Porady - pytania i odpowiedzi

2015-03-14 23:27 autor: kristos44

9 479 odsłon

Zachowek dla dzieci rodzeństwa

Witam
 Ciocia zmarła rok temu, zapisała cały spadek na mnie w formie testamentu(akt notarialny)
Jej mąż zmarł 20 lat temu, nie mieli dzieci. Ciocia miała trzy siostry, dwie żyją i zrzekły się prawa do zachowku, druga siostra zmarła około 15 lat temu miała córkę , która "zapomniała"o istnieniu cioci do chwili jej śmierci (brak jakiejkolwiek opieki ).
Miała już miejsce pierwsza sprawa o uznanie nabycia spadku, która nie została rozszczygnięta, ze względu na brak obecności , lub przesłanego oświadczenia córki (pobyt tej osoby za granicą)-tak oznajmił sąd .
Za dwa tygodnie ma odbyć się druga sprawa,  z informacji wiem, ze owa osoba będzie domagać się zachowku, z wnioskiem o odroczenie sprawy do czerwca, gdy będzie obecna w Polsce.
Pytanie, dla czego sądowi zależy na zdaniu tej osoby ?
Czy córce przysługuje ustawowo prawo do zachowku i w jakiej części ?
Są różne opinie , w niby tak prostej sprawie
Bardzo proszę o oporadę i ustosunkowanie się do tego przypadku

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-03-19 10:29 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    W sprawie o stwierdzenie nabycia spadku uczestnikami są wszystkie osoby, które są brane pod uwagę jako spadkobiercy, testamentowi i ustawowi.
    Spadkobiercami ustawowymi ciotki są jej dzieci, a jeżeli te nie żyją to ich dzieci (wnuki).


    Dlatego córka zmarłej córki ciotki musi być uczestnikiem sprawy spadkowej i są chce ją przesłuchać aby odebrać zapewnienie spadkowe (zapytać ją czy znane są jej inne niż uczestnicy postępowania osoby, które mogą być brane pod uwagę jako spadkobiercy, czy wiadomo jej coś o innych testamentach).
     

    O zapłatę zachowku nie musi się Pani martwić - rodzeństwo spadkodawcy, jak również zstępni rodzeństwa (wnuki) nie są uprawnionymi do zachowku.
    Zachowku mogą żądać wyłącznie: małżonek, zstępni i rodzice, którzy byliby powołani do spadku gdyby miało miejsce dziedziczenie ustawowe.


    Jest to proste gdyż wynika to wprost z Kodeksu cywilnego - Art. 991 § 1, który wskazuje, że zstępnym, małżonkowi oraz rodzicom spadkodawcy, którzy byliby powołani do spadku z ustawy, należą się, jeżeli uprawniony jest trwale niezdolny do pracy albo jeżeli zstępny uprawniony jest małoletni - dwie trzecie wartości udziału spadkowego, który by mu przypadał przy dziedziczeniu ustawowym, w innych zaś wypadkach - połowa wartości tego udziału (zachowek).

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Ocena odpowiedzi 1 3

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

  • Dodano 2013-08-20 21:02 przez mariolka2000

    Kto dziedziczy po bezdzietnym bracie?

    Witam, zmarł mój brat, był bezdzietnym kawalerem, miał trójkę rodzeństwa, mnie, bezdzietną siostrę, która nie żyje od kilkunastu lat i brata, który zmarł trzy lata temu pozostawiając po sobie trójkę dzieci, a nasi rodzice nie żyją od wielu lat. Brat zostawił testament na moją korzyść z tym że został...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-04-02 20:01 przez Aliyah2004

    Podział majątku po śmierci taty

    Moj tata zmarl w zeszlym roku.Pozostawil testament ,w ktorym przepisal caly swoj majatek swojej wnuczce a mojej corce. Tata byl dwa razy zonaty. W czasie trwania malzenstwa z moja macocha przeksztalcil mieszkanie spoldzielcze na wlasnosciowe, kupil dwa samochody.pozostawil rowniez lokate w banku. Sw...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2013-02-07 15:11 przez pl.spinach

    Wydziedziczenie dzieci, a zachowek dla wnuków

    Witam,
    Mam troszkę nietypowe pytanie. Obecnie żyję z moją drugą żoną i mam dwoje dzieci. Niestety moje pierwsze małżeństwo rozpadło się ponad 35 lat temu, a dzieci wraz z byłą żoną nie chciały utrzymywć ze mną kontaktu.  Jakiś czas temu napisałem testament w którym wydziedziczyłęm oraz pozbawiłem pr...

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2019-10-02 15:10 przez 0lder

    Otwarcie testamentu

    Jestem spadkobiercą testamentowym i ustawowym. Czy podczas otwarcia testamentu notariusz może żądać stawiennictwo wraz ze spadkobiercą ustawowym, któremu przysługuje zachowek?

    kategoria: Prawo spadkowe

  • Dodano 2016-01-14 10:08 przez agnsus

    Testament a zasady dziedziczenia

    Moi dziadkowie gdy mialam 12 lat spisali testament notarialnie i przepisali mieszkanie. Na testamencie pisze ze moim opiekunem jest mama poniewaz bylam niepelnoletnia czy teraz gdy juz mam skonczone 18 lat to mieszkanie jest juz przepisane tylko na mnie i czy moja mama ma do niego jakies prawo? Moj ...

    kategoria: Prawo spadkowe

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania