Porady - pytania i odpowiedzi

2013-01-22 09:53 autor: angru46

13 232 odsłon

Kiedy mogę przejsc na emeryture

Jestem na rencie z tytułu wypadku przy pracy  w maju ukończe 67 lat. Czy musze stawac na komisji lekarskiej? Czy dostane stała emeryture.?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2013-03-10 12:44 autor odpowiedzi: emrent.pl

  Jeżeli do chwili obecnej nie uzyskał Pan odpowiedzi w ZUS na to pytanie, mogę udzielić na nie odpowiedzi, po uzyskaniu od Pana dodatkowych informacji. Z analizy Pana 3 pytań wynika, że renta z tytułu wypadku, do której stracił Pan prawo, została Panu aktualnie przywrócona. 

  Osoby, które mają prawo do renty z tytułu wypadku i do emerytury, mogą pobierać jednocześnie 100% wyższego świadczenia i 50% niższego. 

  Jednak tylko renta z ogólnego stanu zdrowia zostaje z urzędu w wieku 65 lat u mężczyzny ur. przed 1949 r. zamieniona na  emeryturę. Pobierając rentę z tytułu wypadku, o emeryturę należy wystąpić składając własny wniosek. Nie wiem, czy po zamianie renty z ogolnego stanu zdrowia na rentę wypadkową, co nasunęło mi się po przeczytaniu pytań, złożył Pan już wniosek o emeryturę do pobieranej wypadkowej renty?

  Jeżeli Pan to już zrobił i pobiera Pan aktualnie połączone w odpowiednich proporcjach dwa świadczenia (100%+50%) tj. emeryturę i rentę z tytułu niezdolności do pracy) to emerytura będzie Panu wypłacana stałe bez żadnych badań lekarskich, natomiast prawo do renty z tytułu wypadku przysługuje wyłącznie do dnia określonego w orzeczeniu. Przedłużenie prawa do renty z tytułu wypadku nastapi na Pana wniosek i połączone świadczenia będą płynęły wówczas do czasu nowej daty określonej w kolejnym orzeczeniu lub (podobnie jak emerytura)  na stałe, jeżeli lekarz orzecznik przyzna Panu niezdolność do pracy z tytułu wypadku już na stałe, co będzie wynikało z zapisów na orzeczeniu.

  Jeżeli moja odpowiedź nie była dostosowana do Pana aktualnej sytuacji życiowej (pytanie jest ze stycznia 2013), proszę o więcej szczegółów w swojej sprawie a doprecyzuję odpowiedź. 

  Oceń odpowiedź 0 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-03-25 15:44 autor odpowiedzi: Zakład Ubezpieczeń Społecznych

  Osobom urodzonym w roku 1946 emerytura przysługuje pod warunkiem udokumentowania co najmniej 15-letniego okresu składkowego i nieskladkowego w przypadku kobiety i co najmniej 20 letniego okresu w przypadku mężczyzny. Jeżeli osoba zainteresowana osiągnęła odpowiedni okres, uzyska prawo do emerytury. Pobierać będzie mogła to świadczenie, które będzie dla niej korzystniejsze.

  Zakład Ubezpieczeń Społecznych / Centrum Obsługi Telefonicznej - 801 400 987 z tel. stacjonarnych / 22 560 16 00 ze stacjonarnych i komórkowych

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

 • Dodano 2011-10-14 20:07 przez endo 1945

  Dodatek do emerytury renta uzupełniającej

  Jestem   na rencie wypadkowej od 1980r . Od 1998r  dostaję  rentę uzupełniającą z PZU  systematycznie  podnoszoną do zarobków . Obecnie przeszedłem na łączoną rentę z  emeryturą. PZU wypłaca mi  połowę dodatku z  hipotetycznej emerytury za 13 lat zamiast za 43 lata.Czy mogę się domagać większego dod...

  kategoria: Emerytura, renta

 • Dodano 2011-09-12 13:00 przez endo 1945

  Renta wypadkowa uzupełniająca a wiek emerytalny

  Od 1998r pobieram rente wypadkową z ZUS oraz rentę uzupełniającą z PZU o całkowitej niezdolności do pracy. Mam 66 lat, PZU oświadczyło mi w liście iż mam wiek emerytalny i zaprzestają z dniem 1 października 2011r wypłacania renty uzupełniającej, jak twierdzą że jestem emerytem, co jest nieprawdą, cz...

  kategoria: Emerytura, renta

 • Dodano 2012-12-27 16:12 przez angru46

  Renta z ZUS

  Miałem rente wypadkową, pobierałem ją przez trzy lata Na komisji Orzecznik mi ja odebrał pobierałem rene zwyczjana Teraz ukończyłem 65 lat czy mogę sie ubiegac o jej przywrócenie.

  kategoria: Emerytura, renta

 • Dodano 2012-02-14 09:01 przez ela5

  Czy praca w czasie renty liczy się do emerytury

  Czy praca w czasie renty wliczana jest w staż pracy i do emerytury.Nie mam p i stażrzepracowanych lat potrzebnych do otrzymania emerytury, mam 54 lata i 13 lat pracy ze względów zdrowotnych musiałam przejść na rentę. Od roku podjęłam pracę,lecz boję się o swoją przyszłość.Moja renta jest czasowa a c...

  kategoria: Emerytura, renta

 • Dodano 2014-01-28 21:42 przez gonia188

  Emerytura

  Od kiedy mogę przejść na emeryturę:

  kategoria: Emerytura, renta

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytura, renta

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania