Porady - pytania i odpowiedzi

2011-10-25 14:04 autor: zakłopotana

10 625 odsłon

Rozwód kościelny - zdrady i agresja drugiej strony

Witam mam 20 lat. I jestem z mężczyzną ale który niestety ma wzięty ślub kościelny. Czy jest możliwość rozwiązać ich małżeństwo? jeżeli wina rozpadu ich małżeństwa leży po jej stronie? to ona wyprowadziła sie od niego zdradzała go co robi do tej pory zamieszkała u tego kolesia. Mnie poznał dopiero po 3 miesiącach gdy jej juz nie było tzn. po jej wyprowadzce i tez wiadomo ze nie od razu zaczęliśmy tworzyć parę. Z tego co również wiem nie od niego a jego rodziny i znajomych to to ze np w sylwestra pod wpływem alkoholu rzuciła sie na niego z nożem wykrzykując ze to juz dawno miało sie rozsypać bo od 8 lat go zdradza... co może być prawda ponieważ osoba z która zdradza obecnie mojego Faceta to ich wspólny znajomy i znają sie bardzo długo nawet i może ponad 10 lat. Chciałabym sie dowiedzieć czy sa jakieś szanse na ich rozwód kościelny ponieważ nie powiem ale przeszkadza mi to. Chciałabym zostać jego zona w prawie cywilnym i kościelnym :( A nie tylko cywilnym :( Dziękuję z góry za odpowiedz.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-10-26 01:38 autor odpowiedzi: ena

  Pewnie szerzej odpowie Ci specjalista, ale jedno mogę powiedzieć Ci na pewno. Nie dostaniesz rozwodu kościelnego, bo czegoś takiego (jeśli mówimy o kościele katolickim) po prostu nie ma.

  Ocena odpowiedzi 2 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-10-26 05:09 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  naturalnie P. Partner może starać się o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa. Naturalnie Sytuację Jego należy zbadać pod kątem odpowiednich tytułów prawnych, gdyż wiele kwestii wymaga sporego uszczegółowienia.

  Na obecną chwilę tym, co mogłabym zaproponować, to: niezdolność natury psychicznej do podjęcia istotnych obowiązków małżeńskich po stronie kobiety, nie wykluczam też jakiegoś rodzaju symulacji (wykluczenia): wykluczenie zgody małżeńskiej (tu jednak trzeba odpowiedzieć na pytanie, czy przyszła Strona Pozwana chciała zawierać małżeństwo z Powodem), bądź jakiś rodzaj wykluczenia częściowego (wierności - w analogii do powyższego nalezy odpowiedzieć - czy chciała dochować tegoż przymiotu). Wymienione ostatnie dwa tytuły również należy odnieść do Pozwanej.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania