Porady - pytania i odpowiedzi

2014-01-29 16:36 autor: Zenon69

14 939 odsłon

Od ilu lat dzieci mogą same chodzić do szkoły?

Mam już trochę dość chodzenia po 10 letniego wnuczka.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2014-01-29 16:44 autor odpowiedzi: Kormoran

  To zależy od decyzji rodziców,opiekunów.Teoretycznie dziciom do 15 roku życia należy zapewnić opiekę,tak stanowi kodeks.

  Oceń odpowiedź 7 10

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-29 17:19 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  Paragrafy nie regulują sprawy dokładnie --jest w nich informacja, że należy dzieci ponizej 15roku życia otoczyć opieką i troską. To tyle jeśli chodzi o prawo- proszę zapytać- jak ten problem rozwiazuja rodzice innych dzieci. Może ktores dziecko wraca z rodzicem tą samą drogą i warto zapytać czy nie mogliby wracac we trójkę. Znaczenie ma także jak daleko jest do szkoły, czy są tam niebezpieczne ulice itd

  Oceń odpowiedź 6 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-29 17:40 autor odpowiedzi: Kormoran

  Paragrafy są dokładne,tylko odbiegają od rzeczywistości i mało kto zastanawia się nad nimi.Paragraf dotyczący tego problemu cytuję"Art. 210. § 1. Kto wbrew obowiązkowi troszczenia się o małoletniego poniżej lat 15 albo o osobę nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny osobę tę porzuca,podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.§ 2. Jeżeli następstwem czynu jest śmierć osoby określonej w § 1, sprawcapodlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.Art. 9. § 2. Czyn zabroniony popełniony jest nieumyślnie, jeżeli sprawca nie mając zamiaru jego popełnienia, popełnia go jednak na skutek niezachowania ostrożności wymaganej w danych okolicznościach, mimo że możliwość popełnienia tego czynu przewidywał albo mógł przewidzieć.§ 3. Sprawca ponosi surowszą odpowiedzialność, którą ustawa uzależnia od określonego następstwa czynu zabronionego, jeżeli następstwo to przewidywał albo mógł przewidzieć."Ale życie jest życiem i na codzień nie zastanawiamy się nad tym.Może czas zmienić nieżyciowy paragraf

  Oceń odpowiedź 2 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-29 18:25 autor odpowiedzi: Asiaczek31

  Szczerze mówiąc, nie wiedziałam, że istnieją takie paragrafy. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym do którego roku życia córki będę jej towarzyszyć w drodze do szkoły. Jeśli istnieje na to paragraf, to myślę że co drugi rodzic ponosiłby z tego tytułu konsekwencję prawne, bo na prawdę bardzo rzadko widuję tak duże dzieci z rodzicami... Spójrz Zenonie na to w ten sposób, że wnuk sam w końcu powie "Dziadku dziś wracam do domu sam" Myślę, że tu wszystko zależy od dziecka i w jakim stopniu mu ufamy... widocznie rodzice chłopca nie ufają mu na tyle aby mógł sam wracać ze szkoły do domu.

  Oceń odpowiedź 1 5

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-30 22:02 autor odpowiedzi: Eska1954

  Uważam,że dziesięcioletnie dziecko powinno sobie spokojnie poradzić z powrotem ze szkoły.Ja swoje wnuki odbierałam  tylko w pierwszej klasie,a w drugiej rodzice pisali oświadczenie,że będą  wracały same.Na pewno zależy to od odległości,rozgarniecia i odpowiedzialności dziecka.Była jedna zasada-po lekcjach prosto do domu.Myśle,że żadne paragrafy nie załatwią sprawy.

  Oceń odpowiedź 1 7

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-18 20:22 autor odpowiedzi: LECHO

  zależy od tego jaka to jest odległość pomiędzy domem a szkołą,

  zależy od tego- w jakim stopniu dziecko jest samodzielne, odpowiedzialne- bo dzieci jak wiadomo- rozmaicie się rozwijają.

  zależy od tego, jak dziecko nas słucha- czy jest uczulone na przestrogi rodziców, czy też jest buntownikiem,

  zależy od możliwych niebezpieczeństw na trasie ze szkoły do domu

  trzeba się więc solidnie, indywidualnie zastanowić, przemyśleć- czy nasz 10-latek może już samodzielnie wracać po lekcjach do domu.

  Oceń odpowiedź 3 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-18 20:36 autor odpowiedzi: anatol61

  Oczywiście zależy to od odpowiedzialności dziecka,a ostateczną decyzję podejmują rodzice.Zgadzam się jednakże z kormoranem że w świetle prawa obowiązują nas dość sztywne przepisy.Wszystko jest dobrze jeżeli nie przydarzy się coś przykrego.

  Oceń odpowiedź 3 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2015-07-28 09:04 autor odpowiedzi: smiling

  Ja poszedłem do szkoły mając 6, 5 roku rodzice odprowadzili mnie raz, to był 1 wrzesień i wszystko - tato  pracował, a nas rodzeństwa było 4-ro, dla mnie byłby to „obciach” by mnie odprowadzał ktokolwiek. Natomiast uczono nas jak zachowywać się przechodząc przez jezdnię - na światłach, nigdy nie chciałem być" mamin - synkiem”, bo by się śmiali. Tak, że uważam, że dzieci są mądre, lecz to jednak rodzice powinni decydować czy dziecko odprowadzać czy też nie pozdrawiam

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Dzieci i wnuki

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania