Porady - pytania i odpowiedzi

2017-04-26 20:26 autor: madzia91

13 210 odsłon

czy bierzmowanie jest konieczne do ślubu?

Prosiłabym o stanowisko dotyczące wymagania przez kościół bierzmowania aby przystąpić do ślubu kościelnego. Mój narzeczony nie posiada bierzmowania, a jest ono wymagane przez kościół w którym będziemy brać w czerwcu br. ślub. Znalazłam w Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1983 roku Kan. 1065 "Katolicy, którzy nie przyjęli jeszcze sakramentu bierzmowania, powinni go przyjąć przed zawarciem małżeństwa..." jest to stwierdzenie powinni, ale nie muszą.
Czy ksiądz ma prawo do niedopuszczenia nas do zawarcia małżeństwa bez bierzmowania jednego z nas? szukam pilnie jakiś rozwiązań tej sytuacji, ślub mamy za chwilę, a wiem, że narzeczony nie przystąpi do bierzmowania. 

będę bardzo Pani wdzięczna za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2017-04-27 06:28 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowna Pani,
  Bierzmowanie to jeden z ważniejszych Sakramentów Św.

  Na pewno jest różnica, gdy ktoś chce i ma przyjąć sakrament święceń - w takiej sytuacji jest większa obligatoryjność w jego przyjęciu - a sytuacją - zapodaną przez Panią. I tak, przy sakramencie małżeństwa zaleca się jego przyjęcie.

  Czy Ksiądz może więc odmówić asystowania w czasie zawierania przez Państwa sakramentalnego związku małżeńskiego - KPK nie reguluje tego. Powtarzam istnieje zachęta do przyjęcia tego sakramentu.

  Gdy Osoby decydują się na zawiązanie węzła małżeńskiego przed Bogiem, to oznacza, iż decydują się, aby Ich związek przypominał związek, jaki opisuje Św. Paweł, Chrystus a Kościół. Gdy Osoby decydują się na złożenie przysięgi małżeńskiej przed Bogiem, to znaczy, iż chcą, aby w Ich związek wszedł Bóg. Sakrament Bierzmowania jest zatem pomocny, aby prowadzić właśnie tego typu małżeństwo. Zachęty więc są jak najbardziej zasadne i na miejscu. Pojawia się bowiem pytanie o to, w jaki sposób poradzą sobie Małżonkowie bez tej "dodatkowej" pomocy.

  Uszanowanie!

  Ocena odpowiedzi 2 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania