Porady - pytania i odpowiedzi

2015-08-07 20:49 autor: Ryszardek

4 264 odsłon

Pozbawienie praw rodzicielskich

Partnerka jest w trakcie rozwodu jej były mąż nie interesuje sie wspólnymi dziećmi z jej związku . Kurator rodzinny zasugerował aby w sprawie zarządzeń opiekuńczych dla jej męża złożyć dlo sądu wniosek o pozbawienie praw rodzicielskich z uwagi na utrudnienia życia dzieciom np.w wyrobieniu dokumentów paszportowego itp. co zresztą juz były problemy z legitymacją szkolną . W taj sytuacji jakie są wady i zalety takich skutków prawnych jeśli ojciec dziecka zostanie pozbawiony praw rodzicielskich zwlaszcza że był skazany za znęcanie się nad rodziną . Czy zasądzone alimenty będą nadal obowiązywały i dzieci nie będą ich w tej sytuacji automatycznie pozbawione? Gdzie uzyskam w tej sytuacji konkretne informacje.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-08-08 00:29 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Pozbawienie władzy rodzicielskiej nie powoduje uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Obowiązek ten wynika bowiem z faktu bycia rodzicem a nie z władzy rodzicielskiej. 
  Podobnie pozbawienie władzy rodzicielskiej nie uchyla prawa i obowiązku kontaktu z dzieckiem.
  Władza rodzicielska związana jest z zarządzaniem majątkiem dziecka, reprezentowanie go i dbaniem o jego interesy. 
  Jeżeli ojciec dziecka zostanie pozbawiony władzy to matka dziecka nie będzie musiała uzgadniac decyzji w sprawie dziecka z jego ojcem. 

  Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

  Oceń odpowiedź 2 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-08-09 10:03 autor odpowiedzi: Ryszardek

  Bardzo dziękujemy za odpowiedź

  Oceń odpowiedź 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-08-09 15:19 autor odpowiedzi: smiling

  Witam to jest sprawa nie taka łatwa, co do paszportu to obawiam że ma trochę racji gdyż moźe zachodzić obawa że była żona zechce wywieźć dzieci za granicę i nie będzie miał wpływu na ich wychowanie oraz że nie będzie miał możliwości kontaktu.Co do legitymacji szkolnej to nie musi być jego zgody.Według mnie kij ma dwa końce - czyli wina leży po obydwu stronach nie można zwalać na jedną stronę czyli na byłego męża.

  Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl skomentował/a odpowiedź 2015-08-10 06:03

  Wyrażenie zgody na wyrobienie dziecku paszportu nie jest równoznaczne ze zgodą na wyjazd zagraniczny dziecka. Wyjazd z dzieckiem za granicę, bez wymaganej zgody, jest uprowadzeniem dziecka.

  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2015-08-16 10:09

  Zgadzam sie z panem, lecz tak było w przypadku siostrzeńca jego była żona wyrobiła wyraził zgodę i po herbacie jest w U.S.A., A to, co Pan pisze to dodatkowe koszty i wszystko musi być zgodnie z prawem ( BRAK KASY) a mógł tego u niknąć

  Oceń odpowiedź 2 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-08-09 19:20 autor odpowiedzi: smiling

  Dlatego tak twierdzę, ponieważ już w tym opisie jest nie prawda cytuję, „ co zresztą juz były problemy z legitymacją szkolną " tu nie potrzebna jest zgoda pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 3

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także


ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo rodzinne i opiekuńcze

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania