Porady - pytania i odpowiedzi

2019-07-09 13:18 autor: Ethanek

7 732 odsłon

Czy ksiądz może odmówić wydania aktu chrztu?

Witam,

czy ksiądz może odmówić wydania aktu chrztu dorosłej pełnoletniej osobie? Chce tylko akt chrztu, czyli czegoś co już się odbyło i jest mi "przyznane". Bardzo proszę o odpowiedź.

Ksiądz nie chce wydać takiego aktu a ja chcę zostać chrzestnym, nie mam bierzmowania, wtedy miałem 13 lat, a teraz mam 30 lat. Chciałbym normalnie zrobić bierzmowanie w kościele, ale ksiądz mówi, że za to, że nie mam bierzmowania i nie kojarzy mnie z kościoła żebym do niego uczęszczał, to mogę sobie pomarzyć o akcie chrztu i o czymkolwiek.

Dodał, że nawet świadkiem na ślubie nigdy nie zostanę. Czy tak może postąpić ksiądz? Osoba, która nade wszystko powinna myśleć, że dobrze jest gdy człowiek chce się nawrócić, osoba która w kościele na kazaniach mówi o wybaczaniu, miłości i dawaniu szans ludziom? Mi się to w głowie nie mieści, że proboszcz tak może postępować.

Generalnie chodzi mi o odpowiedź, czy ksiądz może odmówić wydania aktu chrztu, czyli czegoś co już się odbyło. Rozumiem jako tako, że może odmówić bierzmowania, ale wydania samego aktu?

Dziękuję seredecznie za odpowiedź, miłego dnia.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2019-07-09 13:38 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam Pana serdecznie,może nawiążę do swojej dziedziny.Przy składaniu pozwu o stwierdzenie nieważności małżeństwa często przedkłada się metrykę chrztu św., w wielu przypadkach Strona o nią prosząca ją otrzymuje; czasami jednak jest tak, iż to Sąd występuje i o nią prosi. Czyli proszę zobaczyć, że praktyka jest różnorodna.
  Ja bym - kolokwialnie mówiąc - po prostu udała się na spokojną rozmową, aby to wyjaśnić. Myślę, iż nie powinno być przeszkody.
  Kłaniam się!

  Ocena odpowiedzi 0 5

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2013-11-26 01:36 przez Slowik45

  Sfałszowanie aktu chrztu

  Witam serdecznie,
  Mam nietypowe pytanie - jak rozpoznać sfałszowany akt chrztu danej osoby? Czy w anej parafii po jego okazaniu udzielono by mi informacji o jego (nie)prawdziwości?
  I druga kwestia - czy gdyby ktoś biorąc ślub przedłożył w wymaganych dokumentach sfałszowany akt chrztu, a byłby już ko...

  kategoria: Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania