Porady - pytania i odpowiedzi

2012-08-28 15:58 autor: karima

22 948 odsłon

Odwrócona hipoteka - czekać na ustawę?

Ciotka naoglądała się reklam funduszy hipotecznych i chce w to wejść. Ale ponoć ma się pojawić ustawa regulująca odwróconą hipotekę? Czy namawiać ciotkę, żeby na nią poczekała? Po tym będzie lepiej czy gorzej? Ciotka ma 67 lat i stosunkowo niską emeryturę, więc chce jak najszybciej poprawić sobie życie. Ale ja nie jestem pewna cyz obecnie warto...

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-09-01 07:52 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

  Obecnie warunki umów z funduszami hipotecznymi nie są jakieś rewelacyjne.

  O ustawie o odwróconej hipotece mówi się od dawna, ale nie wiadomo jakie będą jej obowiązujące zapisy. 

  Trudno przewidzieć jaka będzie treść ustawy uchwalonej przez Sejm. To jak wróżenie z fusów. 

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-02-11 20:49 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Na tą chwilę to ciągle kiepskie rozwiązanie, poczekajmy jeszcze.

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-14 22:54 autor odpowiedzi: senhor

  W tej chwili jest jeszcze opcja skorzystania z ofert firm ubezpieczeniowych. Przewaga nad funduszami hipotecznymi jest tutaj taka, że firmy ubezpieczeniowe działają wg określonych zasad pod kontrolą KNF, a fundusze hipoteczne nie... Po prostu większe ryzyko zostania z niczym.

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-15 15:32 autor odpowiedzi: konto usunięte

  Szanowna Pani,

  Odwrócona hipoteka jest tylko ładnym opakowaniem do kiepskiej zawartości (takie jest moje zdanie), jeżeli Pani ciotka skusi się na nią i przykładowo po 3 latach pobierania comiesięcznej wypłaty (bo tylko w miesięcznych ratach bank wypłaca odwróconą hipotekę) zakończy żywot, bank nie wypłaca pozostałej kwoty, a dodatkowo zabiera posiadłość, pod którą została zapisana odwrócona hipoteka.

  Prawo odwróconej hipoteki nie zmieni się na korzyść obywatela, to inwestycja dla banku, który musi na tym zarobić.

  Są inne możliwości.

  Ocena odpowiedzi 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-17 09:37 autor odpowiedzi: SUPER AGENT

  Moim zdaniem także NIE WARTO. Brak dopracowanych przepisów dotyczących na przykład dziedziczenia i innych ważnych spraw związanych z bezpieczeństwem.

  W Ubezpieczeniach - 20 lat praktyki.

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 18:01 autor odpowiedzi: smiling

  nie znasz dnia ani godziny  myślę że jeśli nie ma kto jtej osobie pomóż to jasne że tak , co tą osobę  po śmierci będzie obchodziło - przynajmniej pieniądze które ma ulokowane w mieszkaniu pomogą jej  w przeżyciu , chociażby będzie na chleb czy leki  - dlaczego ma kożystać rodzina jak za życia ma starszą (bliską osobę ) gdzieś- teraz jest tak że resztę wartości dostają uprawnieni ,w tym wypadku spadkobiercy odzyskają kwotę nadwyżki między wartością roszczenia instytucji kredytującej a aktualną wartością nieruchomości

  Ocena odpowiedzi 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 18:09 autor odpowiedzi: Andrzej52

  Ja uważam że warto poczekać na ustawę ponieważ, wszelkie działania instytucji finansowych które już prowadzą odwróconą hipotekę będą zobligowane do jej przestrzegania.Dziś działają "pioniersko" w oparciu o różne przepisy i rozporządzenia czasami nawet wzajemnie się wykluczające.Bardzo trudno przewidzieć ile lat będą aktywne na naszym rynku.W momencie kiedy ustawa zostanie uchwalona zwiększy się konkurencja na tym rynku, bo wówczas także banki będą zabiegać o seniorów.Może należy rozpatrzyć inną opcję .Np ktoś z bliskiej rodziny będzie finansowo pomagał ciotce w zamian za pośmiertne dziedziczenie mieszkania.

  Ocena odpowiedzi 2 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2017-07-26 16:06 autor odpowiedzi: norika

  Odrócona hipoteka już dawno została uchwalona przez Sejm, ale brak banków chętnych do wejscia w ten interes. A szkoda, bo byłoby to dla seniorów znacznie korzystniejsze rozwiązanie, niż te oferowane obecnie przez fundusze hipoteczne. Raz, że daja one ułamek kwoty, jaką wartte jest mieszkanie, a dwa - nieruchomość od razu przechodzi na ich własność. Przy odwróconej hipotece prawo wlasność bank miałby dopiero po śmierci seniora.

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Finanse: pozostałe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania