Przeziębienie zwykle dopada nas jesienią i wczesną wiosną. Jednak w tym roku to zima jest porą najmniej przychylną dla naszego organizmu. Możemy, przynajmniej częściowo, bronić się przed infekcjami. Wystarczy mądrze jeść, więcej się ruszać i komfortowo spać.
Ćwiczenia mogą przyczynić się do złagodzenia objawów zespołu jelita drażliwego (Irritable Bowel Syndrome, IBS).
Zimowa aura nie sprzyja aktywności fizycznej. Strach przed upadkiem na śliskiej nawierzchni, ryzyko przeziębień i zapalenia płuc sprawia, że wolimy zostać w ciepłym pomieszczeniu i spędzić czas przed telewizorem. Niestety, wybór pozornie bezpiecznego rozwiązania może mieć negatywny wpływ na kondycję naszego serca. Jaką wartość dla naszego zdrowia mają ćwiczenia wykonywane zimową porą?
Otyłość i zawansowanie w latach to fatalna kombinacja. Na pewnym etapie bowiem znacznie pogarsza możliwości poruszania się. Nigdy jednak nie jest za późno na zmiany. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez pracowników Wake Forest University, plan odchudzania połączony z treningiem polegającym na regularnych spacerach, może zwiększyć mobilność u starszych, otyłych osób z problemami zdrowotnymi serca nawet o 20%.
Jedna z amerykańskich firm farmaceutycznych, Zafgen, ogłosiła na początku stycznia, że jej nowy lek uzyskał pozytywne rezultaty w badaniach z udziałem osób otyłych. Twórcy medykamentu zapewniają, że jest skuteczny w walce z nadmiarem kilogramów i nie wykazuje skutków ubocznych.
Nowy rok napawa nas nadzieją i chęcią zmian na lepsze. Planujemy urzeczywistnić marzenia, wprowadzamy nowe zasady lub nawyki. Jakie cele wybrać, aby mieć pewność, że ich realizacja będzie skuteczna? Skupmy się na zdrowiu i dobrym samopoczuciu.
Oglądanie telewizji oraz za długie siedzenie przy komputerze zwiększa ryzyko uszkodzenia serca, niezależnie do tego jak dużo ćwiczymy - ostrzegają naukowcy.
Naukowcy nie po raz pierwszy przekonują zarówno starsze jak i młodsze osoby, że wysiłek fizyczny jest konieczny jeśli chcemy żyć zdrowiej i dłużej. Ważne jest również to, aby dopasować rodzaj ćwiczeń do naszych potrzeb i ogólnej kondycji organizmu.
Kolejne ustalenia dowodzą niebywałego wpływu aktywności fizycznej na stan zdrowia. Z nowych badań wynika, że ćwiczenia mogą stanowić ważny element w walce z rakiem prostaty.
Wysiłek fizyczny okazuje się być niemal magicznym lekarstwem. Jego efektywność obejmuje różnorodne choroby - zapobiega chorobom serca i płuc, utrzymuje kości w dobrym zdrowiu, zaś nowe badania wskazują również, że może pomóc zapobiec śmierci z powodu raka jelita grubego.
Zdaje Ci się, że z każdym dniem coraz bardziej wyczerpujesz zapasy energii w swoim organizmie i nie zniesiesz kolejnego dnia bez odrobiny słońca? To znak, że dopadło Cię zimowe przesilenie.
Do Księgi rekordów Guinnessa trafiła 92-letnia Gladys "Glady" Burrill - została najstarszą zawodniczką biorącą udział w maratonie. Staruszka wystartowała (i ukończyła bieg) w maratonie Honolulu.
To nawyki sprawiają, że czujesz się staro, a nie sam proces starzenia się, uważają uczeni.
Wielu ludzi wraz z nadejściem Nowego Roku obiecuje wśród postanowień umieszcza przejście na dietę. Nierzadko dlatego, że w okresie świątecznym mieli okazję znacznie się przejadać. Jeśli jednak uda się w dobrym (bo zdrowym) stylu spędzić świąteczny czas, nie trzeba będzie obiecywać sobie dietetycznych wyrzeczeń w sylwestrową noc...
Dla niektórych osób uczucie stresu skutkuje automatycznym wzrostem apetytu. Działa tu mechanizm podobny do tego, który notuje się u ludzi uzależnionych od alkoholu lub narkotyków. Jedzenie cieszy i dostarcza natychmiastowej gratyfikacji emocjonalnej. Niestety, przyjemność jest krótkotrwała.