Porady - pytania i odpowiedzi

2011-08-01 13:29 autor: albo777

12 535 odsłon

Czy lepiej najpierw spłacać kartę czy linię kredytową w koncie?

Co się bardziej opłaca? Mam linię w koncie jakieś 3000 (wykorzystywaną na bieżąco) i zadłużenie na karcie jakies 2000. Mogę spłacać ok 500 zł miesięcznie do końca roku. Od czego najlepiej zacząć, gdzie mniej pieniędzy "zmarnuje się"? Dodam, że nie chcę zamykać ani karty ani kredytu, zadłużenie powstało w wyniku wypadku losowego i na taki "wszelki wypadek" są obie rzeczy przeznaczone.

Pytanie zaktualizowano 2011-08-06 15:25

W związaku z pierwszą odpowiedzią, mi nie chodzi o to którą spłatę "odłożyć" tylko którą finansowo opłaca się spłacić wcześniej. Oczywistą rzeczą jest że spłacam wymagane minima z obu tytułów (wychodzi jakieś 200 zł), ale czy lepiej pozostałe 300 dokładać do spłaty karty czy debetu? Ja sobie kombinuję, że mimo wszytsko jednak karta - tam są sporo wyższe odsetki, nawet uwzględniając okres bezodsetkowy, który mnie częściowo nie obejmuje bo jestem "pod kreską". Zakładając nawet, że nie będę wpłacał więcej niż to co złożyłem (czyli na kartę 100 zł minimalna + 300 reszy z tego 500 co mam na spłaty), to spłacę ją całkowicie za jakieś pół roku i będę miał dużo niższą "obsługę" zdałużenia. W tym czasie zadłużenie w debecie też się zmniejszy o jakieś 450 zł (uwzględniając odsetki) więc będę miał do spłaty 2500 w debecie, z dużo niższymi odsetkami. Niech ktoś mi powie czy dobrze rozumuję :) Bo może lepiej "po równo" albo od "drugiej strony"?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-08-06 15:14 autor odpowiedzi: BPPIPP BIUREX

  Obie spłaty nalezy regulować jednocześnie, obie są ważne. Raty podzielić na dwa i wszystko

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-09-11 20:06 autor odpowiedzi: Serwis internetowy eGospodarka.pl

  Kredyt na karcie kredytowej (poza okresem bezodsetkowym) jest prawie zawsze znacznie wyżej oprocentowany niż debet w rachunku osobistym. Różnice sięgają kilkunastu punktów procentowych. Przy jednoczesnej spłacie zadłużenia w karcie kredytowej i debetu, na ogół bardziej opłacalny jest wariant szybszej spłaty zadłużenia na karcie kredytowej (jako generującego większe koszty). Ale w podanym przez Pana przypadku, gdy wartość bezwzględna zadłużenia "debetowego" jest większa niż "karcianego", sprawa już nie jest tak oczywista - bowiem wyższe (procentowo) odsetki od niższej kwoty długu (karta) mogą okazać się mniejsze od wprawdzie niższych procentowo odsetek, ale od wyższego zadłużenia. W Pana przypadku jednakże nadal wydaje się bardziej korzystny (jako bardziej korzystny przyjąłem mający na celu minimalizację kosztów - czyli sumę wartości odsetek) wariant przeznaczenia większej części dodatkowych środków na spłatę karty kredytowej (ale nie całości). Wspomniane 300 złotych podzieliłbym na 200 na spłatę karty i 100 na spłatę debetu - czyli ostatecznie: z puli 500 złotych, na kartę 300, na debet 200.

  Poradnik Internetu dla Twojej firmy

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-24 20:05 autor odpowiedzi: smiling

  zawsze podstawę

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Kredyty i pożyczki

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania