pacjenci z otępieniem czołowo-skroniowym często nie mają zdolności do empatii. W Karolinska Institutet wykazano, że u tych chorych nie występuje taka sama aktywność mózgu jak u zdrowych osób, gdy są świadkami bólu innych ludzi.
Osoby starsze, które odczuwają senność w ciągu dnia lub nie wykazują chęci do aktywności z powodu problemów ze snem, mogą być bardziej narażone na rozwój zespołu chorobowego mogącego prowadzić do demencji.
Semaglutyd to popularny lek na cukrzycę i odchudzanie. Kiedy porównano go z siedmioma innymi medykamentami przeciwukrzycowymi, odkryto że może obniżyć ryzyko choroby Alzheimera u diabetyków.
Nadmierne picie alkoholu może prowadzić do zmian neurofizjologicznych i poznawczych, od zaburzeń snu po poważniejsze efekty neurotoksyczne. Starzenie się również przyczynia się do pogorszenia funkcji kognitywnych.
Od dawna wiadomo, że dwujęzyczność ma korzystny wpływ na funkcje poznawcze osób starszych. Badania pokazują, że pomaga opóźnić wystąpienie choroby Alzheimera nawet o pięć lat w porównaniu z osobami posługującymi się jednym językiem. To jeden z kilku czynników stylu życia, które mogą przyczyniać się do odporności mózgu w miarę starzenia się.
Cukrzyca typu 2 i stan przedcukrzycowy są związane z przyspieszonym starzeniem się mózgu, ostrzegają eksperci z Karolinska Institutet w Szwecji. Dobra wiadomość jest jednak taka, że można temu przeciwdziałać poprzez zdrowy styl życia.
Powszechne, ale rzadko diagnozowane zaburzenie snu przyczynia się do rozwoju demencji, szczególnie u kobiet.
Czynniki społeczno-ekonomiczne, takie jak wykształcenie, zawód i wysokość majątku, wpływają na prawdopodobieństwo wystąpienia zaburzenia funkcji poznawczych lub demencji w późniejszym życiu.
Na Florida State University College of Medicine przeanalizowano dane ponad 600 tysięcy z całego świata i obliczono, że doświadczanie uczucia samotności zwiększa ryzyko rozwoju demencji o 31 proc.
Wyższy poziom leptyny, hormonu pomagającego w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, wiąże się z lepszym przekazywaniem sygnału przez istotę białą mózgu. To z kolei oznacza, że wspomniany hormon może mieć wpływ na ryzyko rozwoju demencji.
Udar przyspiesza osłabienie zdolności poznawczych – wykształceni nie są zabezpieczeni