Porady - pytania i odpowiedzi

2015-01-12 15:46 autor: hrabia58@wp.pl

5 484 odsłon

Powrót do nazwiska sprzed adopcji

24 LATA TEMU ADOPTOWALIŚMY BLIZNIAKI DALIŚMY SWOJE NAZWISKO  A TERAZ PO LATACH PROBLEMÓW CHCIELI BYŚMY ABY WRÓCILI DO POPRZEDNIEGO NAZWISKA CZY TO JEST MOŻLIWE I CO NALEŻY ZROBIĆ W TYM TEMACIE

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-01-12 23:50 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Nie ma prawnych możliwości "zmuszenia"  adoptowanych dzieci do zmiany nazwiska na nazwisko sprzed adopcji,bez ingerencji w stosunek przysposobienia.
  Przysposobienie można natomiast rozwiązać a wówczas ustają jego skutki. Rozwiązanie przysposobienia jest możliwe tylko na drodze sądowej. Podstawą rozwiązania przysposobienia są ważne powody.  Przysposobienie nie zawsze może być rozwiązane.
  To czy są szanse na rozwiązanie przysposobienia zależy od okoliczności sprawy i tego czy można je uznać za ważne powody. W tym względzie duże znaczenie ma dość bogate orzecznictwo sądów -  na jego podstawie można przeanalizować co uznać za ważne powody. Zależy też od tego z jakim rodzajem przysposobienia mamy do czynienia - pełnym, niepełnym, całkowitym.
  Sprawy te są trudne a sam fakt konfliktu między stronami przysposobienia czy problemów wychowawczych nie jest podstawą do uznania, że istnieją ważne powody do rozwiązania przysposobienia.

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo rodzinne i opiekuńcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania