Senior.pl - aktywni w każdym wieku


Porady - pytania i odpowiedzi2013-01-23 00:43 autor: a-gru@wp.pl

5657 odsłon

Kiedy mogę przejsc na emeryture

Kategoria: Emerytura, renta

Jestem na rencie z tytułu wypadku przy pracy  w maju ukończe 67 lat. Czy musze stawac na komisji lekarskiej? Czy dostane stała emeryture.?

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-10 12:44 autor odpowiedzi: emrent.pl

  Jeżeli do chwili obecnej nie uzyskał Pan odpowiedzi w ZUS na to pytanie, mogę udzielić na nie odpowiedzi, po uzyskaniu od Pana dodatkowych informacji. Z analizy Pana 3 pytań wynika, że renta z tytułu wypadku, do której stracił Pan prawo, została Panu aktualnie przywrócona. 

  Osoby, które mają prawo do renty z tytułu wypadku i do emerytury, mogą pobierać jednocześnie 100% wyższego świadczenia i 50% niższego. 

  Jednak tylko renta z ogólnego stanu zdrowia zostaje z urzędu w wieku 65 lat u mężczyzny ur. przed 1949 r. zamieniona na  emeryturę. Pobierając rentę z tytułu wypadku, o emeryturę należy wystąpić składając własny wniosek. Nie wiem, czy po zamianie renty z ogolnego stanu zdrowia na rentę wypadkową, co nasunęło mi się po przeczytaniu pytań, złożył Pan już wniosek o emeryturę do pobieranej wypadkowej renty?

  Jeżeli Pan to już zrobił i pobiera Pan aktualnie połączone w odpowiednich proporcjach dwa świadczenia (100%+50%) tj. emeryturę i rentę z tytułu niezdolności do pracy) to emerytura będzie Panu wypłacana stałe bez żadnych badań lekarskich, natomiast prawo do renty z tytułu wypadku przysługuje wyłącznie do dnia określonego w orzeczeniu. Przedłużenie prawa do renty z tytułu wypadku nastapi na Pana wniosek i połączone świadczenia będą płynęły wówczas do czasu nowej daty określonej w kolejnym orzeczeniu lub (podobnie jak emerytura)  na stałe, jeżeli lekarz orzecznik przyzna Panu niezdolność do pracy z tytułu wypadku już na stałe, co będzie wynikało z zapisów na orzeczeniu.

  Jeżeli moja odpowiedź nie była dostosowana do Pana aktualnej sytuacji życiowej (pytanie jest ze stycznia 2013), proszę o więcej szczegółów w swojej sprawie a doprecyzuję odpowiedź. 

  Oceń odpowiedź 0 5

  skomentuj

 • 2013-03-25 15:44 autor odpowiedzi: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

  Osobom urodzonym w roku 1946 emerytura przysługuje pod warunkiem udokumentowania co najmniej 15-letniego okresu składkowego i nieskladkowego w przypadku kobiety i co najmniej 20 letniego okresu w przypadku mężczyzny. Jeżeli osoba zainteresowana osiągnęła odpowiedni okres, uzyska prawo do emerytury. Pobierać będzie mogła to świadczenie, które będzie dla niej korzystniejsze.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych / Centrum Obsługi Telefonicznej - 801 400 987 z tel. stacjonarnych / 22 560 16 00 ze stacjonarnych i komórkowych

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

PODOBNE PYTANIA

Mój profil

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi

Np. emerytura, ZUS | popularne tematy

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytura, renta

Eksperci radzą

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania

  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X