Porady - pytania i odpowiedzi

2013-05-10 23:50 autor: kazdek

12 653 odsłon

Rewaloryzacja emerytury

Witam.W2012 ZUS naliczył mi emeryturę którą automatycznie zawiesił ponieważ nadal pracuje.Mam pytanie czy ta emerytura będzie rewaloryzowana w marcu czy nie a jak nie to kiedy?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • EKSPERT Najlepsza odpowiedź

    2013-05-11 18:33 autor odpowiedzi: emrent.pl

    "Zmiana wysokości emerytur i rent w ramach waloryzacji następuje z urzędu, a jeżeli wypłata świadczenia była wstrzymana – po jej wznowieniu, z uwzględnieniem wszystkich kolejnych waloryzacji i waloryzacji dodatkowych, przypadających w okresie wstrzymania wypłaty."

    Podstawa prawna: art. 93 ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - tekst jednolity Dz.U. Nr 153 z 2009 r. poz. 1227

    Z przepisu tego wynika, że emeryt nic na waloryzacjach za czas trwania zawieszenia nie straci. Jednocześnie informuję, iż  moja odpowiedź nie dotyczy rewaloryzacji emerytur (rewaloryzacja emerytur miała miejsce ostatnio w 1991 r.) lecz waloryzacji, którym -  zgodnie z cytowaną ustawą - podlega emerytura corocznie od 1 marca. Myślę, że o to Panu właśnie chodziło?

    Zatem gdyby w czasie np. kilkuletniego zawieszenia świadczenia miały miejsce coroczne waloryzacje, to nie ma obawy, że przy wznowieniu zostanie Pan ich pozbawiony. Emerytura wypłacona zostanie w kwocie uwzględniającej wszystkie.

    Chyba, że ... i tu moje Pytanie do Pana ... czy w 2012 r. miał Pan przyznaną emeryturę w myśl "starych" (E, EM itp.) czy "nowych" (ENK itp.) zasad? Jaki symbol literowy emerytury nadał Panu ZUS i jaka jest Pana data urodzenia? Jeżeli w myśl starych zasad (np. E lub EM itp.), to ważny jest  jeszcze jeden szczegół:

    waloryzacji nie będzie tylko wówczas, jeżeli prosząc o wznowienie  wypłaty zawieszonego świadczenia zechce Pan skorzystać z obliczenia swojej emerytury od podstawy wymiaru uwzględniającej już nową  kwotę bazową obowiązującą w miesiącu złożenia wniosku o to przeliczenie, a emerytura tak obliczona da Panu finalnie wyższą kwotę niż tylko zwaloryzowana.  

    Oczywiście do zastosowania nowej kwoty bazowej dodatkowo należy spełnić warunki wymienione w art. 110 cytowanej wyżej ustawy. 

    Ocena odpowiedzi 0 3

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-13 17:14 autor odpowiedzi: kazdek

    Witam.Jestem rocznik 1966r.Mam emeryturę górniczą.Jeżeli chodzi o symbol to chyba KGE.

    Oceń odpowiedź 0 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2013-05-19 20:00 autor odpowiedzi: emrent.pl

    KGE jest emeryturą górniczą liczoną według zasad tzw. "starego" systemu i jej wysokość jest uzależniona m.in. od kwot bazowych.

    Wnioskując o wypłatę tej emerytury może Pan wnosić o jej obliczenie  od nowej kwoty bazowej, przedkładając zaświadczenie o zarobkach (Rp-7) za rok lub kilka lat obejmujących okres przypadający  przynajmniej w części po przyznaniu emerytury - wówczas zaległych waloryzacji nie będzie, albo

    ZUS z urzędu obliczy emeryturę od dotychczasowej kwoty bazowej i dotychczasowego wskaźnika, z uwzględnieniem wszystkich waloryzacji, które będą miały zastosowanie dla tej emerytury w okresie, w którym jej wypłata była zawieszona i będzie ją wypłacał w tej wysokości, jeżeli będzie to dla Pana korzystniejsze.

    Ocena odpowiedzi 2 1

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-09-19 03:36 autor odpowiedzi: smiling

    Z.U.S. sam naliczy wszystkie waloryzacje gdy świadczenie zostanie przywrócone

    Oceń odpowiedź 1 2

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także


Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytura, renta

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania



  X   Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.   X