Porady - pytania i odpowiedzi

2014-03-22 14:25 autor: rulek54

14 168 odsłon

Kiedy mogę przejść na emeryturę. Mam 29 lat okresów składkowych. Pracy w szczególnych warunkach 15 l

Ustawa o emeryturach pomostowych, proszę o kilka przykładów na jakich zasadach można otrzymać emeryturę pmostową dla urodzonych w 1954 roku.

Pytanie zaktualizowano 2014-03-22 14:36

Do 1998 roku również pracowałem w szczególnyxh warunkach. Ogółem mam ponad 16 lat w szczególnych warunkach do 2008 roku. Po 2008 roku nie mam pracy w szczególnych warunkach, ale przepracowane lata w szczególnych warunkach przed 1998 r. i do 2008 r. są częściowo ujęte w nowych wykazach pracy ustawy pomostowej ale nie wszystkie, czy mam możliwość przejścia na emeryturę pomostową. W sierpniu 2014 roku skończę 60 lat.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-03-22 15:43 autor odpowiedzi: smiling

  Jeżeli osoba jest urodzona 1954 r to już w przyszłym roku jest w okresie ochronnym to np w maju 2020 przechodzi na emeryturę lub w 2015r na wcześniejszą emeryturę ( praca w uciążliwych warunkach )to dotyczy mężczyzn kobiety praktycznie już nie dotyczy

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-26 20:06 autor odpowiedzi: rulek54

  "smilling" dziękuję za odpowiedź. Myślę, że Twoja odpowiedź do końca nie jest prawdziwa. Przeczytałem Ustawę o emeryturach z 17 grudnia 1998 r. oraz Ustawę o emeryturach pomostowych z 2008 roku. Całkiem inaczej są w nich ujęte przejścia na emerytury. Np. w wieku 60 lat na emeryturę pomostową można przejść dla urodzonych w 1954 roku już w br. Należy przy tym spełnić pewne warunki, nie będe ich opisywał. Natomiast na starych zasadach również można przejść na wcześniejszą emeryture, jeżeli do 31 grudnia 1998 roku się ma przepracowane 15 lat w szczególnych warunkach lub szczególnym charakterze ale trzeba spełnić warunek, że ma się 25 lat okresów składkowych w tym 1/3 nieskładkowych. Masz rację, że z nowelizacji ustawy z 2008 roku jedynie mężczyźni mogą przejść na wcześniejszą emeryturę ale też należy spełnić pewne warunki, takie jak słyszałwm do końca 2008 r. należało skończyć wymagany wiek określony w ustawie. A co do kobiet to ponoć były w korzystniejszej sytuacji ponieważ dla nich wiek to 55 lat. Ale dziękuję za twoje wyjaśnienie. Będę to jeszcze raz analizował, tak jak mówią o przejściu na wcześniejszą emeryturę, ponoć obowiązujące od lutego 2014 roku ustawy. 

  Ocena odpowiedzi 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-27 20:16 autor odpowiedzi: smiling

  mnie to też dotyczy , byłem w ZUS-ie bo brakowało mi w warunkach uciazliwych , moja firma w której pracowałem-pierwsza zbankrutowała i dopiero teraz wyciagnołem moje płace z okresu gdy tam pracowałem i wiem jedno nie mogłem przedłożyć tego w ZUSie bo łapała mnie wczesniejsza emerytura ( nie chcę iść ) a w okres ochronny wchodzę w przyszłym roku
  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-27 20:18
  ma być wyciagnąłem

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-30 22:43 autor odpowiedzi: smiling

  jeśli  mężczyzna  ma do końca 1998roku 25 lat pracy w tym 15 lat w warunkach szkodliwych bez względu na rządowe zmiany może np. przejść na wcześniejsza emeryturę w kolejnych latach np 2012r. ZUS wypłaci świadczenie po ukończeniu 55/60 lat kobieta / mężczyzna

  Oceń odpowiedź 0 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-30 22:48 autor odpowiedzi: smiling

  Ustalanie okresów składkowych i nieskładkowych Przy ustalaniu wymaganego do przyznania emerytury pomostowej stażu składkowego i nieskładkowego (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn) uwzględnia się:
  • okresy składkowe, takie jak, m.in., okresy opłacania składek na ubezpieczenia społeczne (np. okresy zatrudnienia, prowadzenia działalności gospodarczej, wykonywania pracy na podstawie umowy-zlecenia, pobierania zasiłku dla bezrobotnych), a także niektóre okresy, za które składka nie została opłacona, gdyż nie było takiego obowiązku (np. okres zasadniczej służby wojskowej), oraz
  • okresy nieskładkowe, tj. okresy braku aktywności zawodowej, za które nie zostały odprowadzone składki na ubezpieczenia społeczne (m.in. okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, zasiłku chorobowego, świadczenia przedemerytalnego, okresy studiów wyższych).

  Okresy nieskładkowe podlegają uwzględnieniu  w wymiarze nieprzekraczającym 1/3 udowodnionych okresów składkowych.

  Przy ustalaniu stażu składkowego i nieskładkowego wymagany do przyznania emerytury pomostowej ZUS nie uwzględnia okresów opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników oraz okresów prowadzenia gospodarstwa rolnego lub pracy w tym gospodarstwie przypadających przed dniem objęcia ubezpieczeniem społecznym rolników z tego tytułu.

  Warunkiem przyznania emerytury pomostowej na ogólnych zasadach jest również wykonywanie pracy:

  • w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze przed 1 stycznia 1999 r. przez co najmniej 1 dzień oraz
  • w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po 31 grudnia 2008 r. przez co najmniej 1 dzień.

  Oceń odpowiedź 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-04-01 00:04 autor odpowiedzi: rulek54

  Co do powyższej Twojej wypowiedzi, zgadzam się z Tobą. Ustawa emerytur pomostowych z 2008 roku jest bardzo skomplikowana. Czytałem ją kilka razy. Również byłem w ZUS-ie, gdzie powiedziano mi że nie mogę liczyć w tym roku i wogóle na emeryturę pomostową ponieważ nie dpełniam warunków pracy w szczegónych warunkach po 2008 roku. Po dokładnym zapoznaniu się z ustawą oraz różnymi wyjaśnieniami w internecie na stronach prawnych, jest napisane że jeśli nie spełnię warunku pracy szczególnej po 2008 roku, o której mówi się w ustawie pomostowej będę mógł przejść na emeryturę pomostową zgodnie z art. 4 i art. 49 ustawy omostowej. Faktycznie tak jest jeśli spełni się do 1 stycznia 2009 roku warunki uwzględnone w ustawie pomostowej tj. np.

  Emerytura pomostowa dla osób, które zakończyły pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze przed 2009 r.

  Emeryturę pomostową może uzyskać również osoba, która po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach wymienionej w nowych wykazach prac, jeśli:

  • na dzień 1 stycznia 2009 r. miała okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, wymienionej w nowych wykazach prac, wymagany do przyznania emerytury pomostowej na ogólnych lub szczególnych zasadach albo emerytury pomostowej z tytułu wykonywania pracy górniczej,

  • przed 1 stycznia 1999 r. wykonywała prace w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze wymienione w dotychczasowych lub w nowych wykazach prac,

  • posiada okres składkowy i nieskładkowy w wymiarze co najmniej 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn,

  • osiągnęła wiek uprawniający do emerytury pomostowej na ogólnych lub szczególnych zasadach albo do emerytury pomostowej z tytułu wykonywania pracy górniczej,

  • rozwiązała stosunek (stosunki) pracy.

   Warunki: osiągnięcia stażu składkowego i nieskładkowego, wieku emerytalnego uprawniającego do emerytury pomostowej i rozwiązania stosunku pracy mogą być spełnione po dniu 31 grudnia 2008 r. Takie informacje uzyskałem ze strony niżej podanej. Proszę skoiować link i wejść na poniżej podaną stronę internetową :

  •  

  Ponadto:  Ustawa pomostowa dopuściła odstępstwa od przesłanki wymienionej w  tej ustawy, czyli wykonywania po dniu 31 grudnia 2008 r. pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu tej ustawy. Prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie, która po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu tej ustawy, jeżeli osoba ta:

  - spełnia warunki określone wyżej w pkt 1-5 i 7,

  w dniu wejścia w życie ustawy pomostowej, czyli 1 stycznia 2009 r., miała wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu ustawy pomostowej ( ustawy pomostowej)

  Jeśli więc dana osoba posiada wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wymienionej w ustawie pomostowej, to pomimo że po 31 grudnia 2008 r. nie wykonywała pracy "szczególnej" może ubiegać się o emeryturę pomostową. Oczywiście zakładając, że spełnia pozostałe warunki.

  Tyle mam do przekazania.

  Kto z Panów jest innego zdania, proszę o komentarze  Ocena odpowiedzi 0 4

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Emerytura, renta

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania