Porady - pytania i odpowiedzi

2011-10-27 17:10 autor: JoannaR

12 613 odsłon

Prezenty świąteczne - jak zmienić zwyczaj?

W mojej rodzinie od lat istnieje tradycja dawania prezentów na gwiazdkę  "każdy każdemu". Niestety od pewnego czasu to się nie sprawdza i w rezultacie częściowo prezenty są z gatunku "cokolwiek byle było" a część rodziny wykosztowuje się na coś co jej nie chce. Chciałabym zaproponować jakąś zmianę w tradycji, tak żeby to iało większy sens. Myślałam nad wprowadzeniem list prezentów, z możliwością prezentów "składkowym" albo nad propozycją robienia prezentów wyłącznie najbliższej rodzinie (każdy swojej)   ew. dzieciakom z tym że kładzenie wszystkiego pod jedną choinkę (Wigilię obchodzimy wspólnie - 4 rodziny, ok 18 osób).  Jak uważacie czy to się sprawdzi? A może macie jakieś inne pomysły jak to rozwiązać?

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-10-28 10:59 autor odpowiedzi: bodzio2

  Myśle że co do dawania prezentów to już troszeczkę ta tradycja się zaciera że dawał każdy kazdemu podarunek pod choinkę.Moim zdaniem to osoby dorosłe w całej szerokopojętej rodzince powinne się rozmówic i te pieniążki które by miały przeznaczyc dla siebie na prezenty zrobic(zrzutkę)i poprostu kupic za te pieniążki prezenty wyłącznie dzieciom napewno będą cenniejsze i atrakcyjniejsze.Trzeba sobie też powiedziec prawdę że zwykle prezenty były nie trafione i nawet mogły zrobic przykrosc obdarowywanej osobie,a ze zwrotem do sklepu były problemy i nie potrzebne nerwy.Tak że dzieciakom owszem prezenty tak, lecz dorosłym nie koniecznie,samo spotkanie z najbliższą rodzinką to już jest radosny prezent dla wszystkich.

  Ocena odpowiedzi 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-10-28 16:20 autor odpowiedzi: ena

  Absolutnie nie zgadzam się z tezą "prezenty tylko dla dzieci". Po pierwsze - jak zdefiniowac dzieci - do 12, 15, 18 roku życia? Do końca studiów? A co jeśli jest rodzeństwo i starsza siostra ma 23 lata studiuje zaocznie i pracuje a młodszy brat ma 14 lat? Bardzo łatwo w ten sposób kogoś mocno urazić... 

  Po drugie - prezenty tylko dla dzieci sa niewywchowawcze, bo budza przeświadczenie, że tylko dzieciom się coś należy, co jest fatalne zwłaszcza w sytuacji w której dzieciaki nie wierzą już w Mikołaja.

  Co do meritum pytania (bo autorka pyta o rozwiązanie uwzględniające prezenty dla wszystkich) - my mamy też sporą rodzinę i wigilijne "zjazdy". Tworzymy listy prezentów (mamy wspólny dokument w googlach, mozna więc wykreślac wybrane podarunki) i łączymy to z zasadą, że droższe prezenty albo najbliższej rodzinie (mąż, żona, dzieci, rodzice) albo skłądkowe (kiedy wiemy że komuś bardzo na czymś zależy). W ten właśnie sposób siostrzeniec dostanie pod choinkę Playstation, jako prezent od całej rodziny. Przy czym w przypadku młodszych dzieci dbamy o to żeby liczba paczek dla nich była większa niż u starszych i mniej więcej równa co u innych maluchów - pakujemy owoce, słodycze - te raczej symboliczne etc... U omawianego siostrzeńca będzie też kilak paczek - bo w zestawie są gry, które zapakujemy oddzielnie.

  Pamiętam jak rok temu robiliśmy właśnie prezenty składkowe i "seryjne". Na przykład ciotka dostała najpierw duży baniaczek wody destylowanej a potem nawilżacz powietrza. Ważna była kolejność, a mina zaskoczonej ciotki z 5 litrowym kanistrem bezcenna.

  Ocena odpowiedzi 2 6

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-11-20 21:14 autor odpowiedzi: andrzej_a

  Ja mam inny problem - część rodziny nie ma w ogóle kasy na prezenty. Wymyśliliśmy, że w tym roku mają być ylko robione ręcznie prezenty - od domowych przetworów po rekodzieło. Może się sprawdzi...

  Ocena odpowiedzi 1 8

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-12-06 15:33 autor odpowiedzi: Lizabella

  Ja też uważam, że dawani prezentów każdy każdemu to przesada. Skąd ciotka, którą widze dwa razy do roku może wiedzieć co lubię i chcę dostać? Kolejny płyn do kąpieli... Sama sobie mogę kupić. Ciuch? Raz dostałam bluzkę, która od razu wylądowała w kontenerze PCK. Zwykle takie prezenty są na siłę i nie trafione, więc lepiej z nich zrezygnować.

  Jak już, to popieram prezenty tylko dla najbliższych - mąż, rodzice. 

  U nas nie daje się prezentów w Wigilię wcale i jakoś nikt z tego powodu nie cierpi. Zawsze, gdy byłam z mamą na zakupach, i coś mi się podobało, dostawałam to z zaznaczeniem, że to na urodziny czy gwiazdkę. I nie ma mowy o czymś nietrafionym. 

  Dajmy sobie spokój z nietrafionymi prezentami, święta są już i tak wystarcxzająco komercyjne. 

  Ocena odpowiedzi 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2012-12-08 18:50 autor odpowiedzi: ewa1953

  Bardzo mi sie podoba ten pomysł z prezentami własnoręcznie robionymi.

  A może umówić sie i dawac sobie wzajemnie kupony np Totka ? jak sie trafi szcześliwy ....

  Ocena odpowiedzi 1 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-01-02 02:31 autor odpowiedzi: Punia2010

  A u nas przed świętami Syn (żonaty) rzucił hasło, że dajemy sobie w tym roku tylko książki. Super pomysł. Było nas sporo i dzieciaczki też. Radości było co niemiara, bo tytuły były trafione. 

  Podoba mi się też pomysł z prezentami "od siebie". Słoiczek prawdziwych konfitur czy buteleczka dobrej nalewki, albo  od wujka z daleka słoiczek prawdziwego miodu - to jest to ! ...

  Ocena odpowiedzi 1 3

  skomentuj | odpowiedz

 • 2013-11-14 08:35 autor odpowiedzi: dabb

  Nasza rodzina się rozrasta, coraz więcej w niej dzieci. Pare lat temu uzgodnilismy, że prezenty będą robione tylko dziecią i wszyscy są zadowoleni :)

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-05 17:15 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  Gdy chodziłam do szkoły ustalony był pułap cenowy prezentu- wtedy było to ok. 15zł. Oczywiście sumę tą można podnieść- na jedną osobę każdy nie przeznaczy powiedzmy 30-35 zł. Uważam, że to sprawiedliwe. Moim zdaniem warto także całą rodzinę zapoznać z nowymi regułami, no i oczywiście zapytać o zdaniem- bo wszystcy muszą wyrazić zgodę. Świetnym pomysłem są tak jak mówisz listy prezentów- nie dokładnie napisać co by się chciało lecz mniejwięcej- np. słodycze, ozdoba do domu, ramka na zdjęcia. Dzięki temu unikniemy wpadek i wszyscy będą zadowoleni z podarków.

  Ocena odpowiedzi 1 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-27 16:20 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Wigilia jest zawsze u nas,zjeżdżają się więc wszyscy w sumie osiem dorosłych ośmioro dzieci.Jest umowa,że dzieciom kupuje prezenty każdy.Każdy z dorosłych też coś znajduje pod choinką,ale to jest na zasadzie umawiania się dzieci między soba.Wiem,że przed świętami robią losowanie,komu kto kupuje.Zaznaczam,że są to drobiazgi,ale miłe

  Ocena odpowiedzi 1 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-27 18:22 autor odpowiedzi: smiling


  zacznij od siebie , daj propozycję powinna się przyjąć - myśmy wprowadzili że nie dajemy na wspólnych spotkaniach jedynie w domu a jeśli nie będą za tym  to symboliczne nie zobowiązujące prezenty

  Ocena odpowiedzi 2 0

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prezenty

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Tematy

Poprzednie pytania