Porady - pytania i odpowiedzi

2013-05-13 21:53 autor: Emeryt11

10 141 odsłon

W jakim języku powinno być potwierdzenie o życiu?

Otrzymuję świadczenie z Czech. Muszę więc wysyłać do Czech potwierdzenie o życiu. Przysyła mi je świadczeniodawca w języku czeskim i angielskim. Pani w urzędzie oświadczyła ostatnio że nie będzie mi go potwierdzać bo nie jest w języku polskim. Czy Pani w urzędzie ma rację, a jeżeli tak to skąd mam wziąć druk w języku polskim?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-05-13 23:13 autor odpowiedzi: Jakub Sowinski

  Potwierdzenie o życiu przedkłada się na formularzu przewidzianym przez organ wypłacający świadczenia. Niestety Česká správa sociálního zabezpečení nie przewidziała formularza polsko-czeskiego.

  Niestety również rację ma urzędnik, który rząda formularza w języku polskim, tj. języku urzędowym Rzeczpospolitej Polskiej. 

  Powstały problem można rozwiązać na trzy sposoby:

  1. Zwrócić się do polskiego ZUS aby pośredniczył w wypłacaniu świadczeń. Niestety może to być związane z tym, że stosownie do polskich przepisów z czeskiej emerytury zostanie potrącona zaliczka na podatek dochodowy lub składka zdrowotna. W Czechach emerytura jest zwolniona z tych potrąceń.

  2. Zwrócić się do notariusza, władającego językiem angielskim o potwierdzenie o życiu. Polski notariusz, który włada jez. angielskim może sporządzać poświadczenia w innym języku. Ale może to kosztować nawet 60 zł.

  3. Pobrać ze strony ČSSZ (www.cssz.cz) formularz zaświadczenia i przerobić go samemu na polsko-czeski (lub zlecić w biurze tłumaczeń). Jest bardzo prawdopodobne, że Czesi zaakceptują go bez zająknięcia lub urzędnik wypłacający świadczenia nie będzie nawet świadom, że przedłożony formularz nie jest oryginalny. 

  Emeryt11 skomentował/a odpowiedź 2013-05-14 19:28

  Dziękuję.

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytura, renta

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania