Porady - pytania i odpowiedzi

2013-03-20 23:18 autor: KatZ

17 121 odsłon

Czy Proboszcz parafii zamieszkania może odmówić wydania Przekazu Chrztu

Witam,

 

chcemy z partnerem ochrzcić naszego syna, jednak w parafii do której przynależy nasze miejsce zamieszkania odmówiono nam takiego prawa ponieważ nie żyjemy w związku małżeńskim i nie organizowane są chrzty w sobotę. Jak poprosiłam proboszcza o wydanie Przekazu Chrztu żebym mogła starać się o chrzet w innej parafii odmówił mi takiego dokumentu.

Chciałabym wiedzieć, czy w świetle prawa kanonicznego miał takie prawo ? Nie bardzo wiem co mam teraz zrobić!

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-23 04:39 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam, Ksiądz Proboszcz może Państwu zaproponować zalegalizowanie swojego związku zgodnie z prawem kanonicznym, istnieje też możliwość dodatkowego zabezpieczenia katolickiego wychowania Państwa dziecka przez rodziców chrzestnych. Ochrzczenie nie powinno zatem być problemem, przy braku ślubu kościelnego. Ja bym radziła powtórną rozmowę. Kłaniam się dr Arletta Bolesta adwokat kościelny  (specjalista w procesach orzekania nieważność małżeństwa).

  Barbara96 skomentował/a odpowiedź 2014-07-16 07:04

  Witam, czy mogła by Pani przybliżyć o co chodzi z ,,zabezpieczenia katolickiego wychowania Państwa dziecka przez rodziców chrzestnych."?

  Oceń odpowiedź 7 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-23 21:44 autor odpowiedzi: Ha_na

  Nie znam się na prawie kanonicznym, ale oburzyła mnie powyższa odpowiedź Eksperta.

  Żeby ochrzcić dziecko, należy koniecznie wziąść ślub w kościele?

  A co jesli z jkichś powodów jedno z rodziców nie chce, albo nie może tego uczynić? Natomiast, oboje ustalili, że wychowane zostanie w duchu katolickim?

  Postępowanie proboszcza uważam za  oburzające. I to jest zachęcanie i katolickie podejście do ludzi. Mam tylko nadzieję, że nowy papiez zrobi z tym porządek.

  Pozdrawiam.

  Ocena odpowiedzi 11 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-24 04:45 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam, do Przedmówcy: tak się składa, iż każde słowo użyte przeze mnie jest przemyślane. Napisałam. "Proboszcz MOŻE zaproponować zalegalizowanie związku (...)". To dotyczy sytuacji, gdy Rodzice są w wolnym związku czy cywilnym, a mogą zawrzeć ślub kościelny, uwzględniając nawet możliwość starania się o stwierdzenie nieważności swojego poprzedniego małżeństwa, gdy takowe było. Nie napisałam, iż udzielenie chrztu zależy do rodzaju związku Rodziców. Trzeba jednak postarać się zrozumieć takie a nie inne podejście: decydując się na przynależność do KK, osoba decyduje się też na zachowanie jego zasad. I tu może (!) powstać pytanie o katolickie wychowanie, gdy są pewne zasady nie respektowane przez ludzi. Pozdrawiam dr Arletta Bolesta adwokat kościelny
  Arletta Bolesta - adwokat kościelny zaktualizował/a odpowiedź 2013-03-24 05:18
  Warto też dodać o wspomnianym przeze mnie "zabezpieczeniu" - rodzice chrzestni, ale też i dodatkowe zobowiązanie rodziców naturalnych; jak i na to, iż napisałam, że brak ślubu kościelnego to jednak nie przeszkoda przy szafowaniu chrztem

  Oceń odpowiedź 5 11

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-24 18:04 autor odpowiedzi: Ha_na

  Myślę również, że brak ślubu kościelnego, nie powinien być przeszkodą w chrzście dziecka. Ale tutaj wyraźnie proboszcz stosuje szantaż.

  Odmowa wydania dokumentu umożliwiającego dokonania go w innej parafii, to nic innego tylko zwykła złośliwośc.

  I nie dziwi mnie już fakt, że wielu "wypisują" się z kościoła katolickiego, bo takie podejście tylko ludzi odpycha od księży a i przez ich działanie, również od kościoła.

  Ocena odpowiedzi 10 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-25 14:49 autor odpowiedzi: leoni

  A ja bym się otwarcie proboszcza zapytała ile chce... bo jasno wynika z pytania, że ma gdzieś małego, przyszłego katolika...

  Ocena odpowiedzi 7 9

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-26 06:39 autor odpowiedzi: 1958franciszek

  Posmaruj więcej,i sprawa będzie załatwiona.Bo to co robią księża to przechodzi ludzkie pojęcie.

  Ocena odpowiedzi 6 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-15 20:52 autor odpowiedzi: bacha52

  moim zdaniem nie może

  Oceń odpowiedź 6 16

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-17 14:37 autor odpowiedzi: Eska1954

  Księża różnie interpretują prawo kanoniczne.Nie rozumiem tylko,czemu trzeba prosić o chrzest w innej parafii,gdzie ksiądz chetnie ochrzci dziecko.Inny Bóg,inne przepisy?Nie zawsze możliwy jest ślub kościelny,a ksiądz nie ma prawa odmówic udzielenia chrztu.Gdzie posznowanie bliźniego?

  Ocena odpowiedzi 8 14

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-12 12:08 autor odpowiedzi: haskeyyyy

  Witam, mam podobny choć troszkę inny problem z ochrzceniem córki. Jestem praktykującą katoliczką, pewnego dnia poszłam do Ojca Proboszcza prosić o chrzest dla córki. Ojciec zajrzał do jakiś karteczek po czym powiedział, że jestem osobą zdeklarowana jako niewierzaca, po czym oczywiście chrztu odmówił, dodając że jesli jakikolwiek ksiądz ochrzci mi dziecko to musi być nienormalny. Nie pozwolił sprawy tego wpisu wyjaśnić, ja mówiłam ze to jakieś pomówienie bo jestem wierząca na co Ojciec odpowiadał ze nie ochrzci dziecka osobie niewierzacej.

  Co mam dalej z tym zrobić?

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-12 13:58 autor odpowiedzi: Arletta Bolesta - adwokat kościelny

  Witam,

  radzę sprawę osobiście i jeszcze raz omówić z Księdzem Proboszczem, bowiem można naturalnie przykładowo dokonać formalnego odłączenia z Kościoła Katolickiego, ale nie może to odbyć się niejako poza plecami Odłączającej się Strony.

  Pozdrawiam

  dr Arletta Bolesta

  adwokat kościelny

  Oceń odpowiedź 0 8

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-20 03:38 autor odpowiedzi: smiling

  Przynajmniej w tej chwili nie jest to problemem jeżeli rodzice chcą ochrzcić niema problemu. Wkażdej parafi maja w różny sposób organizowane i to chyba dla Państwa nie jest przeszkoda do dostosowania się do uroczystego wprowadzenia do Koscioła  można rozmawiac w każdej parafi o udzielenie cchrztu  - no lecz musza być rodzice chrzestni

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo kanoniczne i wyznaniowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania