Porady - pytania i odpowiedzi

2013-06-14 01:20 autor: wiolonczelistka

6 052 odsłon

Ślub kościelny z rozwodnikiem - czy możliwy w innym wyznaniu?

Witam, mój narzeczony stara się o unieważnienie małżeństwa, ponieważ chcemy wziąć ślub kościelny. Niestety sprawa ciągnie się już 3 lata ( wiem,  że może jeszcze dłużej), jeden z powodów został odrzucony (niedojrzalosc) i zaczynamy się godzić z myślą,  że sprawa zostanie rozpatrzona negatywnie. Czy istnieje jakiś inny sposób na uzyskanie małżeństwa kościelnego z rozwodnikiem? Może wchodzić w rachubę np. zmiana wyznania na protestantyzm? bardzo proszę o odpowiedź.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-06-14 01:34 autor odpowiedzi: EWST

  W  protestantyzmie małżeństwo nie jest zaliczane do sakramentów, a w większości kościołów ślub w USC jest tak samo ważny jak tzw. "kościelny".

  Każda denominacja protestancka ma swoje odrębne zasady dotyczace udzielania ślubów - w części z inch powtórne małżeństwo (po rozwodzie cywilnym) jest mozliwe, w innych jest wykluczone. Nie ma też instrtucji stwierdzneia nieważności małżenstwa.

  Jednak możliwość wzięcia ślubu kościele zdecydowanie nie powinna być motywacją do zmiany wyznania - stanowczo odradzamy takie kroki. 

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-06-14 06:50 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  udzieliłam już na tym forum podobną w swoim tonie odp. Pozwoli P., iż powtórzę: nawet, gdy Strona będąca protestantem, w wyznaniu której rozwód jest akceptowany, i ma zawarty związek jak i jest po cywilnym rozwodzie, pragnie jednak zawrzeć małżeństwo z katolikiem, winna starać się o stwierdzenie nieważności swojego małżeństwa.

  Proszę pamiętać, tak o Trybunale Apelacyjnym, jak i o dokładnym zbadaniu sprawy, być może proces przebiega z niewłaściwego tytułu, gdyż taki został przez Stronę zaakcentowany. Sprawa wymaga zatem zbadania.

  Kłaniam się

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 1 7

  skomentuj | odpowiedz


DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Mój profil

Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania



  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X