Porady - pytania i odpowiedzi

2012-10-25 17:53 autor: staruszka

8 071 odsłon

Zwolnienie z pracy rencistki

Proszę pilnie o pomoc.
Zakład mój ma być połączony, a właściwie dokładnie jak to się nazywa nie wiem.Nasz ma być zlikwidowany a przejęty przez inny zakład,/sprzęt,pracownicy biurowi i fizyczni/ nie rozmawiano z nami- pracownikami dozoru, innymi tak.
Pracuję na pełny etat jako dozorca mam 53 lata,od 1998do maj 2002roku pracowałam na 1/2 etatu, byłam też na rencie. w maju 2002 roku renta została mi zabrana, a raczej nie przyznana wtedy też przeszłam na cały etat, oddałam sprawę ZUS do sądu. W międzyczasie zmarł mój mąż, a renta została przyznana na rok i nadal tak jest,że co roku staję na komisję teraz mam do maja 2013 roku.
Od listopada mam dostać wypowiedzenie, ponieważ mam rentę,/ ci co nie mają przechodzą do innego zakładu/. Tylko kto mi zagwarantuje, że nadal otrzymam rentę/jest tego raptem 920zł ciężko za to utrzymać dom i siebie /jeśli nie za co będę żyć,kto mi da pracę w tym wieku?, czy może w ten sposób postępować?, czy należy mi się chociaż jakaś odprawa? czy powinnam przyjąć wypowiedzenie?
Nie napisałam, że mam przeszło 30 lat swojej pracy.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2012-10-26 19:50 autor odpowiedzi: BPPIPP BIUREX

  Droga Pani

  Zakład ma prawo Panią zwolnić z pracy w każdej chwili. Kodeks Pracy precyzuje dokładnie w jakich sytuacjach można zwolnić pracownika. Inna sprawa jest jesli Pani pracuje w tym samym zakładzie 30 lat to przysługuje Pani nie tylko odprawa,ale również "jubileuszowe" - jeśli oczywiście zakład ma taki fundusz.

  Nawiasem mówiąc droga Pani to przejście z jednego zakładu do drugiego (przekształcenie) nazywa sie teraz t.zw."Fuzją" Pozdrawiam i życzę powodzenia.

  Jeszcze jedna sprawa: Zakład może wypowiedzieć Pani pracę z zachowaniem odpowiedniego okresu wypowiedzenia. Jesli w umowie jest taki zapis.

  staruszka skomentował/a odpowiedź 2012-10-27 12:26

  Tak myślałam, a jednak chciałam się upewnić, dziękuję.

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-01 04:26 autor odpowiedzi: smiling

  umowa zapewne też jest na czas określony , lub w umowie zawarte jest w jaki sposób zakład pracy może zwolnić czyli pracodawca i  na jakich zasadach może pan dać wypowiedzenie 
  smiling zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-01 04:28
  nie musi pracodawca z Panem rozmawiać . Pan podpisywał umowę i proszę o dokładne przeczytanie a wszystko będzie jasne pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-23 13:24 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Może należy Ci się renta po mężu?Warunek wiek ukończone 50 lat lub orzeczona przez ZUS niezdolność do pracy.Jeśli w chwili śmierci męża nie miałaś ukończonych 50 lat i nie byłaś wtedy niezdolna do pracy możesz jednak otrzymać rentę po mężu, jeśli przynajmniej jeden z tych warunków spełniszw ciągu pięciu lat od jego śmierci lub od zaprzestania wychowywania dzieci uprawnionych do renty rodzinnej.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Praca po 50-tce

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania