Porady - pytania i odpowiedzi

2011-08-30 17:47 autor: adam5853

11 913 odsłon

Ile dać w kopercie parze młodej?

Jak w temacie. Ile trzeba dać, żeby młodzi się nie obrazili, czy naturalne jest, że nie da się np. nic? ;)

Czy jeśli się zwyczajnie nie ma kasy, to jedna z najgłupszych w historii ale wciąż pokutująca zasada 'zastaw się a postaw się' wymusza jakąś minimalną sumę w kopercie? 

Jeśli można tego uniknąć jak zrobić to elegancko i z klasą? 

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

 • 2011-08-30 17:56 autor odpowiedzi: jesien21

  Nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wiele zależy od samej PM, od tego jak blisko z nimi jesteś / jesteście i od tego czego oni oczekują. Czy mają na przykład listę prezentów, a może wyraźnie zaznaczyli że chca właśnie "datki mieszczące się w kopercie". Na pewno zamiast pieniędzy można dać oryginalny prezent i wiele osób tak właśnie robi. Ale - choć może okazać się tańsza - taka wersja jest trudniejsza do zrealizowania, zwłaszcza gdy nie znamy dobrze PM ani ich upodobań a nie mają oni wspomnianej już listy prezentów.
  Inną zasadą jest dawanie "tyle co za talerzyk + jakiś %", tak żeby się wwesele "zwróciło". Osobiście uważam, że takie podejście jest sprzeczne nie tylko z SV ale także z chcrakterem wesela - przecież istotą zapraszania gości na ten dzień powinno być to, żeby wspólnie z PM cieszyli się ich szczęściem, a nie "dokładali się" do przyjęcia. A prezenty - czy to finansowe czy inne - powinny właśnie to wspólne cieszenie się podkreślać, a nie stawać się przykrym obowiązkiem czy warunkiem dostąpienia zaszczytu obecności na weselu. Niestety SV sobie, a życie sobie i wiele par młodych ma właśnie bardzo konkretne oczekiwania - warto więc dyskretnie wypytać o to ich najbliższych - może drużba lub druhna, albo ktoś z rodziny będzie w stanie odpowiedzieć?

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

 • 2011-10-18 15:19 autor odpowiedzi: bodzio2

  Tyle dać na ile Cię stac.Nie ważna jest wysokośc kasy którą sie da na ten ślub przecież nie wszyscy mamy pieniądze,a jak mamy to nie wiele i nawet 100 zł. to chyba nie będzie wstydem jak da osoba która ledwo co wiąże koniec z końcem.Jeśli ktoś ma więcej pieniedzy to może dac kazdą sumę i specjalnie tego nie odczuje.

  Ocena odpowiedzi 2 4

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-01-28 19:05 autor odpowiedzi: Izabelka.p25

  Szczerze mówiąc każdy ma swój gest i swoje zasady- nie mogę nikomu nic narzucać. Moim zdaniem jednak kwota minimalna to 100-200zł na osobę ponieważ wiadomo, że przyjęcie weselne kosztuje i to nie mało. Oczywiście jeśli jesteśmy rodzicami, chrzestnymi bądz wazniejszymi osobami dla młodych wowczas kwota powinna być adekwatnie wyższa. Ale tak naprawde warto dać na ile stać. Ale z pustymi rękami nie wypada.

  Oceń odpowiedź 0 0

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-05 16:43 autor odpowiedzi: LECHO

  Kwota minimalna do koperty to pewnie 100 zł ale na pewno ucieszyłby ich też jakiś prezent- może to nawet byłoby lepsze rozwiązanie- zestaw filiżanek, czy żelazko- te rzeczy są przydatne, praktyczne i też mogą stanowić doskonały prezent - a czasem nie kosztują nawet 100 zł. Więc może lepiej trafić w przydatną rzecz zamiast dawać pieniądze? W końcu gest się liczy...

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-02-05 21:06 autor odpowiedzi: Kormoran

  Ile się tylko uda zmieścić w kopercie.

  Oceń odpowiedź 2 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-26 16:23 autor odpowiedzi: smiling

  tyle na ile mnie stać, a nie zastaw się a postaw się

  Oceń odpowiedź 0 1

  skomentuj | odpowiedz

 • 2014-03-31 16:07 autor odpowiedzi: Wiechu47

  Myślę,że 300,400zł.
  Wiechu47 zaktualizował/a odpowiedź 2014-03-31 16:08
  Jeżeli idą dwie osoby.

  Oceń odpowiedź 0 2

  skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.Na skróty

REKLAMA

Szukaj pytań i odpowiedziZadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prezenty

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania