Porady - pytania i odpowiedzi

2019-07-09 13:18 autor: Ethanek

956 odsłon

Czy ksiądz może odmówić wydania aktu chrztu?

Witam,

czy ksiądz może odmówić wydania aktu chrztu dorosłej pełnoletniej osobie? Chce tylko akt chrztu, czyli czegoś co już się odbyło i jest mi "przyznane". Bardzo proszę o odpowiedź.

Ksiądz nie chce wydać takiego aktu a ja chcę zostać chrzestnym, nie mam bierzmowania, wtedy miałem 13 lat, a teraz mam 30 lat. Chciałbym normalnie zrobić bierzmowanie w kościele, ale ksiądz mówi, że za to, że nie mam bierzmowania i nie kojarzy mnie z kościoła żebym do niego uczęszczał, to mogę sobie pomarzyć o akcie chrztu i o czymkolwiek.

Dodał, że nawet świadkiem na ślubie nigdy nie zostanę. Czy tak może postąpić ksiądz? Osoba, która nade wszystko powinna myśleć, że dobrze jest gdy człowiek chce się nawrócić, osoba która w kościele na kazaniach mówi o wybaczaniu, miłości i dawaniu szans ludziom? Mi się to w głowie nie mieści, że proboszcz tak może postępować.

Generalnie chodzi mi o odpowiedź, czy ksiądz może odmówić wydania aktu chrztu, czyli czegoś co już się odbyło. Rozumiem jako tako, że może odmówić bierzmowania, ale wydania samego aktu?

Dziękuję seredecznie za odpowiedź, miłego dnia.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-07-09 13:38 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam Pana serdecznie,może nawiążę do swojej dziedziny.Przy składaniu pozwu o stwierdzenie nieważności małżeństwa często przedkłada się metrykę chrztu św., w wielu przypadkach Strona o nią prosząca ją otrzymuje; czasami jednak jest tak, iż to Sąd występuje i o nią prosi. Czyli proszę zobaczyć, że praktyka jest różnorodna.
  Ja bym - kolokwialnie mówiąc - po prostu udała się na spokojną rozmową, aby to wyjaśnić. Myślę, iż nie powinno być przeszkody.
  Kłaniam się!

  Ocena odpowiedzi 0 5

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2013-11-26 01:36 przez Slowik45

  Sfałszowanie aktu chrztu

  Witam serdecznie,
  Mam nietypowe pytanie - jak rozpoznać sfałszowany akt chrztu danej osoby? Czy w anej parafii po jego okazaniu udzielono by mi informacji o jego (nie)prawdziwości?
  I druga kwestia - czy gdyby ktoś biorąc ślub przedłożył w wymaganych dokumentach sfałszowany akt chrztu, a byłby już ko...

  kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania