Porady - pytania i odpowiedzi

2015-06-24 10:57 autor: doctorek

5 671 odsłon

Unieważnienie ślubu kościelnego - ponowny ślub jednej ze stron

Witam,
Jakieś 4 lata temu rozeszliśmy się z moją małżonką.
Powodem rozejścia była zdrada małżonki tłumaczona w przyszłym czasie problememami spowodowanymi ponoć przez depresję.
Oczywiście wystąpiłem o rozwód cywilny, który uzyskaliśmy w dość szybkim czasie.
Po jakimś czasie dowiedziałem się, że "moja była" wzięła ponownie ślub kościelny lecz w krajach Indonezyjskich. Nie jestem pewniem ale to chyba inna religia.
Przez te 4 lata spędzonych osobno nie łudziłem się, że mogę starać się o unieważnienie ślubu kościelnego ... choć bardzo bym chciał jeszcze w przyszłości założyć rodzinę, mieć żonę i dzieci. Czyli wieść normalne życie. Czytając informacje dotyczącą unieważnień ślubów kościelnych nie wydawało mi się abym się łapał na którykolwiek z warunków koniecznych do uzyskania owego unieważnienia.
Teraz jak się dowiedziałem o tym ponownym ślubie mam pewne wątpliwości a zarazem nedzieje, że może jednak jest to teraz możliwe.
Choć wiem, że zdrada jak i niechęć do bycia razem przez moją "byłą" żonę nie jest żadnym warunkiem do uzyskania unieważnienia ślubu kościelnego ... to czy ponowne jej zawarcie małżestwa za granicą naszego kraju już nie jest jakimś warunkiem?
Chciałbym poprosić o radę a jednocześnie chciałbym się dowiedzieć czy mam jakieś szanse na unieważnienie tego całego chaosu.
Dodam, że wszelkie rozmowy czy to z księdzami czy proboszczami kończyły się tylko i wyłącznie rodzeniem u mnie coraz to większej niechęci do instytucji kościoła.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2015-06-24 11:22 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Szanowny Panie!
  To, iż Pańska Małżonka wstąpiła w kolejny związek jest analogiczne do sytuacji wstąpienia przez Nią w związek np. o charakterze cywilnym, podczas gdy Jej związek kościelny nadal trwa.
  Gdy jest Pan natomiast zaintersowany zbadaniem przesłanek w Pańskiej sprawie pod kątem jej zasadności - zapraszam do mailowego kontaktu.
  Uszanowanie!

  Ocena odpowiedzi 1 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-15 11:39 autor odpowiedzi: smiling

  Jest dobrym  prawnikiem kanonistą. Katarzyna Magnuszewska
  . Studia magisterskie i doktoranckie ukończyłam na Wydziale Prawa Kanonicznego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. W działalności naukowej, jak i zawodowej koncentruję się na zagadnieniach prawnych dotykających małżeństwa sakramentalnego, a zwłaszcza jego nieważności. Jestem jedną z pierwszych osób świeckich, które zostały przyjęte do Warszawskiego Sądu Metropolitalnego, w którym zdobyłam niezbędne umiejętności praktyczne, przydatne przy reprezentacji osób ubiegających się o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa. jako prawnik kanonista udzielam porad prawnych. Spotkania z zakresu prawa kanoniczego odbywają się w Warszawie lub w miejscu wyznaczonym przez Klienta.

   

  W celu uzyskania informacji lub umówienia spotkania proszę kontaktować się:

   

  telefonicznie pod numerem:

  +48 882 938 876

   

  lub poprzez e-mail:

  biuro

  Ocena odpowiedzi 3 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-16 07:41 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,
  to w zaistniałej sytuacji ośmielam się zaproponować swoją książkę: Stwierdzenie nieważności małżeństwa. Kompendium dla katolików, Kraków 2015, eSPe
  Uszanowanie!

  Ocena odpowiedzi 2 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania