Porady - pytania i odpowiedzi

2015-11-01 20:40 autor: elza1302

27 068 odsłon

Jak interpretować pojęcie" wspólne gospodarstwo domowe" ?

Mieszkam z córką i zięciem. Wspólnie opłacamy tylko rachunki za mieszkanie , prąd i gaz. Poza tym resztę kosztów związanych z życiem i utrzymaniem każdy ponosi sam.Gotujemy także osobno. Chcę złożyć wniosek o przyznanie sanatorium z PFRON, ponieważ mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności i chcę z tego skorzystać. We wniosku o przyznanie sanatorium jest punkt mówiacy o prowadzeniu wspólnego gospodarstwa domowego. Nie wiem jak potraktować moją sytuację. Czy to, że mieszkam z córką i płacimy wspólnie tylko rachunki, to jest wspólne prowadzenie gospodarstwa domowego i we wniosku muszę uwzględnić przychody córki i zięcia? Proszę o radę.... Pozdrawiam ....

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-11-02 17:56 autor odpowiedzi: indricotherium

  Z tego co mi wiadomo,pojęcie wspólnego gospodarstwa nie jest jakoś ściśle określone przez prawo i urzędy opierają się na tym co petent zadeklaruje.
  Urzędy nie mają możliwości zaglądania komuś w przysłowiowy garnek.

  Ocena odpowiedzi 0 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-11-19 06:46 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Wspólne gospodarstwa domowe tworzą osoby, które wspólnie zamieszkują i gospodarują. Samo wspólne płacenie opłat nie przesądza o wspólnym gospodarstwie domowym - każdy z mieszkających ma taki obowiązek. 
  O wspólnym gospodarowaniu możemy mówić wówczas (w skrócie) kiedy osoby wspólnie mieszkają, mają "wspólną kasę", wspólnie gotują, wspólnie dokonują zakupów,  itp. (w skrócie).

  Jeżeli rodzina płaci wspólnie tylko rachunki a poza tym każdy gospodaruje swoimi zasobami osobno to nie ma mowy o wspólnym gospodarstwie domowym.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Ocena odpowiedzi 0 6

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo rodzinne i opiekuńcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania