Porady - pytania i odpowiedzi

2011-07-24 13:21 autor: Qujawa

19 588 odsłon

Przeliczenie emerytury po 3 latach pełnej emerytury

Na emeryturę wczesniejszą poszedłem w roku 2004 po skończeniu 60 lat. W roku 2008 otrzymałem pełną emeryture. Teraz w roku 2011 dowiedziałem się, że każdy może raz w życiu ubiegać sie o ponowne przeliczenie emerytury a jako podstawa przeliczenia jest nowa baza tzw.kapitał poczatkowy (czy średnia krajowa, dokładnie nie wiem). Pani w ZUSie powiedziała że nie ma podstawy do ponownego przeliczenia mojej emerytury. Mozna przeliczyć tylko wtedy jakbym dodatkowo pracował. U mnie nic takiego nie ma więc przeliczenie tylko dla przeliczenia nie ma podstaw. Prosze o porade.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-09-24 17:30 autor odpowiedzi: Bronkaaa

  Ja 5lat temu przeszłam na emeryturę wcześniejszą  i po pięcu latach oddałam papiery do ponownego przeliczenia imam dostać odpowieć do 6 miesięcy. więc trzeba iść do ZUS i po prostu złożyć z podaniem i czekać na odp. Halina

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-09-24 20:32 autor odpowiedzi: Prawnikodpowiada

  Każdy emeryt, który odnalazł jakieś dokumenty, albo pracował po przyznaniu emerytury może zgłosić wniosek o przeliczenie, natomiast ZUS przeliczy emeryturę tylko w takim przypadku, w którym powstały okoliczności uzasadniające to przeliczenie. Jeśli więc nie zostaną przedłożone żadne nowe dokumenty - ZUS nie będzie miał podstaw do przeliczenia emerytury. 
  Szczególny przypadek, w którym nie trzeba niczego przedkładać, dotyczy sytuacji, w których osoba uprawniona do emerytury przyznanej przed 2009 r. nie miała dokumentów potwierdzających wysokość zarobków uzyskanych z tytułu zatrudnienia w ramach stosunku pracy, a zarobki z tego okresu zostały przyjęte do obliczenia podstawy wymiaru. Przed 2009 r. w takim przypadku przyjmowane było wynagrodzenie "zerowe". Począwszy od 1 stycznia 2009 r. przyjmuje się wynagrodzenie minimalne. Osoby, które dotychczas nie zgłosiły wniosku o "zamianę" wynagrodzenia zerowego na minimalne, mogą to zrobić w każdym czasie.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-11-24 10:42 autor odpowiedzi: Kaima

  W wieku 55 lat spełniłam warunki wymagane do emerytury i po raz pierwszy miałam ją naliczoną. Nie podjęłam jednak świadczenia i jeszcze 3 lata pracowałam u tego samego pracodawcy. Na emeryturę odeszłam mając 58 lat - wtedy przeliczono mi ją ponownie. Po ukończeniu 60. roku życia złożyłam w ZUS wniosek o przeliczenie emerytury w związku z osiągnięciem wieku emerytalnego. Przeliczono mi świadczenie jeszcze raz - nie była to wielka kwota, ale dobre i to. Warunkiem dla tego przeliczenia było przepracowanie min. 30 miesięcy po pierwotnym naliczeniu.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Finanse: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania