Porady - pytania i odpowiedzi

2012-11-28 22:06 autor: anitaas79

10 233 odsłon

Czy w takim wypadku należy się renta?

Moja mama ma 54 lata. Choruje na złośliwego raka wątroby. Przeszła już 6 chemioterapii i czeka na jeszcze jedną. Praktycznie nie wstaje z łóżka. Jest bardzo oslabiona. Z MOPSU dostanie coś około 150 zł. Chciałabym się dowiedzieć czy może starać się o rentę?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-12-03 20:03 autor odpowiedzi: Ewelina Włodarczyk

  Witaj,najlepiej jak byś poszła na komisje lekarską.Komisja Lekarska zaczyna się od przygotownia dokumentów które pokazują że ta osoba może dostać orzeczenie o nie pełnosprawnośći u nas w Łodzi jest tak że jest psycholog a później lekarz który bada i później opisuje.Czeka się kilka miesięcy lub dni(zależy ile mają wniosków) później jeśli je dostaniesz możesz spróbować starać się o rente,jeśli chcesz więcej info pisz do mnie

  Pozdrawiam,

  Dorota Bartecka

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-04 11:19 autor odpowiedzi: Lortap

  Tak, to prawda, to co powyżej napisała p. Dorota należy rozpocząć od skierowania na komisję lekarską, która orzeka o zdolności lub niepełnosprawości osoby do pracy, czy potrzeby stałej opieki osoby chorej od osób trzecich.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-08 06:25 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

   Aby uzyskać rentę z tytułu niezdolności do pracy, prócz ustalenia, że jest się niezdolnym do pracy (orzeczenie lekarza orzecznika ZUS/Komisji lekarskiej ZUS) należy wykazać, że:

  1.  w ostatnim dziesięcioleciu przed złożeniem wniosku o rentę ma się co najmniej 5 lat okresów składkowych i nieskładkowych (dla osoby powyżej 30 lat życia)
  2. niezdolność do pracy powstała w okresie ubezpieczenia lub w ciągu 18 miesięcy od zakończenia ubezpieczenia (nie dotyczy to osoby, która udowodni okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiety lub 25 lat dla mężczyzny oraz która jest całkowicie niezdolna do pracy)

   

  Niespełenienie powyższych warunków, nawet jeżeli lekarz orzecznik ZUS/komisja lekarska ZUS stwierdzą niezdolność do pracy, spowoduje, że ZUS oddali wniosek o rentę.

   

   

  Oceń odpowiedź 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-15 20:40 autor odpowiedzi: babciela

  tak- oczywiscie- dotyczy to bezdusznego ZUS-u, natomiast przy orzeczeniu znacznego stopnia niepelnosprawnosci przez komisję przy urzedzie prezydenta danego miasta mozna otrzymac tzw rentę socjalną- o ile chora spelnia wszystkie warunki- mieszka sama, nie ma pomcy ze strony rodziny itd- pieniadze mozna uzyskac rowniez z Mops-u, po zlozeniu dokumentów.

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-01 04:15 autor odpowiedzi: smiling

  musi stanąć na komisję do spraw orzecznictwa
  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-01 04:16
  przede wszystkim  W ZUS

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytura, renta

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania