Porady - pytania i odpowiedzi

2013-01-13 13:35 autor: tyralherman

16 810 odsłon

Okresy zerowe pracy za granicą

WITAM;

Po smierci męża w 2005 r. otrzymalam rente/emeryture rodzinna z ZUS.Mąż wcześniej pracowal w Szwajcarii. Organ szwajcarki nie przyznal mi renty po smierci mężą,poniewaz moj staż małżeński był krótki.Wymagany 5 lat.Nie spełniałam tych warunków.Obecnie mam 64 lata.

Czy korzystajac z ustawy o przeliczeniu renty/emerytury moge zwrócic sie do ZUS  o  przeliczenie  renty z uwzględnieniem wynagrodzenia za okresy dotychczas nieuwzględnione jako "zerowe" tzn za okres pracy męża w Szwajcarii.

pozdrawiam

Barbara Tyralska

 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-25 15:47 autor odpowiedzi: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

  W przypadku braku możliwości ustalenia podstawy wymiaru składek w okresie pozostawania w stosunku pracy, za podstawę wymiaru składek przyjmuje się kwotę obowiązującego w tym okresie minimalnego wynagrodzenia pracowników. Jednak prawo do przeliczenia podstawy wymiaru świadczenia emerytalno-rentowego dotyczy wyłącznie okresów pracowniczych przebytych w Polsce. Podstawy wymiaru składek  uzyskanych z tytułu zatrudnienia za granicą w państwie, z którym łączy Polskę umowa międzynarodowa nie uwzględnia się przy ustaleniu wysokości świadczenia po którym przysługuje renta rodzinna.

  Okresy ubezpieczenia przebyte za granicą, w tym przypadku w Szwajcarii, podlegają natomiast uwzględnieniu przez ZUS przy ustalaniu prawa do świadczenia (emerytury, renty z tytułu niezdolności do pracy). Z przekazanych informacji wynika, że Czytelniczka uzyskała prawo do rety rodzinnej. W związku z tym, jeżeli przy ubieganiu się o rentę rodzinną z ZUS wykazane zostały okresy ubezpieczenia przebyte w Szwajcarii, to zgodnie z polskimi przepisami okresy te zostały uwzględnione przy ustalaniu  prawa do renty rodzinnej. 

  Z przesłanego pytania nie wynika jednoznacznie, czy okresy zatrudnienia za granicą były wykazane przy rozpatrywaniu wniosku o rentę rodzinną. Jeżeli dokumenty potwierdzające okresy przebyte w Szwajcarii nie zostały poprzednio przedłożone to należy je  złożyć w oddziale, który wydał decyzję o przyznaniu renty rodzinnej, ponieważ okresy przebyte za granicą mogą mieć wpływ na obliczenie wysokości emerytury/renty z tytułu niezdolności do pracy po której przysługuje renta rodzinna. Przy ustalaniu podstawy wymiaru nie uwzględnia się lat kalendarzowych, w których ubezpieczony przez cały rok pozostawał w ubezpieczeniu za granicą. W związku z powyższym, na tej podstawie możliwe jest przeliczenie dotychczasowego świadczenia zainteresowanej co w konsekwencji może mieć wpływ na zmianę wysokości pobieranej renty rodzinnej.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych / Centrum Obsługi Telefonicznej - 801 400 987 z tel. stacjonarnych / 22 560 16 00 ze stacjonarnych i komórkowych

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytura, renta

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania