Porady - pytania i odpowiedzi

2015-02-19 18:51 autor: Isabele

16 370 odsłon

Czy dług z Funduszu Alimentacyjnego przechodzi po śmierci dłużnika na dzieci?

Witam, pytanie mam takie ponieważ tato zmarł miesiąc temu i o ile wiem jest zadłużony w FA. Niewiem jaka to kwota, ale wiem że nie płacił sam alimentów. Być może dom przejdzie w spadku na mnie po dziadkach i dowiedziałam się od znajomych że może być kłopot jeśli przejmę ten spadek. Jeśli go przyjmę będę musiała oddać pieniążki które zalegał tato... :(  Co zrobić by uniknąć tego? może jest jakaś nowa ustawa? ktoś wie? z góry dziękuję za pomoc.

[ porady z tej kategorii ]

UDZIELONE ODPOWIEDZI

  • 2015-02-24 13:22 autor odpowiedzi: mariusz65

    Najlepiej udać się do radxcy prawnego i on Ci wszystko wyjaśni, ponieważ co rusz się coś zmienia a on powinien byc na bieżąco i powinien Ci pomóc. Często można uzyskac taką pomoc bezpłatnie w gminie/ urzędzie miasta.

    Isabele skomentował/a odpowiedź 2015-02-24 23:46

    Dziękuję bardzo za odpowiedź. Właśnie w najbliższych dniach wybieram się do radcy. Pozdrawiam serdecznie.

    Ocena odpowiedzi 1 0

    skomentuj | odpowiedz

  • 2015-02-25 12:20 autor odpowiedzi: Radca prawny Łukasz Obrał / prawo-porady.pl

    Zgodnie z art. 28 ust. 3 ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów, w przypadku śmierci dłużnika alimentacyjnego:
    1. należności z tytułu świadczeń z funduszu alimentacyjnego wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy
    2. należności powstałe z tytułu zaliczek alimentacyjnych wypłaconych osobie uprawnionej na podstawie ustawy z dnia 22 kwietnia 2005 r. o postępowaniu wobec dłużników alimentacyjnych oraz zaliczce alimentacyjnej 
    3. należności likwidatora funduszu alimentacyjnego powstałe z tytułu świadczeń alimentacyjnych wypłaconych na podstawie ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym
    wygasają.

    To, że należności te wygasają, oznacza, że te należności nie wchodzą w skład spadku.
    W skład spadku wchodzą natomiast należności wobec wierzyciela alimentacyjnego czyli dziecka, które miało mieć płacone alimenty (kwoty niewypłaconych alimentów).

    Isabele skomentował/a odpowiedź 2015-03-04 20:30

    Dziękuję bardzo panu za odpowiedż :) Pozdrawiam serdecznie! :)

    Ad METAM Łukasz Obrał Radca Prawny

    Ocena odpowiedzi 0 1

    skomentuj | odpowiedz

Zobacz także

DODAJ ODPOWIEDŹ:

Powiadom mnie emailem, gdy ktoś jeszcze odpowie na to pytanie

ZOSTAŃ EKSPERTEM

ZOBACZ PODOBNE PYTANIA

Publikowane w serwisie porady mają charakter edukacyjny i nie mogą być traktowane jako profesjonalne konsultacje dotyczące konkretnych przypadków. Redakcja ani wydawca serwisu nie ponoszą odpowiedzialności za skutki wykorzystania zamieszczanych porad.



Na skróty

REKLAMA

Podobne pytania

Szukaj pytań i odpowiedzi



Zadaj pytanie

Nie możesz znaleźć odpowiedzi? Zadaj pytanie w kategorii Prawo spadkowe

Eksperci radzą

Ostatnio zadane pytania

Ostatnio udzielone odpowiedzi

Artykuły

Tematy

Poprzednie pytania