Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości? Dlaczego warto zwracać uwagę na wczesne objawy i jak aplikacje mobilne mogą wspierać pacjentów? Dr nauk medycznych i nauk o zdrowiu Beata Stepanow, prezes Stowarzyszenia Edukacji Diabetologicznej, dzieli się swoimi doświadczeniami w pracy z pacjentami i podpowiada, jak radzić sobie z wyzwaniami, jakie przynosi zespół sercowo-nerkowo-metaboliczny.
Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali przeanalizowali wpływ siedmiu różnych terapii hormonalnych u kobiet w okresie menopauzy na ryzyko wystąpienia zakrzepów krwi, udaru i zawału serca. Przeanalizowano dane około miliona kobiet w wieku 50 - 58 lat i okazało się, że ryzyko różni się w zależności od substancji czynnej i sposobu przyjmowania leków.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów na całym świecie. Obejmują różne stany, spośród których sześć jest najczęstszych: zawał serca, niewydolność serca, choroba zastawkowa, udar, zaburzenia rytmu serca oraz choroba tętnic i żył obwodowych. Poniżej przedstawiamy najważniejsze objawy niewydolności serca, zgodnie z najnowszym stanem wiedzy.
Otyłość to przewlekła i złożona choroba, definiowana jako nieprawidłowe i/lub nadmierne gromadzenie się tłuszczu, które stanowi zagrożenie dla zdrowia. Według Światowej Organizacji Zdrowia co roku co najmniej 2,8 miliona ludzi umiera z powodu powikłań otyłości i co więcej, problem nadmiernej wagi będzie narastał w kolejnych latach. Teraz opracowano algorytm, dzięki któremu łatwiej będzie określić podtypy otyłości najczęściej skutkujące powikłaniami.
Korzystanie z wentylatora w gorącym i wilgotnym klimacie zmniejsza obciążenie serca u osób starszych. Pamiętajmy o tym również gdy wybieramy się jesienią i zimą w znacznie cieplejsze rejony świata.
Choroby układu krążenia pozostają główną przyczyną zachorowań i zgonów na świecie. Lekarze i naukowcy podkreślają, że czynniki tych dolegliwości są w znacznej mierze modyfikowalne i można im zapobiegać skuteczniej niż wielu innym chorobom i przyczynom śmierci. Co ważne, problem trzeba wcześnie wykryć i osłabiać czynniki ryzyka, takie jak nadciśnienie tętnicze i nadmierny poziom cholesterolu. Niestety eksperci szacują, że w USA nawet 75 proc. młodych ludzi, których dotyczą wspomniane czynniki, nie stara się im zapobiegać. Według medyków częścią problemu są stereotypy związane z płcią.
Zawał serca może wywołać chęć dłuższego snu, dając sercu czas na wyleczenie się i zmniejszenie stanu zapalnego - a dzieje się tak, ponieważ serce wysyła specjalne sygnały do mózgu wydłużające odpoczynek.
Już jedna 60-minutowa sesja ćwiczeń miała wpływ na „zegar" mięśni myszy. Jeśli podobne wyniki zostaną odnotowane u ludzi, będą stanowić argument za „przepisywaniem" ćwiczeń pracownikom nocnej zmiany i leczeniem chorób, takich jak choroby serca, które mogą powodować zaburzenia rytmu w całym ciele.
Eksperci z University of Queensland odkryli obecność markerów zapalnych we krwi pacjentów z długim COVID, co może wyjaśniać, dlaczego wielu z nich doświadcza ciągłych problemów sercowo-naczyniowych.
Choroby układu krążenia są główną przyczyną śmiertelności w Europie Zachodniej, stanowiły przyczynę jednej trzeciej zgonów w 2019 roku. Uważa się, że dieta odpowiada za około 30 proc. takich zgonów. Polityka prewencyjna związana z odżywianiem to główne wyzwanie dla zdrowia publicznego w przypadku tych chorób.
Zmiany w naczyniach krwionośnych mózgu mogące zwiększać ryzyko udaru i demencji są powszechne u osób z różnymi chorobami serca, niezależnie od tego, czy ludzi ci mają już za sobą udar, czy też nie.
Narażenie na metale pochodzące z zanieczyszczeń środowiska wiąże się ze nasilonym gromadzeniem się wapnia w tętnicach wieńcowych na poziomie porównywalnym z takimi czynnikami ryzyka, jak palenie papierosów i cukrzyca.
Osoby z zapaleniem przyzębia mają zmienione stężenie różnych białek we krwi, zgodnie z nowym badaniem przeprowadzonym przez Uniwersytet w Umeå w Szwecji. To pozwala ocenić biomarkery zapalenia przyzębia i przyczyny leżące u jego podłoża. Ciężkie zapalenie przyzębia, oprócz utraty zębów, może być również powiązane z innymi chorobami.
Zdarza się, że pacjent zasypia na fotelu dentystycznym, mimo lęku przed zbliżającym się zabiegiem. Pozornie nieistotne, ale - dla dentystów znających najnowsze badania nad snem - ta czerwona flaga wskazuje na stan zagrażający życiu.
Diety bogate w zdrową żywność pochodzenia roślinnego sprzyjają obecności mikroorganizmów jelitowych, które mają związek z niższym ryzykiem powszechnych chorób, w tym chorób serca.
Zdrowie to inwestycja - dla siebie i bliskich. Jak dbać o zdrowie w obliczu wielochorobowości?